60 факта за 60 години Наско Сираков! В историята на Левски няма личност с принос за повече трофеи от Вълка

0
- -

Наско Сираков е една от най-бляскавите легенди на Левски, а и българския футбол. Бившият нападател, който към днешна дата е мажоритарен собственик на клу-6а, е голмайстор №1 в историята на „сините“. Днес той навършва 60 години, а това е отличен момент да отчетем 60 факта от живота и кариерата на великия левскар.

1. Син е на легендарния български борец и световен шампион от Истанбул 1957 година – Петко Сираков.

2. Юноша е на Левски с първи треньор Кирил Михайлов.

З. Част от детството му преминава в Полша.

4. Първият треньор, който го пуска в игра за мъжкия отбор на Левски, е Иван Byцов.

5. Дебютът за Левски е на 29 март 1980 година в мача Пирин – Левски 1:1. В този двубой влиза в 78-ата минута на мястото на Борислав Борисов.

6. След един сезон в „Б“ група със Спартак Вн, голям тласък напред в кариерата му дава легендата на Левски Сашо Костов, който през 1981/82 го взима в Хасково. Тогава този тим е в „А“ група. Благодарение и на Сираков, Хасково записва най-силния сезон в историята си, завършвайки на осмо място, за което Наско допринася с 8 гола.

7. Третия му гол в елита е във вратата на родния му тим – на 23 декември Хасково и Левски завършват 2:2.

8. През лятото на 1982 година се завръща в Левски. Тогава в основния състав на тима започват да се налагат имената на други юноши на клуба – Борислав Михайлов, Емил Велев, Красимир Коев, Николай Илиев и Божидар Искренов, а треньор на тима е Добромир Жечев.

9. Иван Вуцов е първият, който го пуска в игра и за националния отбор. Дебютира в него на 7 август 1983 година в мача България Алжир 3:2.

10. През сезон 1983/84 вдига първите си трофеи с Левски. „Сините“ печелят и трите възможни отличия в страната по онова време – шампионската титла, Купата на България и Купата на Съветската армия. Така стават първият отбор в страната, стигал до така наречения „требъл“.

11. Същият сезон 1983/84 пропуска много мачове, защото се разболява от хепатит А.

12. На 11 декември 1983 година се жени за едно от „златните момичета“ на Нешка Робева – Илиана Раева.

13. Има две дъщери – Славея и Виолета.

14. Само месец след дебюта си за националния отбор – още в третия си мач, вкарва първия си гол за България. Бележи го във важната европейска квалификация срещу Норвегия в Осло. На 7 септември 1983 година бием скандинавците с 2:1.

15. През юни 1985 година понася един от най-тежките удари в живота си. След като Левски е спечелил и математически втора поредна шампионска титла, тя е отнета, а Сираков изхвърлен за една година от футбола. Това става заради скандалите на финала за Купата на България между ЦСКА и Левски, спечелен от „червените“ с 2:1.

16. Осем месеца след налагането на наказанието, Сираков и Борислав Михайлов са амнистирани по настояване на националния селекционер Иван Вуцов. Той убеждава партийните ръководители да ги помилват, тъй като са му много необходими за световното първенство в Мексико. Сираков се връща в игра на 15 февруари 1986-а и веднага вкарва гол в мача Спартак Вн – Левски 1:1.

17. Приковава погледите на света към себе си на откриването на световното първенство в Мексико. В него България прави 1:1 срещу все още актуалния световен шампион Италия. Сираков изравнява 5 минути преди края с невероятен гол с глава. Така Сираков е единственият българин, вкарвал в мача на откриване на най-големия футболен форум.

18. Той е единственият българин, който има два гола с глава на световни първенства. През 1994-а вкарва на друга страна, която е ставала световен шампион, а тогава е актуален вицешампион на планетата – Аржентина. Бием „гаучосите“ с 2:0.

19. Малко след гола срещу Аржентина през 1994-а в бурната радост загубва обецата си, която му носи късмет и се налага спешно в дните след мача съпругата му Илиана Раева да му носи друга.

