Хайдук пречупи Левски с дузпа (СНИМКИ+ВИДЕО)

0
- -

Левски загуби гостуването си на хърватския Хайдук (Сплит). Двубоят бе първи от втория предварителен кръг на Лига Европа. В него родният тим отстъпи с минималното 0:1 и остави интригата за реванша на „Герена“ след седмица. Срещата се проведе пред пълните трибуни на 5-хилядния стадион в Дугополие, предградие на Сплит, „Хърватских витезова“. Дебют за селекцията на Николай Митов направиха последните две попълнения – Нелуц Рошу и Жорди Гомес. Румънецът започна като титуляр, докато юношата на Барселона смени през второто полувреме Антонио Вутов.

Двубоят започна равностойно. В 7-ата минута Влашич стреля по диагонала, но неточно. Без да създадат никаква опасност за Митрев, хърватите поведоха в 24-ата минута. Голът за домакините бе дело на Футач, който се разписа от дузпа. 11-метровият наказателен удар бе отсъден за нарушение на Пиргов срещу Генцоглу. След попадението срещата продължи по същия начин – с игра основно в средата на терена. Левски опитваше да стигне до голови положения предимно с пасове от дълбочина, целящи да намерят зад гърба на отбраната на домакините основно Жуниор Мапуку. Това обаче не даде желания резултат и „сините“ не успяваха застрашат по никакъв начин Стипица. Хамза опита да удвои с удар извън наказателното поле, но бе далеч от целта. Минутка преди края на полувремето Радошевич изведе Футач сам срещу Митрев, но този път Пиргов се справи блестящо и с шпагат изчисти в корнер.

Втората част отново започна без никой от съперниците да може да вземе сериозно превъзходство в играта. В 52-ата минута Хайдук създаде първото чисто голово положение. Футач бе изведен сам срещу вратаря, но Митрев се намеси блестящо и изби удара му. Постепенно домакините осъществиха сериозен превес във владеенето на топката. Влашич стреля опасно от фаул, но Митрев изби отиващата под гредата му топка. Радошевич пък не успя да намери очертанията на вратата при добавката. В ответната атака Франсис Нар нанесе хубав удар удар извън наказателното поле, който обаче бе уловен от Стипица. Малко по-късно от агитката на Хайдук полетяха предмети към терена, включително обявените за забрани за внасяне на стадиона бутилки минерална вода и запалки. В 62-ата минута Хайдук организира скоростна контраатака. Ерцег нанесе мощен шут извън наказателното поле, но Митрев плонжира и с една ръка успя да избие в корнер. Малко по-късно напрежението на терена ескалира. Мапуку центрира отдясно, Вутов опита с шпагат да стигне до допката, но Стипица го изпревари и улови. Последва сериозно бутане между футболисти на двата отбора, завършило с жълти картони за Антонио Вутов и капитана на хърватите Нижич. В 69-ата минута перлата в селекцията на Левски Жорди Гомес направи своя дебют за столичния гранд, заменяйки Антонио Вутов. В 78-ата минута Левски пропусна най-чистото си положение. Васил Панайотов бе оставен непокрит малко пред вратарското поле, той засече с глава центриране отдясно, но топката премина над вратата. 120 секунди по-късно Влашич премина като на парад през няколко футболисти на гостите, нахлу в наказателното поле и стреля по диагонала. За късмет на българите, обаче топката премина до лявата греда. Давид Яблонски пък засече с глава центриране от фаул, но високо над вратата. В тези минути Левски задържа по-трайно топката и понатисна своя опонент. Това обаче не доведе до съществени заплахи за вратаря на Хайдук. Все пак, между 65-ата и 80-ата минута, Левски имаше притежание на топката от 61 срещу 39 процента. В даденото продължение Яблонски стреля от дистанция, но право в ръцете на Стипица.

Състав на Хайдук: 1. Стипица, 3. Лопес, 5. Хамза – ж.к., 8. Влашич (86′ – 21. Пешич), 9. Футач, 14. Радошевич, 23. Нижич – ж.к., 27. Мемола – ж.к., 32. Тудор, 50. Ерцег – ж.к. (88′ – 11. Охандза), 90. Генцоглу (66′ – 18. Кожул)

Резерви: 25. Летича, 2. Густаво Роса, 11. Охандза, 17. Юранович, 18. Кожул, 21. Пешич, 22. Саид

Старши треньор: Жоан Карийо

Състав на Левски: 21. Божидар Митрев, 3. Димитър Пиргов, 4. Иван Горанов – ж.к., 28. Давид Яблонски – ж.к., 19. Милош Цветкович – ж.к., 7. Франсис Нар, 30. Нелуц Рошу, 71. Васил Панайотов – ж.к. (82′ – 17. Бабатунде Адениджи), 15. Роман Прохазка, 8. Антонио Вутов – ж.к. (69′ – 13. Жорди Гомес), 10. Жуниор Мапуку (66′ – 9. Серджиу Буш)

Резерви: 24. Александър Любенов, 9. Серджиу Буш, 13. Жорди Гомес, 14. Мики Орачев, 17. Бабатунде Адениджи, 25. Георги Ангелов, 75. Алекс Боримиров

Старши треньор: Николай Митов

Снимки: hajduk.hr