12:1 показва, че Лудогорец е готов за ШЛ! Чочев е отличник

0
ludogorets ivailo chechev
Снимка: ludogorets.com
-

Лудогорец приключи същинската част на своята лятна подготовка, която беше в Австрия, и вече всички мисли в Разград са насочени към дебютния съперник в ШЛ – Динамо Батуми. Първият мач с грузинците е в Разград на 10 юли от 21:00 часа. Вчера „орлите“ се прибраха от лагера си и навярно ще изиграят още една контрола – в петък или събота с български отбор. Но на всички е ясно, че стореното от Георги Дерменджиев и неговите футболисти в Австрия е най-важното, не само за предстоящите срещи с Динамо Батуми, ами и за целия есенен полусезон като цяло.

По време на своя 16-дневен лагер играчите изиграха 4 контроли – срещу новака в словенския елит Приморие (5:0), срещу словашкия шампион Слован Братислава (1:0), 2:0 срещу петия в Швейцария – Санкт Гален и 4:1 над третия в Румъния – Университатя Крайова. Общата голова разлика е впечатляваща – 12:1, като единственото допуснато попадение дойде през второто полувреме на последния мач. И въпросът след тези контроли е следният: Готов ли е Лудогорец? Поне на този етап, показаното в контролите, подчертаваме контролите, демонстрира, че разградчани са готови не само за Динамо Батуми, ами и за квалификациите на Шампионската лига. В следващия кръг, при успех над грузинците, „орлите“ ще се изправят срещу победителя
от двойката Динамо Брест – Пюник Ереван. Така че пътят към основна част на евротурнирите (б.а. – групи вече няма и е добре футболните хора да го научат), изглежда открит.

Но да се върнем на контролите. Голмайстор на тима стана Ивайло Чочев. Той вкара 3 пъти, но друго е по-важното – беше много силен през цялата подготовка и стана втори по минути – 278, след Педро Нареси (291). Опитният халф се възползва по отличен начин от участието на Якуб Пьотровски на Евро 2024, от напускането на Клод Гонсалвеш и от закъснялото идване на Дерой Дуарте, за да се превърне той в отличник по време на този лагер. Силна подготовка записа и Тодор Неделев. Той обаче наблегна на асистенциите, като не успя да вкара попадение. След Чочев при голмайсторите се наредиха Рик и Кайо Видал с 2 попадения, а по едно имаха Сон, Делев, Вердон, Фон Витри и Текпетей.

По всичко изглежда, че Георги Дерменджиев няма да използва, поне в първия мач с Динамо Батуми, двете си големи звезди – Якуб Пьотровски и Квадво Дуа. Полякът приключи участието си на Евро 2024, но реално не е имал никаква почивка и се предполага, че ще започне подготовка в края на тази седмица и ще бъде най-много резерва в първия мач с грузинците. Дуа пък продължава на Евро 2024 с тима на Швейцария, като играе във всеки мач. След края на участието на „кръстоносците“ на турнира, нападателят ще трябва да почине няколко дни и след това да се завърне. Всичко това означава, че навярно той няма да играе изобщо срещу Динамо Батуми.

Така че съставът за първите официални мачове се избистри по време на подготовката. И той е Падт на вратата, Фон Витри и Недялков по бековете, Вердон и Алмейда в средата на защитата. Чочев и Нареси в халфовата пиния. Неделев пред тях, Рик и Текпетей по крилата, както и Руан на върха на атаката. Новите попълнения Едвин Куртулуш в средата на защитата и Дерой Дуарте в средата на терена, ще трябва да почакат за титулярно място. Шансове ще имат много, това е сигурно.

За финал няма как да не отличим младока Елисей Съров. Младият руснак, който подписа договор с „орлите“, впечатлява със своето докосване. Той играе като плеймейкър и реално беше алтернативата на Тодор Неделев в този лагер, като игра във всеки мач, пък макар и резерва. Определено това 16-годишно момче го чака светло бъдеще, ако продължи да се развива по този начин.