„Черната сила“ вкара най-бързия „син“ гол в Европа, но интрига още има (ВИДЕО)

0
- -

Левски победи Сутиеска в първи мач от първия предварителен кръг на Лига Европа. Пред около 9 хиляди „сини“ фенове столичният гранд се наложи над черногорския си съперник с класическото 3:1. Воденият от Николай Митов тим имаше тотално превъзходство през всичките 90 минути и успехът можеше да бъде далеч по-убедителен. Българите могат да съжаляват, че не решиха всичко още на „Герена“, след като допуснаха попадение при единствената смислена атака на гостите.

Двубоят започна с гол от съблекалнята за Левски. Още в 13-ата секунда Жуниор Мапуку ознаменува официалния си дебют за „сините“ с най-бързия гол в историята на Левски в евротурнирите. „Черната сила“, както сам се нарича нападателят, засече с глава центриране отдясно на Бабатунде Адениджи за 1:0. Последва леко затишие и сравнително равностойни минути. В 21-ата, обаче Мапуку избухна за втори път. Той преодоля противников състезател и с плътна тупалка далеч извън наказателното поле прати топката в долния ляв ъгъл за 2:0. В 26-ата минута Прохазка центрира отляво, Яблонски засече с глава, но покрай вратата. Само 180 секунди по-късно Мапуку изведе чудесно Вутов, чийто удар обаче бе отразен от вратаря. Топката стигна до Прохазка, който нанесе топовен изстрел извън наказателното поле, но стражът на Сутиеска изби в корнер. В 39-ата минута Сутиеска организира чудесна контра, но Божидар Митрев се намеси чудесно, избивайки завършващия удар в корнер. В ответната атака Адениджи опита да центрира, но топката се насочи към горния ляв ъгъл. В крайна сметка Личина успя да избие в ъглов. В 44-ата минута по чудо не се стигна до класика в резултата. След центриране от корнер, Нар стреля атрактивно със задна ножица, но топката премина над напречната греда. Това все пак се случи в първата минута на даденото продължение на полувремето, след фамозен гол на Роман Прохазка. „Сините“ разиграха заучено изпълнение на фаул, завършил с невероятна тупалка на словака далеч извън наказателното поле, като топката профуча от вътрешната страна на дясната греда за 3:0.

Втората част започна с равностойна игра. В 53-ата минута Митрев увисна след изпълнение на корнер, футболист на гостите шутира, но Яблоснки изби пред голлинията. Секунди след това Васил Панайотов стреля от дистанция, но топката профуча до лявата греда. В 59-ата минута Вутов и Нар направиха чудесно двойно. Последният остана сам срещу вратаря, но стреля встрани от вратата. В 79-ата минута Маркович успя да материализира първата сносна атака на Сутиеска. Той бе изведен сам срещу вратаря, преодоля Митрев и прати топката в мрежата за 3:1. В 89-ата минута пък гостите останаха с 10 души. Мирко Радишич фаулира Буш, за което получи втори жълт и съответно червен картон.

Състав на Левски: Божидар Митрев, Милош Цветкович, Давид Яблонски, Димитър Пиргов, Иван Горанов, Роман Прохазка, Васил Панайотов, Бабатунде Адениджи (90′ – Алекс Боримиров), Антонио Вутов (75′ – Серджио Буш), Франсис Нар, Жуниор Мапуку (80′ – Георги Ангелов)

Старши треньор: Н. Митов

Състав на Сутиеска: Личина, Радишич, Бакрац, Стиепович, Денкович, М. Вучич (85′ – Вучич), Ковачевич (69′ – Бубаня), Лончар, Зарубица, Вукович, Маркович

Старши треньор: Н. Ракойевич