В средата на 80-те години на миналия век в ЦСКА пристига бързоногият Христо Стоичков. Кой да предположи тогава, че новото попълнение на „червените“ ще спечели един ден „Златната топка“ на „Франс Футбол“ – постижение, с което не може да се похвали нито един друг футболист от Балканския полуостров. Манол Манолов е човекът, който докарва Ицо на „Армията“. По това време Симолията е наставник на родния гранд и вижда младока на един юношески мач. „На другия ден се качих на служебната кола и тръгнах за Пловдив. Уплаших се някой да не ме изпревари. Държах се строго със Стоичков. Казах му да си събира нещата и да тръгва“, разказва по-късно бате Симо.
Ако се върнем още две години назад, ще стигнем до един следобед през есента на 1982-а, когато Атанас Узунов докарва с полското си фиатче в Харманли бъдещия ас на Барселона. През следващите две години Камата хвърчи с фланелката на местния Хеброс и хваща окото на старши треньора на ЦСКА. Иначе първите си мачове в мъжкия футбол Христо записва в тима на завод „Юрий Гагарин“. Той рита и за състава на училището по строителна механизация. Дълги години след това голмайсторът на Мондиал’94 си спомня: „В завода работех на струга, когато от Марица и Ботев (Пловдив) ми казаха, че съм безперспективен“.
Превъртаме лентата напред. Годината е 1991-а, Ицо вече е станал идол за феновете на ЦСКА, а силните му игри на „Армията“ са го отвели на „Камп Ноу“ при Йохан Кройф. По това време у нас се провеждат периодично символични срещи между най-добрите играчи от „А“ група и родните звезди зад граница, организирани от в. „Старт“. През лятото в България се прибират най-известните ни футболисти, които спретват шоу на стадион „Васил Левски“. Между другото в този мач националът Николай Илиев бележи фантастичен гол от воле от далечна дистанция в мрежата на Пламен Николов, който пази на звездите от вътрешния шампионат. Някои зяпачи очакват, че Стоичков и Любослав Пенев ще пристигнат от Испания с новите си беемвета, но остават разочаровани. „Двама умни не могат да направят такава глупост и да бият път с кола през цяла Европа“, шегува се Камата пред стадиона.
Няколко дни след това мегазвездата гостува в предаването „Маратон“, където отговаря на въпросите на Сашо Диков. Участието му е паметно. С много сериозен вид пловдивчанинът споделя следното в национален ефир: „Чета в пресата, слушам хората какво говорят за Динко Дерменджиев и ми е болно. Искам пред телевизията, пред всички български зрители и най-вече пред пловдивската публика, която много ме мрази мен, да кажа една истина. Виден Апостолов е човекът, който разваля всичко в Пловдив. Навремето той не искаше да остана в Пловдив и затова публиката ме намрази. Изгони Дерменджиев – не бил приятен човек, не бил работен. Ами той е човекът, който направи Тракия толкова години да е на върха. Отново друг футболист избяга от Пловдив, в момента е в Левски – Ясен Петров“.
Освен това голаджията на Барса обръща внимание на тежкото икономическо състояние, в което се намира страната. „Учудва ме как държавни ръководители като президента Желю Желев и другите останали се отнасят така несериозно към това, което става в България. Може ли хората със 700-800 лева да изкарват месеца, като един хляб струва 3 лева?! Още на аерогарата взех кола и се учудих. Заредих само 15 литра бензин и човекът ми каза: „Ице, ами… 100 лева“. Преди 6-7 месеца за 15 литра бензин давах 15 лева! Цените тук са високи и чувствам, че хората изнемогват“, казва Камата.
Самият Виден Апостолов категорично отрича през годините да е затварял вратите на „Колежа“ за Христо – нямало как да се наложи сред звездите на Ботев в началото на 80-те години, а след това, когато се обигравал в Хеброс, на сцената вече дошли Симолията и ЦСКА. Така или иначе куриозният факт е налице – легендарният номер 8 никога не записва официален двубой с екипа на отбор от своя роден град.
Завършваме с мнение на пловдивския спортен журналист Дончо Донев: „Истината е, че ЦСКА изгради Христо Стоичков. Там той стана футболист. Приказката, че камъкът си тежи на мястото, важи категорично за Ицо и ЦСКА. В началото на 80-те години Локомотив (Пловдив) имаше страхотен отбор при този набор – доминираха, Ботев също имаше силни кадри. Биеха Марица с по няколко гола разлика. В тези години предричаха добро бъдеще на редица играчи: Каубоя, Чоната, Любо Корадов, Гошо Попов – Селския, Рачо Килапов, Калканов, Цецо Дерменджиев и особено на Ивайло Стойнов, както и на Тошо Зайцев и Борето Хвойнев, които бяха малко по-малки. ЦСКА взе Стоичков от „В“ група и го изгради като играч. Това е. Трябва да се знае, че през 80-те Ботев бе много консервативен клуб. За 10 години през отбора не са минали повече от 25-30 футболисти. Освен на обстановка, Ицо случи и на период на „Народна армия“. Предаваха по телевизията един от първите му мачове с екипа на ЦСКА в началото на 1985-а и Никола Ексеров, Бог да го прости, каза: „Запомнете това име“.
Източник- Спортал
Рубрика – От скрина