През 1992 г. нападателят на „Ливърпул“ Джон Барнс е не просто футболна звезда. В годината на основаване на английската Висша лига той става първият играч със заплата от 10 хиляди паунда на седмица. Барнс, който днес купува дрехите си от магазини от типа на дискаунтъра Primark, вероятно би искал да се е родил 25 години по-късно. Защото най-добре платените играчи като Лионел Меси и Кристиано Роналдо вече получават по около 1 милион евро на седмица. Дори и средните по качество футболисти в Англия вече струват по 50 – 70 милиона паунда, а заплати от 200 хиляди паунда на седмица не стряскат никого във футбола. И това, изглежда, няма да е таванът. Лудостта, която е обзела най-големите първенства в Европа, тепърва се развихря.
Когато заплатите и разходите започнат да растат главоломно, основният проблем е дали това няма да е поредният балон, който се надува, и дали не е само въпрос на време да се спука. Футболът е имал своите уроци от мощното навлизане на телевизионните компании, които в битката за зрители са готови да обещаят космически суми за спортни права. През 2002 г. германският футбол трябваше да започне от нулата, след като договорът с Premiere на Лео Кирх пропадна и очакваните приходи просто не се състояха. И днес телевизионните компании са движещите сили в напомпването на финансовите мускули на футболните клубове.
Всички пред телевизора
В най-големите и силни първенства като на Англия, Германия, Италия и Испания през миналото лято или през това започват да текат новите по-добри договори за телевизионните права, а влизането на свеж ресурс в клубовете доведе до инфлация на цените на играчите и заплатите. Локомотивът на този ръст продължава да е английският футбол, където от миналото лято влезе в сила новият тригодишен договор за общо 8 милиарда паунда, от които 5.14 милиарда паунда (увеличение със 71% в сравнение с предния договор) се падат на правата само за Великобритания със Sky и BT Sport.
Само в последната година на стария договор и в очакване на свежите приходи през футболния сезон 2015/2016 водещите английски клубове са увеличили приходите си до общо 3.6 милиарда паунда, като средно това прави 182 милиона паунда на клуб, сочи годишният доклад за състоянието на футболните финанси на Deloitte. Това е повече от общите приходи на 22-та клуба, които през 1992 г. основават Висшата лига. Но действието на новия договор ще увеличи мощта на английските клубове и Deloitte очаква общите приходи да нараснат на 4.5 милиарда паунда за изминалия футболен сезон 2016/2017. „Висшата лига продължава да води на останалите четири големи европейски шампионата, особено по отношение на приходите от телевизионни права. Но това не е нещо ново, а е тенденция от повече от десетилетие“, се казва в доклада на Deloitte.
Златните футболисти
Преглед на оригинала
Автор: Капитал
Sky обаче не движи процеса нагоре само във Великобритания, макар там да влага най-много усилия и средства. Компанията от конгломерата на Рупърт Мърдок притежава основната част от правата за излъчване на Бундеслигата в Германия и на Серия А в Италия. В Германия тя трябваше да подели част от мачовете с друга телевизия и на пазара влезе притежаваният от Discovery Eurosport. Конкуренцията и развитието на продукта „Бундеслига“ в последните години доведе до ръст от 85% в стойността на договора до 4.64 милиарда евро за четири години, като за пръв път германският футбол ще получи над 1 милиард евро на сезон от това перо. „Надявам се, че това ще намали разликата с Висшата лига“, заяви при обявяването на сделката миналата есен изпълнителният директор на „Байер“ (Леверкузен) Михаел Шаде. Но и Германия, и Италия изостават по отношение на приходите от външните пазари, където английският футбол взе сериозна преднина през последното десетилетие. Само в Китай от 2019 г. ще започне да тече нов тригодишен договор с PPTV на местния ритейл гигант Suning Commerce Group, от който Висшата лига ще получи 700 милиона долара.
След дълги години индивидуална продажба на тв права, която позволи на „Реал“ (Мадрид) и „Барселона“ да завземат класацията за клубовете с най-високи приходи, испанският футбол премина към колективна продажба. Тя може частично да намали приходите на двата колоса, но ще позволи на останалите клубове да подобрят приходите си и да намалят бремето на дълговете. Затова Ла лига е и рекордьор по ръст на приходите на клубовете си през 2015/2016 от 19% до 2.4 милиарда евро, а всеки клуб извън „Реал“ и „Барселона“ е успял да увеличи приходите си с 39% в сравнение с предходната година.
Бундеслигата постигна общо увеличение на приходите от 13% (320 милиона евро), с което остана втората най-добре печелеща лига в света и с втория най-голям ръст в „голямата петица“, но новият контракт със Sky и Eurosport започва да тече от това лято.
