Несбъднат проект №1 на Бургас: „Черноморец Арена“ – балон за наивници или крахът на тандема Събев-Ершов

0
- -

Конгломерат от ултрамодерни билдинги със стадион за 30 хил. зрители, модерен спортен комплекс, бизнес център, хотелска част, мол и атракционни с капацитет над 10 хил. души, обща инвестиция за над 500 млн.евро. Всичко това ще бъде изградено на мястото на стадион „Черноморец“ до 2014 година.

Равносметката

От впечатляващия проект на покойния вече арх. Петко Йовчев са останали само визуализациите във ВИП-салона на стадион „Лазур“, а някогашният тоталитарен стадион „9 септември“ вместо да е най-модерната спортна база в държавата, тъне в разруха. Днес никой не отваря дума за реализирането на най-грандиозния проект, представян някога в Бургас. Основната причина за провала е раздора между съдружниците в „Петрол холдинг“ АД Денис Ершов и Митко Събев, който доведе и до колапса на могъщата някога компания, чийто активи в златните години се оценяваха за над 2 млрд.лв.

За мнозина проектът никога не е бил нещо повече от балон за наивници от самото му зачеване през 2006 година, когато Община Бургас създава съвместното дружество с „Петрол холдинг“ АД – ПСФК „Черноморец Бургас“ АД. Още тогава бе анонсирано, че плановете са да се изгради модерен стадион, отговарящ на всички европейски изисквания.

През 2008 година бе готов идейният проект, разработен от изключителния специалист по градоустройство арх.Петко Йовчев, дал приживе съвременния архитектурен облик на Бургас. В бума на строителството, 2008 г., година преди жестоката икономическа кризата, бургазлии вярваха, че проектът ще се реализира. Очакваше се едва ли не Черноморието да стане нещо като спортен рай на Балканите. По същото време, само че във Варна, ТИМ презентира друг проект, свързан със спортната инфраструктура – изграждането на модерен стадион на мястото на някогашния „Юрий Гагарин“ за 1 млрд.евро. Нито единият се изпълни, нито другият.

Денис Ершов и Митко Събев в доброто старо време, сега са врагове завинаги
След като бяха показани първите визуализации на модерното съоръжение, последва затишие, което продължи близо две години.

През 2010 година на една маса седнаха Красимир Балъков, тогава главен мениджър на ПСФК „Черноморец Бургас“, Митко Събев – управляващ „Петрол холдинг“ АД и представители на Община Бургас, за да вдигнат завесата около най-чакания проект в Бургас.
„Ще направим първа копка догодина“, зарекоха се те тогава пред медиите. Нищо подобно обаче не се случи.

За „Петрол холдинг“ АД 2011 година бе изключително тежка и даде началото на края за една от най-мощните бизнес империи на съвременната история на България. Последва сривът в братските отношения между съдружниците Денис Ершов и Митко Събев, след който „Черноморец Арена“ окончателно бе забравен.

„Съвкупност от човешки фактори провалиха плановете ни“, така уклончиво и без конкретика обобщи резултата днес Георги Мицов, който до 2012 година бе проект-мениджър на „Петрол холдинг“ АД.

„Смея да твърдя, че ако не бяха много спънки в периода 2006-2010 година, щяхме да реализираме проекта. През 2006 година, когато тогавашният областен управител Любомир Пантелеев започна да жали създаването на общото дружество, ние имахме китайски инвеститори зад гърба си. Съвсем сериозни! Паралелно с това и Ивайло Дражев направи многократни опити чрез фирми на майка си да овладее собствеността на стадиона. Спечелихме всички дела, но те ни забавиха изключително много, а с това и отказаха инвеститорите. Няма инвеститор, който да налее средства, в нещо, което е обект на съдебен спор“, допълни Мицов.

И в тази част е прав. Той бе откровен, че и след сриването на „Петрол холдинг“ проектът е предлаган на няколко пъти. Заради тежките съдебни спорове и обременено минало обаче никой не искал да се наеме с него.

„Днес, в светлината на всичко това, което виждаме, преценявам, че е безумство да се вложат толкова много пари в спортната инфраструктура, но тогава мислехме, че обществените нагласи ще се променят и футболът ще стане религия, както е в целия свят“, завърши Георги Мицов.

Излиза, че ако днес Бургас строи нов стадион, той не трябва да бъде с капацитет за повече от 10 хил. зрители. Не е нужна и толкова мегаломанска инфраструктура, която бе планирана в „Черноморец Арена“.

Източник: Флагман.бг