20. На световното в Мексико през 1986-а играе с номер 2 на фланелката, защото и тогава, а и преди това, Иван Вуцов го използва като десен бек. Първите години в Левски е „осмица“ и действа като атакуващ халф.

21. През лятото на 1986 година е преквалифициран в централен нападател. Двамата изпълнители на този пост дотогава в клуба – Мишо Вълчев и Петър Курдов напускат и Сираков става таран. Първите треньори на Левски, които пускат на тази позиция са Кирил Ивков, а по-късно през сезона – Павел Панов.

22. През сезон 1986/87 за първи от общо четири пъти в кариерата си става голмайстор на първенството. Вкарва 36 гола, като и досега няма друг футболист на Левски, постигал толкова в един шампионат.

23. Пак през сезон 1986/87 печели „Бронзовата обувка“ на вестник „Екип“, като се нарежда на трето място сред голмайсторите на всички клубни първенства в Европа. Обувката в момента стои в клубния музей на Левски на стадион „Георги Аспарухов“. След време първото място на румънеца Къмътару е анулирано, заради участие в съмнителни мачове, а Златната обувка му е отнета. Тя е дадена на австриеца Тони Полстер, който в новото класиране е първи, а Сираков се изкачва втори. Наско обаче така и не пожелава да получи сребърната и задържа за себе си първоначално спечелената бронзова.

24. Сираков получава второ фатално за него, а и за Левски наказание. То е наложено по пътя към преследването на Златната обувка през същия този най-успешен като брой голове сезон – 1986/87. В 27-ия кръг на мача Левски – Ботев Пд 1:1 се спречква с Васил Симов-Мулето и двамата получават жълти картони. За Сираков той е трети и това означава един мач наказание. Съдията Димитър Шарлачки обаче пише допълнителен доклад за двамата и Наско е наказан за три мача. Така пропуска финала за Купата с ЦСКА (загубен от Левски с 1:2), мача със Славия за първенство (2:0 за Левски) и решителния мач за титлата с ЦСКА (1:0 за „червените“ с гол на Стоичков). Така без своя голмайстор Левски губи два от трите трофея, които гони, а Сираков пропуска два важни шампионатни мача, в които би могъл да увеличи своя актив в преследването на Златната обувка.

25. Пак същия сезон 1986/87 за първи и последен път вкарва 5 гола в един шампионатен мач. Това става на двубоя Левски – Черноморец Бс 8:1, игран на 11 октомври 1986 година.

26. През 1988 година за трети път става шампион с Левски и за втори – голмайстор на първенството, а през следващия сезон става част от испанския Реал Сарагоса.

27. През 1987-а за първи път е четвъртфиналист с Левски в Европа. На тази фаза за КНК „сините“ отпадат от бъдещия му тим – Сарагоса.

28. След три години в Испания, през 1991/92 се връща в Левски и става за трети път голмайстор на първенството. Вдига и първия си трофей като капитан на тима – Купата на България след победа на финала над Пирин Бл в Пазарджик с 5:0. Сираков не играе в мача, но след неговия край той пръв вдига трофея.

29. За трети път се връща в Левски (този път след престой във френския Ланс) през пролетта на 1993 година. Пак става капитан, оформя тандем с Пламен Гетов, като двамата са с решителен принос за 18-ата титла в историята на клуба.

30. На 4 април 1993 година се случва един от неприятните моменти в кариерата му по време на на мача Левски – Черноморец 2:0. „Сините“ дълго се мъчат, а резултатът стои 0:0. Започват освирквания, особено от една групичка в Сектор „А“ на стадион „Васил Левски“, а един от освиркваните е Сираков. В един момент той не издържа, смъква си гащетата и показва на недоволните фенове задните си части. Дълго време някои фенове не могат да му простят това.

31. Пропуска епохалния мач на националния отбор на „Парк де Пренс“ на 17 ноември 1993 година, заради бойкот и протест на Левски към БФС.

32. През 1993/94 става за четвърти път голмайстор на първенството, като вдига и последните си трофеи с Левски като играч – титлата и Купата на страната.

33. След скандал с тогавашния президент на Левски – Томас Лафчис – през есента на 1994 година напуска Левски и преминава в Ботев Пд.

34. Последният му мач със синия екип е Спартак Пд – Левски 2:1 на 23 октомври 1994 година, а последният гол – на 1 октомври 1994 година в срещата Левски – Локомотив ГО 5:0.

35. Вкарва 4 гола и дава 2 асистенции за най-изразителната победа на Левски над ЦСКА. На 23 септември 1994 „сините“ разгромяват вечния съперник със 7:1.

36. Наско Сираков е футболистът с най-много голове във Вечното дерби за първенство – 14. А във всички турнири пред него е само Георги Иванов с 15.

37. Наско Сираков е един от едва четиримата футболисти, стигали до 4 гола в едно Вечно дерби. Левскарите са още двама – Димитър Йорданов на 15 юли 1962, когато „сините“ бият с 6:3, и Никола Котков на 7 юли 1970 – 5:2 за Левски. От ЦСКА с 4 гола е Христо Стоичков на 1 октомври 1989 година, когато „червените“ разгромяват с
5:0.

38. Малко след началото на сезон 1995/96 напуска Ботев Пд и преминава в Славия. В края на кампанията става шампион и с „белите“, като печели и Купата на страната.

39. Допринася с най-много голове за титлата на Славия – 16, като един от решителните е срещу Левски – 1:1 на 23 март 1996 година.

40. Последният мач в кариерата му е на 13 септември 1997 година – Славия – Металург 1:0.

41. Има пряко участие като играч или ръководител в 11 от общо 26-те титли на Левски.

42. Той е единствената личност в историята на Левски, който е бил футболист, старши треньор, директор и собственик на клуба.

43. За последно беше директор на Левски през есента на 2013 година, когато пред очите му гневни фенове на клуба съблякоха новия треньор Ивайло Петев. След тази случка напусна, преди да се завърне като собственик 7 години по-късно.

44. Сираков е голмайстор номер 1 на Левски за всички времена със своите 165 гола за първенството.

45. Номер 1 е в клуба по голове за Купата на страната, както и сборно във всички турнири.

46. За Левски в европейските клубни турнири има 22 мача и 9 гола.

47. Има 10 хеттрика за Левски в шампионатни мачове и 3 в турнирите за националната купа.

48. На второ място е след Мартин Камбуров по най-много изпълнени дузпи в българския футболен елит – 59, от които е вкарал 42.

49. Във Вечната ранглиста по голове в българското първенство се намира на трето място след Петър Жеков и Мартин Камбуров със своите 196 попадения.

50. Получава червен картон в последния си мач за Левски в Европа – загубата с 1:2 от Олимпия Любляна. Наложено му е тежко наказание, което така и не изтича до края на кариерата му.

51. Беше помощник треньор на Христо Бонев в националния отбор по време на световното първенство във Франция през 1998 година.

52. Като директор в Левски стана част от най-големите успехи в новата история на клуба – четвъртфинал за Купата на УЕФА през сезон 2005/06 и участие в груповата фаза на Шампионската лига сезон по-късно.

53. През 2014 година излиза биографичната му книга – „Наско Сираков Единакът“.

54. Той е единственият левскар сред шестимата най-големи голмайстори в историята на нашия футбол.

55. В класацията за най-добрите футболисти на България за 20-ти век е посочен на десето място в класацията на специалистите и на осмо в тази на феновете.

56. Бил е член на Изпълкома на БфС.

57. Сираков има три внучки – голямата му дъщеря Славея има едно момиче – Емили, а малката Виолета е с две. По-голямата е кръстена на баба си – Илиана, а по-малката – Асияна.

58. Трикратен шампион на България по футбол е за ветерани.

59. Поканен е и участва на бенефисния мач на Красимир Балъков в Щутгарт през 2003 година. Тогава на терена са още Карлос Дунга, Бебето, Юрген Клинсман, Роберт Просинечки, Андреас Кьопке, Джоване Елбер, Фреди Бобич. Вкарва и гол, а българските звезди с треньор Георги Василев, побеждават звездния тим на Щутгарт с треньор Йоаким Льов с 8:7.

60. В цялата история на Левски няма личност с принос за повече трофеи от Наско Сираков.

„Мач Телеграф“