В наскоро обявения годишен доклад на УЕФА, бе съобщено, че треньорите в България застаряват и родните
[sociallocker id=5830]
клубове все повече залагат на възрастни специалисти. Данните в доклада бяха обявени в началото на миналата седмица, но е датиран в началото на 2016 година. Средната възраст на наставниците в елита бе изчислена на 48,8 години, но промените в българския футбол в последно време са доста интензивни и динамиката на процесите изисква нов прочит на ситуацията.
След треньорските рокади в края на миналата и началото на тази година, които основно засегнаха ЦСКА-София и Пирин, тенденцията, която няма как да не отбележим, е към сериозно подмладяване. В момента средната възраст на треньорите в Първа лига е точно 40 години, което определено ни нарежда сред страните, които в най-голяма степен дават шанс на младите.
Преди промяната в Благоевград и назначаването на Милен Радуканов на мястото на Стефан Генов, регистрирахме и най-големите откъм разлика във възрастта треньорски смени. Елин Топузаков смени Люпко Петрович в Левски, а Владо Иванов наследи Александър Тарханов в Славия. Напусналите ветерани, заедно с такива като Ники Костов, Илиан Илиев, Ангел Червенков и Стевица Кузмановски, които също стартираха сезона, събират заедно много над 1700 мача на ниво елитни лиги у нас и в чужбина.
В момента имаме цели петима, които са в категорията под или на 40 години – Георги Иванов, Елин Топузаков, Веселин Великов, Александър Томаш и най-младият в елита -Христо Янев, към тях може да добавим и вече споменатия Милен Радуканов.
По-важното обаче е, че освен, че са млади, повечето треньори в Първа Лига нямат почти никакъв опит на ниво елитни отбори. По отношение на мачовете в елита в момента сме свидетели на може би най-малкият общ брой за всички в първенството. Половината от тях нямат повече от 22 мача начело на елитни отбори, а доайен е Ферарио Спасов с 203 срещи на най-високо ниво. Той е следван Георги Иванов със 122 и Атанас Джамбазки със 105.
Детайлният разрез на настоящата ситуация изисква да отчетем най-позитивното за българския футбол в последно време, а именно реализацията на нашите специалисти зад граница. Със сигурност със Станимир Стоилов, Стойчо Младенов, Димитър Димитров, Илиан Илиев и Ясен Петров картината може би щеше да е различна. А това, че Ивайло Петев и Илия Груев също се развиват в чужбина придава още по-различен нюанс. Няма да е лишено от логика, ако признаем, че и клубовете ни отделят все по-малко пари за треньорски заплати и за това и в листата на безработните има силни имена. А такива като Емил Велев определено са рядкост. Кокала винаги е предпочитал да е част от играта, отколкото да я гледа отстрани, затова и не бяга от предизвикателствата.
Христо Янев със своите 37 години пък е най-младият в гилдията, а през настоящия сезон записа първите си мачове в елита като треньор. Другите двама дебютанти през настоящия сезон са Николай Киров и Александър Томаш. Владимир Иванов за втори път води Славия, но опитът му като старши треньор на практика е нулев. Той е и с най-малко мачове от всички сред колегите си – едва 9.
Стамен Белчев не е първа младост, но и той на практика никога не е водил отбор толкова напред в класирането. Единственият му допир с елита беше преди 2 години, когато беше за кратко треньор на Хасково, който същия сезон изпадна от елита.
Освен от възрастните, Първа лига се отърва и от чужденците. През есента те бяха четирима – Александър Тарханов, Едуард Йорданеску, Люпко Петрович и Стевица Кузмановски. В момента в елита няма нито един чужденец сред колегите им.
Източник: в-к „Меридиан мач“
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК
[/sociallocker]