Бургас остана без медал

0
- -

В последното за сезона държавно първенство по художествена гимнастика за ансамбли – жени, девойки старша и младша възраст, изненадващо бургаските отбори останаха извън призовите тройки.
Най-предно класиране в шампионата записаха момичетата на треньорката Соня Боева. От 22 ансамбъла при голяма конкуренция грациите на бургаския „Черноморец”завършиха на две десети от бронзовите медали. „Черноморец” се нареди на четвърта позиция при девойки старша възраст. В многобоя те събраха сбор от 26.050 т. след оценки 13.033 т. и 13.017 т., получени при двете изигравания на килима.
Тук шампион стана ансамбълът на „Етър Елит”. След чудесно изиграна оригинална композиция тимът от Велико Търново оглави класирането с 27.767 (13.467 т. за първото и 14.300 т. за второто изиграване). Сребърният медал спечели отборът на „Левски Триадица” с 27.166 точки, а бронзът – „Чар ДКС” Варна с 26.234 точки.
При жените от 16 отбора съставът на „Черноморец” се класира на седмо място със сбор в многобоя от 25.000 т. Възпитаничките на треньорката Рада Вражева рискуваха със сложна и динамична композиция, допуснаха грешки, но самото им представяне е стъпка напред в развитието на 16-годишните момичета. В първото изиграване бургазлийки получиха 12.950 т., а при второто – 12.050.
Златото спечели „Левски” с общ сбор 29,750 точки. Среброто заслужи варненският „Чар” с 28,300 точки, а бронза взе тимът на „Левски-Триадица” с 27,900 точки.
При девойки младша възраст най-добро класиране от домакините постигна „Олимпия”. В надпревара с 22 ансамбъла бургаският състав зае шесто място със сбор от 23.566 т. След първото изиграване ансамбълът получи едва 11.333 т., което му отреди осмо място, но при второто си появяване на килима момичетата от „Олимпия” бяха далеч по-добри и заслужиха 12.233 т.
Като причина за незадоволителното представяне на ансамбъла треньорката Елена Симеонова посочи видеозаписът, който беше пуснат в медиите в деня на състезанието. Във видеото специалистката беше заснета да дърпа ушите и да крещи на една от гимнастичките по време на тренировка.
Създалото се ненужно напрежение се е предало и на състезателките и най-вече на посочената като „малтретирана” във видеото Ева Брезалиева. По време на надпреварата в зала „Младост” за пореден път родителите застанаха зад треньорката Елена Симеонова, определяйки действията й като правилни, неагресивни и ненакърняващи достойнството на децата.
Отборът на „Черноморец”, с треньор Мария Калангерова, се класира на осмо място със 22.817 т. от многобоя /11.400 т. и 11.417 т./. В тази възраст победител е „Левски Илиана” /София/, които събра 25.800 т. Те единствени минаха границата от 13 т., след като бяха оценени с 13.100 т. при второто си изпълнение, а при първото получиха 12.700. С равен брой точки – 24.567, второ и трето място си поделиха двата ансамбъла на „Левски Триадица”.
Държавното първенство за ансамбли категория „Елит” се проведе в бургаската зала „Младост”. Участие взеха грации от 23 клуба от цялата страна. Организатори на финалното първенство за ансамбли бяха СКХГ „Черноморец” и Българската федерация по художествена гимнастика.%d0%b3%d0%b8%d0%bc%d0%bd%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b0