Парите в играчи
Финансовата мощ на английските клубове направи така, че трансфер от над 100 милиона евро, като този на Пол Погба, вече да не е сензация
Финансовата мощ на английските клубове направи така, че трансфер от над 100 милиона евро, като този на Пол Погба, вече да не е сензация
[Reuters]
С повече средства от телевизионните права идва и възможността да се правят повече разходи за трансфери и заплати. Финансовите възможности на английските клубове потискат конкурентите от останалите големи първенства, които рискуват да загубят най-добрите си играчи. Дори и „Реал“ и „Барселона“ могат да се чувстват застрашени. Затова са принудени да увеличават заплатите на звездите си, както и сумите за откупуване (минимумът, ако някой друг отбор иска да го купи). Такъв беше случаят и с Лионел Меси, тъй като „Барселона“ държи да не го загуби. Според новия му договор, освен че заплатата му се подобрява, се вдига значително и сумата за откупуване на 200 милиона евро. Така го правят трудно продаваем поне през близките години, т.е. има още една защитна мярка, след като 100-те милиона евро за трансферна сума вече не са проблем.
В Германия, където финансовата стабилност е водеща, просто нямат избор и предпочитат да инвестират в по-евтини и непознати имена, но на по-приемлива цена. Космическите заплати също не са на почит, което се отразява и върху изключително доброто съотношение между разходите по това перо и приходите от 49% (виж графиката).
Но в Англия лудостта е всеобща. И това си има своето обяснение – нито един клуб от средните нива не иска да изпадне от лигата, защото цената е прекалено висока. Приходите във второто ниво – Чемпиъншип, са в пъти по-ниски. Разходите за купуване на нови играчи вече минаха 500 милиона паунда и до края на трансферния период се очаква да стигнат нов рекорд след миналогодишните 1.165 милиарда паунда. Футболният финансов експерт Роб Уилсън коментира пред BBC, че хиперинфлацията се захранва от желанието всеки да се възползва от наличните пари в Англия. Затова, когато се продава футболист в английското първенство, цената се вдига с „най-малко 40%, ако не и с 50%“. А новата норма е да се продават играчи за по 30 милиона паунда, както се случи с вратаря Джордан Пикфорд при преминаването му от „Съндърланд“ в „Евертън“.
Голямата опасност за клубовете в рамките на тази лудост е свързана с несъразмерното ниво на разходите за заплати спрямо приходите. УЕФА смята за опасно съотношение над 70%. По-големите клубове заради приходите си от различни източници, най-вече от търговски дейности, по-лесно поддържат нисък дял на разходите за заплати – „Манчестър юнайтед“ (47%), „Манчестър сити“ (50%), „Тотнъм“ (50%) и „Арсенал“ (59%). Това им дава и свободата да вдигат нивата на заплатите при необходимост да привлекат някой играч или да задържат вече налична звезда. Но за клубовете от среден калибър високите заплати са това, което може да разруши финансовата им стабилност. Но докато текат парите от телевизионните компании и докато договорите с тях се подобряват, притеснения не би трябвало да има. Прогнозите на Deloitte сочат, че до няколко сезона дори и най-закъсалите финансово клубове ще излязат на печалба. „Всеки клуб разполага с повече пари и иска да ги похарчи за играчи. Но увеличаването на стойността води след себе си привличането на нови и по-силни спонсори и търговски партньори“, коментира Крис Стенсон, старши консултант в спортния отдел на Deloitte. Въпросът е докога този модел ще се възпроизвежда – докато телевизиите печелят от спорт и инвестират в него.
Българските заплати
При липсата на стабилни финансови източници извън собствениците 90% от българските клубове са принудени да държат заплатите ниски. Всички клубове от Първа и Втора лига получават общо по 5 милиона лева на година от телевизионни права – перото, което носи най-много средства във водещите футболни шампионати в Европа.
В „Левски“ и ЦСКА от години им се иска да поддържат ниско ниво на заплатите, но това така и не се получава. Опитите за въвеждане на таван се провалиха и на двете места. Преди две години „Левски“ беше гласувал таван от 150 хиляди лева разходи на месец за заплати на играчите, но това решение бързо бе торпилирано и клубът харчеше по 450 хиляди лева на месец – колкото се плаща на един по-именит футболист в Англия на седмица. И в двата клуба са склонни да плащат до 30 хиляди лева на месец на футболист, но повечето български играчи са в рамките на 10 – 15 хиляди лева. Според отчета на „Левски“ за миналата година разходите за заплати на 178-ма души в дружеството са 7.3 милиона лева.
„Лудогорец“ естествено прави изключение от картината. Поддържането на отбор за участие в групите на Шампионската лига си има своята цена. Но и приходите от тези мачове също помагат за финансовата стабилност. Според данни от отчета на клуба само за последната финансова година ръстът на заплатите е 9 милиона лева и сумата е набъбнала на 24.4 милиона лева. Това е два пъти повече от общите бюджети на клубове като ЦСКА и „Левски“. Като се има предвид стегнатата структура на „Лудогорец“ и малкото администрация, може да се предположи, че почти цялата сума за заплати се плаща на играчите. Разходът за петимата членове на борда е 808 хиляди лева.
Иначе очаквано като приходи общо трите отбора изглеждат миниатюрни на фона на европейските. Най-големи постъпления за 2016 г. има „Лудогорец“ – 45 млн. лв., „Левски“ е с 11.3 млн. лв., а „ЦСКА – София“ – със 7 млн. лв. Софийските клубове от години са на загуба и с огромни дългове.
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК