У нас много от феновете са свикнали да наричаме футболистите „дървари“ и „рендета“. Често в първенството ни жълтите картони преобладават над головете, а мелета и грубости съпътстват почти всяко дерби. В най-силните шампионати на Европа, тези на Испания, Англия, Германия, Италия и Франция, също има изключително груби футболисти. Представяме най-санкционираните играчи от големите 5 първенства за този сезон. Статистиката не включва мачове от европейските клубни турнири.
ФРАНЦИЯ
В Лига 1 се подвизава най-грубият играч в Европа – Данте. През тази есен бразилският защитник на Ница си изкара 8 жълти картона, както и 1 червен. Бившият футболист на Байерн (Мюнхен) постигна това в 14 мача. Той не се свени да стряска своите противници във всеки един възможен момент. Къде позволено, къде не… Неговият сънародник Луис Густаво не е по-малко „ренде“. Полузащитникът на Олимпик (Марсилия) виси с 6 жълти картона, а веднъж е декориран и в червено. В мача срещу Пари Сен Жармен не се поколеба да нарита чупливия Неймар. Колегите им Педро Мендеш (Монпелие) и Брайън Дабо (Сент Етиен) са с по 6 официални предупреждения. Черният списък с грубияни във френското първенство е дълъг, а сред тях попада и едно любопитно име.
Най-скъпият футболист на планетата Неймар си изкара 5 жълти и 1 червен картон с екипа на ПСЖ до момента. Все пак, голяма част от тях са показани след разправии и оспорвания на съдийски решения. Бразилецът често се поддава на провокации.
ИСПАНИЯ
Призовото място се дели от Диего Йоренте (Реал Сосиедад) и Ресио (Малага), които си изпросиха по 7 жълти картона, а по веднъж видяха и червения цвят. Йоренте трябва да бъде похвален, защото неговите „премерени“ влизания му изкараха 8-те официални предупреждения в едва 10 мача, докато тези на Ресио в 12. Едва ли някой противников нападател иска да си има работа с тях. Дани Парехо (Валенсия) и Дамиан Суарес (Хетафе) също не са светци. От лятото насам не са били изгонвани… но пък мъжките им влизания им донесоха същия брой жълти картони като на най-лошите момчета в Ла лига – 7. Парехо не попада за първи път в подобна класация. Испанецът завърши миналия сезон в топ 10 на най-наказваните футболисти в първенството.
Феновете на Барселона ще потрият доволно ръце в следващите редове. Да, играчите с по 6 официални предупреждения в испанското първенство не са малко, но само един футболист беше изгоненен 2 пъти тази есен. Серхио Рамос – рекордьорът по червени картони в историята на Ла лига. Легендарният защитник на Реал (Мадрид) потегли преждевременно към душовете 2 пъти в 12-те си мача тази есен. Освен това бе декориран в жълто 5 пъти. Пикът на Рамос с екипа на „белия балет“ е от сезон 2007/2008 – 3 червени картона. В едва 2 от 13-те си години в Реал не е бил изгонван нито веднъж (2009/2010 и 2014/2015).
ИТАЛИЯ
На Ботуша също вилнеят няколко безкомпромисни типа. Името на един от тях е Бруно Сукулини. Аржентинецът е играч на Верона, а едва ли проявите му помагат на тима в борбата за оцеляване. До момента са му показани 7 жълти и 2 червени картона. Друг негов съмишленик е Франческо Манянели. Халфът на Сасуоло получи 7 официални предупреждения, а 1 път беше изгонен. Явно италианецът е приел твърде буквално израза „да защитваш цветовете на отбора“ и го прави с не особено джентълменски прояви. Зад него се нарежда Томас Ринкон от Торино. Венецуелецът, който не получи нито един картон с екипа на Ювентус миналия сезон, вече се гордее със 7 през този. Халфът премина от единия местен клуб в другия, което явно е повлияло на дисциплината му. С по 5 жълти картона имената са много. Явно освен да ядат паста и пица, италианците не се притесняват да правят противниците си на пастет.
ГЕРМАНИЯ
И в Бундеслигата могат да се похвалят с подобни касапи. Признанието за най-добър сред тях в момента заслужава Кирякос Пападопулос от Хамбургер. Гръкът с нетипичен номер за защитник – 9-ти, получи 7 жълти картона тази есен. Аржентинецът Сантяго Аскасибар от Щутгарт се нарежда веднага след Кирякос с 6 официални предупреждения. Бившият халф на Естудиантес често си позволяваше грубости в родината си. Явно е пренесъл порочната практика и в Германия. Друг южноамериканец – бразилецът Вендел от Байер Леверкузен си изкара 5 жълти картона, а 1 път беше изгонен. Бившият играч на Гремио продължава с тенденцията да оставя съотборниците си с човек по-малко във всеки свой сезон откакто е при „аспирините“. В Бундеслигата червените му картони са колкото и головете – 3, а жълтите вече достигнаха завидните 26!
АНГЛИЯ
Изненадващо или не, играчите от Висшата лига са в подножието на тази класация. Дали са се отучили да чупят крака и избиват зъби или просто съдиите пускат свободна борба и рядко вдигат картони… всеки сам си преценява. Най-декорираните футболисти в Англия са Том Дейвис (Евертън) и Пабло Сабалета (Уест Хем). Те са с по 6 жълти картона от началото на сезона, но халфът поне се подобрява – в 6 от последните си 7 мача във всички надпревари получава официално предупреждение. Аржентинецът напоследък е позатегнал дисциплината, но все още дели върха на тази престижна таблица. Друг гаучос – Николас Отаменди пък е декориран 5 пъти в жълто тази есен. Това едва ли се нрави на Пеп Гуардиола, който е много строг в това отношение. Изключителна рядкост е футболист на каталунеца да бъде изгонен. Айзък Хейдън от Нюкасъл също получи 5 жълти картона. Все пак, топ 4 грубияните в Англия сериозно отстъпват на своите колеги. Особено на тези във Франция и Испания.
Не трябва да обвиняваме лошите момчета на терена. Те играят футбол, а не балет. Както има дълго рамо, така има и дълъг лакът. Повечето влизания с бутоните в глезена на опорния крак на противников играч са неволни. Сигурни сме, че до края на сезона ще продължат да си вършат работата.
ТОПСПОРТ