Матиа Винченци – едва ли някой от феновете на Левски прави асоциация при споменаването на това име. Италианецът остава в сянка, но е съществена част от спортно-техническия щаб на Левски. Да, той не дава съвети на Делио Роси, както го прави дясната му ръка Фиделе Лимоне. Не тренира и вратарите – това е отговорност на Доменико Ботичела, който допусна формата на играчите под рамката да падне драстично в хода на първенството. Но Матиа върши нещо много важно – държи в тонус футболистите на Левски.
През изминалия сезон той вършеше работата си по отличен начин. В един момент играчите настръхнаха срещу здравото тичане и задължителното провеждане на едно или няколко двуразови занимания през седмицата. Но явно е имало защо. В края на първенството столичани бяха отлично подготвени – тимът изглеждаше свеж, нямаше проблеми с кондицията, справи се на ниво в сгъстения цикъл от мачове. А мускулните контузии бяха сведени до минимум. За сравнение – имаше бум на подобни травми при друг италианец, който явно бе попрехвален -Роко Перота.
Но да се върнем към Винченци. Той направи така, че „стъкленият“ Габриел Обертан да изиграе сезона с най-много мачове в кариерата си, при това без да е водил лятна подготовка. След работата на Матиа Левски вече не бе отборът, който капва след 60-ата минута. Това се случваше в предишни кампании през пролетните полусезони – и при Ясен Екимов, и при тандема Екимов – Перота.
Кой обаче е Матиа Винченци? Той е роден на 6 април 1978 година в курортното градче Белариа Иджеа Марина. През 2005-а година се дипломира от университета в Урбино – специалност „Двигателна култура“. Две години по-късно изкарва диплома и от прочутата италианска треньорска школа в Коверчано. Започва работа като персонален кондиционен наставник, след това е назначаван в школата на Терамо и тази на Виченца. През 2011-а взима нова диплома – от университета „Луиджи Ридолфи“. През есента на същата година вече отговаря за физическата подготовка на мъжкия тим на Чезена (има и два престоя в Серия А с този отбор). През 2016-а отново започва работа в Терамо – мястото, откъдето е тръгнал. Преди година по-късно да получи изненадващо обаждане от Делио Роси. Съгласява се да поеме новото предизвикателство, след като вече е натрупал опит с различни старши треньори – работил е с 15.
Още с идването си на „Герена“ разработва план за повишаване на физическия капацитет на играчите. В началото на престоя му бе видно, че тимът изнемогваше заради набързо проведената лятна подготовка. Заедно с медицинския щаб той решава да направи база данни за състоянието на всеки футболист. А за свършеното оценява по няколко компонента, сред които физически капацитет, състояние на мускулите, мощ.
През зимата на Матиа му се наложи да направи такава подготовка, каквато никога не е имал възможността да осъществи в Италия. При нас паузата между двата полусезона е доста дълга – като лятната на Апенините. Тогава Винченци се справи отлично. Сега пак ще му се наложи да се сблъска с новост. Докато футболистите от Калчото тепърва тръгват по плажовете, то в Левски ще трябва да започнат подготовка за новия сезон. И тя ще бъде по-кратка от зимната. За по-малко от месец е необходимо тимът да влезе в ритъм. Всичко започва на 14 юни. А част от свършеното ще проличи още на 12 юли. Тогава ще е дебютният официален мач на Левски през сезона – сините ще излязат в двубой от първия кръг на Лига Европа (реваншът е на 19 юли). От работата на Матиа ще зависи представянето на тима в тези срещи, както и в започващото в уикенда на 21 юли ново първенство. Защото както казват футболистите: „Когато краката не те слушат, нищо не се получава“. През миналия сезон „двигателят на сините“ работеше отлично. От Винченци зависи да е така и през новия.
Янаки Димитров/ „Тема спорт“