5 задачи пред ЦСКА-София за 2025 г.

0
cska otbor
Снимка: cska.bg
- -

Периодът около Нова година е идеален момент за равносметка за изминалите и поставяне на цели и задачи за предстоящите 12 месеца. В следващите редове ще ви представим 5 направления, по които е от съществена важност в ЦСКА-София да работят през 2025-а, за да може, когато се обърнат назад на 1 януари 2026 г., да са доволни от постигнатото и да са изразходили по оптимален начин големия ресурс, с който клубът разполага в момента.

1. Изграждане на силен екип

Организацията в ЦСКА-София все още е в процес на изграждане след смяната на собствеността през миналата година и драстичното увеличение на бюджета. Тя започна с фалстарт под ръководството на бившите изпълнителни директори Стоян Орманджиев и Филип Филипов и сега е в ръцете на успешния мениджър, но нефутболен човек Радослав Златков. Той ще има за задача да взима сериозни кадрови решения и да избегне грешки като тези с назначенията на Томислав Стипич и Иван Славов, които само няколко месеца по-късно се налагаше да бъдат поправяни. „Всяка структура зависи от хората. Просто трябва да се поставят правилните хора на правилното място. Гарантирам, че промени ще има. Който се движи бавно или стои на едно място, той изостава от конкуренцията“, заяви наскоро силният човек в клуба. По всички етажи в ЦСКА-София могат да се намерят позиции, за които е категорично, че отстъпват на конкуренцията. Като се започне от понижения в спортен директор Филип Филипов, единствен останал в клуба след провалите с лятната селекция и назначението на Томислав Стипич, и се стигне до липсата на опитен кондиционен специалист в щаба на Александър Томаш. Не е сигурно и дали в определен етап от новата година няма столът на старши треньора да се разклати сериозно. Каквото и да се случва в следващите 12 месеца, задачата пред ЦСКА-София е постоянно да подсилва екипа си с „правилните хора на правилното място“.

2. Организиране на ефективна селекционна система

ЦСКА-София е в процес на реформи и в този компонент. След като дълги години бившият собственик Гриша Ганчев бе главен скаут, както сам се определи, сега селекцията се ръководи от няколко звена – старши треньора Александър Томаш и щаба му, новия скаутски екип, оглавяван от Методи Томанов, спортния директор Филип Филипов и изпълнителния шеф Радослав Златков. През лятото тази структура беше в доста различен вид и претърпя сериозен крах, белязан от доста грешки и огромно закъснение на пристигането на новите футболисти. Едно от основните оправдания тогава беше, че всичко се е случвало в движение, но остават сериозните съмнения в уменията и експертизата на участниците. Сега се разчита на хора с доста по-голям опит и големи успехи през годините, а евентуални нови попълнения се гледат по няколко пъти, преди да се пристъпи към преговори, движени основно от Филип Филипов. Остава обаче най-важната част от уравнението – отговорниците за селекцията на ЦСКА-София да докажат, че могат да прилагат на практика взаимовръзките, които са установили. И вероятно още през този месец ще стане ясно дали създадената система е ефективна, или отново ще трябва да се търсят промени в това направление за летния трансферен прозорец.

3. Създаване на стойностен отбор

Изпълнението на предишните две задачи трябва да доведе и до най-важното за един футболен клуб – успехи на терена. Отговорността на треньора и футболистите на ЦСКА-София през новата година ще е изключително голяма, защото, от една страна, те ще трябва да оправдаят големите средства, които се влагат в изграждането на отбора, а от друга – да изчистят срамното петно, което беше лепнато на клуба през изминалата 2024-та. Армейците се сринаха още през пролетта, когато не успяха да се класират за Европа след загуба в баража за Лигата на конференциите от ЦСКА 1948. Пропадането продължи и през есента, включително след идването на Александър Томаш, който стабилизира резултатите едва в края на годината. Тимът зимува на срамната осма позиция в класирането, но поне е в играта за Купата на България, където ще посрещне Арда на 1/4-финалите. Вече 9 месеца ЦСКА-София не е записвал 3 поредни победи, което говори достатъчно за представянето и качеството на състава. Създаване на силен отбор е задача с първостепенна важност, защото целта за следващия сезон няма как да е различна от прекратяване на хегемонията на Лудогорец. Но за да се изпълни тя, червените трябва да започнат да играят стойностен футбол още през пролетта, а есента да стигат до доста по-сериозни серии от две поредни победи, както е в последните месеци. Нужни са доста нови футболисти и раздяла с настоящи, които достатъчно ясно показаха, че не притежават нужната класа.

4. Напредък на инфраструктурните проекти

Освен с изграждането на структура в клуба и силен отбор, ЦСКА-София инвестира много сериозно и в инфраструктурното си развитие. Паралелно се движат реконструкцията на стадион „Българска армия“, обновяването на базата в Панчарево и планирането на изцяло нов модерен дом за школата. През новата година тези процеси трябва да продължат с пълна сила. Ако изграждането на „Армията“ продължи със същите темпове, би трябвало след 12 месеца бъдещото 18-хилядно съоръжение да е в почти завършен вид. В Панчарево един от тренировъчните терени вече бе изцяло обновен, а това предстои да се случи и с останалите. Освен това през 2025-а трябва сериозно да прогресира и построяването на стадион, на който да домакинства дублиращият отбор във Втора лига. Досега най-голяма загадка е новата база с пансион за децата от академията, за която „Тема Спорт“ съобщи още през пролетта, а техническият директор Михаил Александров анонсира през лятото. В дълбока тайна се пази дори местоположението, на което ще се намира, като е ясно само, че ще е близо до метро. В следващите месеци се очаква най-накрая от ЦСКА-София да обявят в детайли плановете си за този мащабен проект, който да изкачи клуба на следващото ниво от развитието му.

5. Разрастване на маркетинговата активност!

ЦСКА-София завърши есента на историческото изоставане от цели 14 точки спрямо вечния Левски. Освен в класирането на Първа лига обаче армейците „дишат прахта“ на клуба от „Герена“ и в маркетингово отношение. В края на 2024 година сините обявиха рекордни приходи от над 7 милиона леда за клубния си магазин. За разлика от тях, червените нямат с какво да се похвалят и логично не са представяли пред широката общественост своите цифри, но те със сигурност са над 2 пъти по-ниски. В годините често се е акцентирало върху огромния ресурс, с който грандовете ни разполагат, но не успяват да го оползотворят. Е, от Левски вече го правят, докато ЦСКА-София тепърва се опитва да улучи правилната стратегия. Факт е, че армейците вече излизат от капсулата, в която бяха влезли по време на предишното управление, като има позитивни знаци в доста посоки – много по-силен медиен отдел, завръщане и асоцииране на куп легенди и ветерани с клуба, създаване на фондация и провеждането на много благотворителни кампании. Но все още перото приходи от фенска активност е много далеч от желаното ниво. И ако ЦСКА-София в действителност успее да създаде отбор, който да се бори за титлата и всичко с изграждането на новия стадион бъде наред, ще се създадат много високи вълни, които трябва да бъдат яхнати от вече сработен и ефективен маркетингов отдел. В противен случай ще бъдат пропуснати, а разликата с Левски ще остане все толкова голяма.

Мартин Костадинов/ „Тема спорт“

0 0 votes
Article Rating
Абонирай се
Известие от
guest
0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments