Работата на треньорите в България е сред най-несигурните в Европа, пише доклад на УЕФА. 75% от
[sociallocker id=5830]
клубовете са сменили наставниците си през календарната година. По този показател родният шампионат е по-несигурен дори от първенства като македонското (70%), грузинското (69%) и азербайджанското (50%). Все пак има и четири страни, в които ситуацията е по-зле – Румъния (94%), Турция (94%), Молдова (91%) и Албания (90%).
В доклада си УЕФА споделя притесненията си от тази тенденция, защото треньорът е ключова фигура за един клуб и именно той поставя основите на дългосрочната политика. Само три са първенствата, в които по-малко от една четвърт от отборите са махнали наставниците си поне веднъж. Самият факт, че това са шампионати, където футболът е на ниско ниво, означава, че стабилният треньорски пост не е никаква гаранция за успехи и перспектива. Шампиони са Северна Ирландия и Финландия с по 8% и Латвия с 20%.
От големите първенства най-клатещ се е столът на треньорите в Серия „А“ с 65% от отборите, сменили предводителите си. Най-стабилно пък е положението във Франция, където само 1/4 от клубовете са се разделили предсрочно с наставниците си.
Прави впечатление също, че клубовете у нас предпочитат да се доверяват на по-възрастни треньори. Средната възраст на специалистите в България е 48,8 години, а доайенът Георги Дерменджиев по време на изследването е на 61 години. Старостта обаче явно не е порок, тъй като в най-интересното първенство – Висшата лига на Англия, средната възраст на мениджърите е 52 години. Една по-малко е на френската Лига 1. Само в пет от елитните дивизии на Стария континент треньорите са над 51 години. Вече стана дума за две от тях, а другите са Чехия (52,2), Казахстан и Турция. Най-неопитните пък са в Северна Ирландия (40,6 години).
Източник: „Меридиан мач“
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК
[/sociallocker]