Левски избра да смени бившия си треньор Станислав Генчев с испанец, като се спря на Хулио Веласкес. Това е удобен повод да направим едно сравнение и да видим какви резултати постигат българските специалисти начело на „сините“ и какви тези от други държави, в сезони, в които е имало и от двете категории. Все пак слагаме и едно условие преди да направим паралела. И то е въпросният треньор да е водил отбора поне в 5 шампионатни мача. Просто, за да има по-сериозна база за сравнение и да отпаднат временни треньори, които са били начело в един или два мача, спечелили са ги и имат 100%-ов актив. А това при толкова кратко присъствие в клуба не е обективно и показателно.
Тук е мястото да припомним, че единственият чуждестранен треньор, който е водил Левски в по-малко от 5 мача, е сънародник на сегашния наставник. Става дума за Пепе Мурсия, който бе уволнен едва след третия кръг на сезон 2014/15. Като в този период записа победа, равенство и загуба.
Ако Веласкес остане повече от 5 кръга, има 80% шанс да се представи по-добре от Станислав Генчев. Под „по-добре“ разбираме да спечели по-висок процент спечелени точки от всички възможни. Правим тази прогноза на база на статистиката дотук. А тя показва, че в 8 от 10 сезона в историята на клуба, когато е имало и чужденец, и българин начело на Левски, специалистът дошъл отвън се представя по-добре. Най-сериозна е разликата в първия такъв случай. Рудолф Витлачил заменя в края на 1964-а Христо Младенов и преобразява отбора през пролетта на 1965-а. Гунди е във формата на живота си, за което вероятно допринася и чешкият специалист, а Левски става шампион, въпреки голямото изоставане през есента.
За първи път българинът се представи по-добре през сезон 1998/99. През есента Левски бе воден от украинеца Вячеслав Грозни. И въпреки че чисто футболно „сините“ изглеждаха по-добре при него, наследникът му Ангел Станков записа 14 победи и едно равенство между февруари и май 1999-а. Единият успех над Металург след края на сезона бе анулиран и победите останаха 13. Но като процент точки Станков бе доста по-добре от Грозни.
Георги Иванов пък бе вторият българин с по-добри резултати. През 2009/10 той наследи Ратко Достанич, който си тръгна, след като в последните си 5 мача имаше 4 загуби и едно равенство. И съответно при под 50% спечелени точки от него, Георги Иванов трудно можеше да вземе по-малко.
От останалите случаи чужденецът доминира в сравнението между Люпко Петрович и Димитър Димитров през 1999/00, а Рюдигер Абрамчик и Славолюб Муслин имаха по-добри показатели от Георги Тодоров през 2001/02. Последният отстъпва по спечелени точки от Муслин и през 2002/03, както и от Славиша Стоянович през 2018/19 и 2020/21. През 2018/19 сърбинът със словенски паспорт бе по-добре и от Георги Дерменджиев.
Така, ако традициите се спазят, с Веласкес изглежда, че Левски има всички шансове да надгради над постигнатото от Генчев през есента./ „Мач Телеграф“