Да си собственик на голям футболен клуб в България значи сам да скочиш в голяма черна дупка. От години ЦСКА и „Левски“ са на огромни загуби, с дългове, надхвърлящи в пъти приходите им, и въпреки вечните минуси някои бизнесмени явно виждат в начинанието нещо повече от бизнес. Червеният бранд беше оценен от Гриша Ганчев на 8 млн. лв., което сигурно е рекорд и поставя ЦСКА сред най-скъпите търговски марки в страната. Обяснението за щедростта е, че в търга за бранда на фалиралия клуб имаше конкуренция. А добрата новина, че ако се плати, част от милионите ще отидат за непокритите данъци на ЦСКА.
История от Кърджали
Когато синдик Дора Милева отворила последната оферта за емблемата на ЦСКА, в офиса й в панелен блок в Кърджали имало един много доволен и един вероятно силно подтиснат. В първата роля е била Милева, тъй като предложената от дружеството „Ред Енимълс“ оферта от 8 млн. лв. надхвърля първоначалната цена почти пет пъти. А посърналият сред присъстващите бил представителят на победителите – Милко Георгиев, защото предложената сума се оказа с 5 млн. лв. повече от следващата най-добра оферта.
С подписването на протокола приключи поредната част от сагата за наследството на фалиралия ЦСКА, но това не означава, че казусът окончателно е решен. Предстои потенциално многомесечна процедура, докато (ако) парите бъдат платени и емблемата се окаже в „ЦСКА – София“ на Гриша Ганчев, откъдето признават, че стоят зад победителя „Ред Енимълс“.
8 милиона лудости
Между постигната цена и предварителната оценка зее необяснимо голяма пропаст. Минимумът, който се търсеше от синдика беше 1.646 млн. лв. Постигнатото сега коренно се различава и от първия търг за емблемата, който през 2015 г. организира Националната агенция за приходите: 3.68 млн. лв., като тогава още нямаше яснота кой ще наследи клуба. Възможните обяснения са две: прекомерна щедрост на купувача или невярна оценка, която е била далеч от пазарната стойност. Или и двете.
В сегашната продажба дори марката (с оценка от 971 хил. лв.) беше комплектована с терени извън регулация, стари автобуси и спортна екипировка. Дора Милева заяви пред „Капитал“ само, че оценителят е юридическо лице и е избран чрез конкурс, но не назова името му. „Не мога да коментирам дали е подценена, аз се радвам на тази цена и съм много удовлетворена“, каза тя, като се има предвид, че първият търг се провали, а вторият трябваше да се проведе в Кърджали при засилени полицейски мерки.
Останалите конкуренти също надскачат видимо минималната цена – втората най-добра оферта сред четирите е била на „Еко Депозит Солюшънс“ за 3.061 млн. лв. Във футболните среди се завъртя слухът, че в „ЦСКА София“ на Гриша Ганчев са имали информация за очаквани предложения от 7 млн. лв. от някой от другите три кандидата. Всеки от тях по-директно или по-индиректно е свързан със собственика на „Лудогорец“ Кирил Домусчиев. В момента на отварянето на плика Милко Георгиев вече е знаел, че офертата им печели, и то с много, защото са я подали последни – буквално 7-8 минути преди крайния срок. А пликовете се отварят по реда на подаване.
Емблемата няма особена търговска стойност и цената е необяснима от икономическа гледна точка. Особено ако се видят финансовите резултати на клубове. Самият „ЦСКА – София“ за 2016 г. е на загуба от над 2.6 млн. лв. и за година има прясно натрупан дълг от над 5 млн. лв. „Левски“ също е далеч от финансово здраве. Единствено „Лудогорец“ на Домусчев стои здрав, но е с минимална печалба.
Вероятно в търсене на симпатии от милионната фенска маса, спорещите няколко клуба с ЦСКА в абревиатурата държат да имат марката. Има и друго – футболната собственост напоследък гарантира и вход към властта и оръжие срещу нея, ако се наложи. Премиерът Бойко Борисов многократно вече е търсил спасители на затънали отбори. И всички знаят колко ненавижда протестите, а запалянковците са теоретична заплаха.
Цената от 8 млн. лв. всъщност е 1/3 от всички задължения на фалиралото ЦСКА. Затова и феновете тази седмица се питат, щом Ганчев може да даде толкова за марката, вероятно с още малко щеше да се оздрави цялото дружество и да не се влиза в несъстоятелност (от която се губи наследството и вероятно правото да се участва в международни турнири, които са единствен сериозен източник на приходи, договорите за спортните бази, а настана и разкол сред публиката).
Парите – кога и при кого
Следващата едра крачка е „Ред Енимълс“ да внесе сумата. А това вероятно няма да стане съвсем бързо. Дора Милева обясни, че дружеството отскоро е кредитор на „ПФК ЦСКА“ АД, тъй като е изкупил вземания. Според промени в Търговския закон от началото на тази година кредиторите имат право да приспаднат част от сумата, за която са спечелили търга, но максимум до размера на своето вземане. В случая с ЦСКА има два кредитора с предимство – НАП и Инвестбанк, напред са и играчите и служителите с неплатени заплати. Милева уточни само, че „Ред Енимълс“ са купили необезпечени вземания, т.е. от последната за плащане група, и според нейните груби изчисления парите от търга едва ли ще стигнат до тях. Така прехващане няма да има и сумата трябва да се плати в брой. Ако не – се губи депозитът за участие от 160 хил. лв., т.е. значително малка сума.
Освен това процедурата дава възможност за протакане чрез обжалване и едва тогава ще се дължат парите. Първо, синдикът няма срок да направи разпределението при кой кредитор колко средства да отидат, и това може да отнеме седмици, а и месец. Над 55% от сумата, или 4.5 млн. лв. ще отидат за НАП и Инвестбанк, тъй като това е делът на емблемата (които всъщност са три) в активите. На останалите активи се полага около 3.5 милиона лева, като тези пари ще отидат в кредиторите от трети клас – служители и играчи и отново НАП.
После може да се стигне и до обжалване на разпределителната сметка. Като най-дълга може да е спирачката в Апелативния съд. До окончателното произнасяне плащане не се дължи, а емблемата ще е във владение на синдика. Времето обаче може да бъде използвано за имиджови цели, още повече че се очаква ново развитие на въпроса с базите на ЦСКА в Борисовата градина и Панчарево. В случай че не бъде платено, емблемата ще отиде при участника с втората най-добра оферта, ако не си е изтеглил депозита, което пък е малко вероятно. Разбира се, всичко може да приключи бързо. Остава неясно как ще се постигне доходност, от която да се изплати скъпата марка ЦСКА.
Източник – Капитал