Главният инструктор на Съдийската комисия към БФС даде своето мнение за „Ястребовото око“ във футбола. Ето какво сподели той за в-к „Меридиан мач“:
По отношение на въвеждането на технологиите във футбола, моето мнение и това на ФИФА леко се разминават. Очевидно е, че те все повече и повече ще се промотират – това се видя на контролата Франция – Испания във вторник вечер. „Ястребовото око“ ще решава не само дали има гол или не, а и спорни ситуации при засади, за дузпи, за нарушения. Вече започват да обучават видео асистент рефери. Така че искаме или не искаме – това е бъдещето, поне на големите форуми. Някои от въведенията ще се изпробват на първенства за деца и юноши.
Аз лично обаче съм резервиран към технологиите. Не само защото мачовете непрекъснато ще се спират за видео повторения, като във волейбола например. Нещата са много динамични и постоянно се изменят. Днес се мисли едно, след няколко дни – друго. И никой отсега не може да каже как точно ще се въведат повторенията, кога ще се спира играта. Резервиран съм дори и само за ситуациите, касаещи случващото се около голлинията.
Гледах наскоро един мач в Холандия, в който вратарят закова топката на голлинията. Технологията не сигнализира. След това се изправи, отдалечавайки топката от вратата, и изведнъж дадоха как на часовника на съдията се изписа „гол“. Така че дори и в тези казуси ми се струва, че технологията не е изпипана до съвършенство.
От гледна точка на справедливостта, за мен е добре да има видео решение на казуси, но само когато трябва да се установи дали има гол или не. Иначе всяко решение на страничните съдии ще се оспорва и тяхната роля практически ще се обезсмисли, тъй като те ще предпочетат да задържат флага долу при всяка спорна ситуация. За България ще е много скъпо да се въведе „ястребовото око“. Разбира се, това е въпрос на приоритети. Ако БФС реши, че е добре да се дадат милиони за него – ОК. Но аз мисля, че едва ли ще се стигне до там. Предполагам, че ще е много по-рентабилно тези пари да се дадат за детско-юношески футбол. Е, ако клубовете сметнат, че са богати и могат да си платят, за да се въведе технологията – нека да го направят. Сами можете да прецените обаче дали си заслужава.
Спорни ситуации дали топката е минала голлинията има по 2-3 на сезон. Освен това такова положение може да се случи при резултат 3:0 и дори и да се вземе грешно решение, то няма да предреши изхода от двубоя. Да, ако е в оспорван мач и се сбърка, е неприятно, но такива случаи са малко. Вероятно ще се намерят пропуски и в настоящия шампионат. Аз обаче мисля, че съдиите на аутлинията са важни, необходими и вършат добра работа по нашите терени. Подсказват на главните съдии в много ситуации. Абсолютно съм сигурен, че ако тях ги нямаше, щеше да има в пъти повече грешки.
Снимка: theglobeandmail.com
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК