Вижте колко е средната заплата в А група

0
- -

Изградената представа, че българските футболисти са скъпоплатени глезльовци, които само се разхождат по

[sociallocker id=5830]

терена, без да оправдават високите си заплати, може да се окаже мит. Поне по отношение на заплащането.

България е на едно от челните места в Европа за най-ниско заплащане на играчите, показва най-обемното и пълноценно изследване досега за заетостта във футбола, проведено от Асоциацията на професионалните футболисти (ФИФПро) в сътрудничество с Манчестърския университет.

Глобалният доклад за заетостта, както е наречено проучването, дава реалистичната картина за състоянието на професията футболист. Тя все повече страда от ниско заплащане, краткосрочни договори и забавяне на заплатите, като в някои отношения България стои в челните места в класациите на Стария континент.

България е на трето място в Европа по процент нископлатени футболисти, като 72.6% от анкетираните 408 играчи от първите две дивизии обявяват, че получават по по-малко от 1000 долара на месец. Този процент е по-висок само в Украйна и Черна гора.

В България най-висок е процентът на получаващите заплата между 500 и 1000 долара – 36.6%, следвани от футболистите, които получават между 1200 и 2000 долара. Като цяло в родната А група средното възнаграждение е около 3000 лева.

Сред проучваните 54 първенства в Европа, Африка и Америка България е на 14-о място, като лидерството се държи от редица африкански държави начело с Гана (99.9%) В това отношение най-малко са нископлатените футболисти в Италия (2.4%), Франция (2.7%) и САЩ (2.9%).

Вероятно ниското заплащане води и до друга тенденция – българските футболисти относително най-често са получавали предложения да манипулират резултати. Всеки десети анкетиран е декларирал, че е получавал подобна оферта.

В сравнение с „Черната книга“ на ФИФПро за състоянието на футбола в Източна Европа от 2013 г. процентът е спаднал – от 13.2 на 11.1. Обяснението може да се търси във взаимовръзката между забавянето на заплатите и предлагането за манипулиране на резултати. Изследването показва, че над 50% от тези играчи, чиито заплати са били забавени, са получавали и предложения да уредят мач.

Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК

[/sociallocker]