От 2015 г. 8 741-те жители на най-малката община в габровска област – Дряново имат два модерни стадиона. Те са обновени и ремонтирани с близо шест милиона лева по европейски програми. Сумата е съизмерима с годишния бюджет на общината (близо 8 млн. лв). Толкова стадиони, впрочем, има и Габрово.
Единият терен е част от спортен комплекс в Дряново, а другият – „Републиканец“ – радва 700-те жители на село Царева ливада. На тези терени, в това място, две години поред се организира „Милан джуниър камп“ – едноседмичен детски футболен лагер, под марката и с участието на треньори от италианския гранд. Историята как този лагер идва и след това напуска Дряново – през 2018 г. ще е в Трявна – е любопитна.
Танцувай, Дряново
Заслугата за привличането на проекта през 2016 г. в Дряново (първото място в провинцията) е на Тодор Георгиев. Вероятно е да сте чували за него – известен е още като DJ Теди Джорджо. Тези, които го познават, знаят колко е непримирим и дори досаден, когато е обсебен от някаква идея. С тази упоритост и благодарение на приятелства, изграждани от началото на 90-те във всевъзможни среди, преди две години той събира компанията, която държи правата на Милан – „Доминант спорт груп“ с местния бизнесмен Валери Димитров (собственик и на местния завод за вагони) и привлича към идеята кмета на града Мирослав Семов. С последния го свързва и общата листа на ГЕРБ, откъдето през 2015 г. Тодор Георгиев стана общински съветник, макар и като част от гражданската квота. До април 2018 г. DJ Теди Джорджо дори беше председател на местния общински съвет.
Георгиев познава Дряново защото е от града и живее там в по-голямата част от времето, а също така от години държи заведение и е политически активен. Беше общински съветник и в мандата 2007 – 2011 г, но от гражданско сдружение, а от 2016 г. е и председател на Управителния съвет на ФК „Локомотив“ (Дряново). Той е в дъното на подписката сред жителите на Дряново в периода на ремонтите на стадионите, благодарение на която настилката на съоръжението в града беше променена от изкуствена в чимова трева.
Тодор Георгиев (DJ Теди Джорджо, вляво) и Ивайло Рачев са в организацията на Милан джуниър камп и през 2018 г., но този път лагерът ще е в Трявна
Фотограф: Капитал
|
Според Георгиев заслугата за спечелването на проекта за стадионите е на бившия кмет Иван Николов. „Друг е въпросът как са похарчени европейските средства“, връща лентата назад той.
Надскочили мащаба
Детският лагер на „Милан“ в Дряново засега е един от успешните. Записали са се рекордните 243 деца. „Общо около 3000 души дойдоха първата година извън София – роднини, родители“, разказва Ивайло Рачев от „Доминант спорт груп“.
„Шест-седем дни хотелите са пълни, заведенията работят на максимума на възможностите си. Има огромен маркетингов ефект – идват хора от Силистра до Сандански и от Бургас до Видин“, описа и Валери Димитров преките и косвени ползи за хората в Дряново.
Проблемите обаче започват почти веднага. Първата година общината е съорганизатор, втората – само отдава съоръженията под наем, на третата – отношенията с останалите партньори са прекратени.
Кметът Семов обаче твърди, че втората година отказал общината да се включи като организатор, „заради некоректното отношение на „Доминант спорт груп“, които не изпълнили задълженията си по договор“ – под което се разбира, че не дали нужния размер фланелки, нито обещаните комплекти анцузи на треньорите. Влезли в спор и за рекламата на спонсорите. Рачев пък смята, че общината на свой ред не се е издължила.
През 2017 г., за да има най-малко конфликтни допирни точки, Дряново само отдава съоръженията под наем на организаторите. Взима 6 100 лв. за шест дни. Валери Димитров, който освен че е собственик на вагонния завод, е и консултант по управление на риска, прави съпътстващо събитие – форум за икономика и екология, заедно с Италианската търговска камара.
Амбицията е кампът да прерастне в целогодишна футболна академия. Вместо това, отношенията бяха прекратени.
Лични драми
Част от причината е в наема. За 2018 г. Дряново запазва наема на новия си стадион в същите размери. „Казаха, че таксата за базите е висока, но не изчакаха отговор от общинския съвет дали може да бъде намалена“, обясни кметът Мирослав Семов. Той твърди, че градът е изгубил домакинството на кампа заради междуличностни отношения.
Кметът, Георгиев и Димитров се скарват. Семов се интересува от активността на DJ Теди Джорджо като председател на футболния клуб, който не е общински, но кандидатства за финансиране. Намира проблем в кампания за набиране на средства за закупуване на автобус, която тече от 2017 г. Валери Димитров пък получил подробно писмо с въпроси за инвестициите във вагония завод, разкритите работни места и др. „Получих арогантен отговор, че всичко е публично и може да се намери в регистрите“, твърди Семов. В крайна сметка Георгиев е отстранен като председател на общинския съвет. Според него, истинската причина е, че е станал „прекалено влиятелен“.
Така „Милан джуниър камп“ се оказва голяма хапка в организационно отношение за малко Дряново. „Това е един еснафски град“, обяснява накратко един от местните бизнесмени.
Кампът ще бъде през юли в съседната Трявна.
Спортът все пак не е замрял
Така остава въпросът, за какво Дряново ще ползва своите стадиони. Спортните бази не стоят празни, твърди кметът. Стадионът в Царева ливада е с изкуствена настилка, но по размери отговаря на изискванията за провеждане на официални мачове. Там и сега тренират отборите от Първа професионална футболна лига „Етър“ (Велико Търново), Берое (Стара Загора) и „Дунав“ (Русе). „Това беше на практика едно игрище, но се изградиха съблекални, има дори и зала за конференция“, обясни Семов. В Дряново пък стадионът е с много добро тревно покритие. Освен мъжкия отбор на „Локомотив“ и детските му гарнитури, футболът намира последователи и сред момичетата в женския „Боруна“. През октомври се очаква Дряново и Трявна да са домакини на квалификацията за Европейското първенство по футбол за аматьори.
Със собствени средства на общината пък се реновира дори трети стадион – в село Гостилица, който е с естествено тревно покритие. За втора година поред англичаните, които живеят в близките къщи организират крикет мач.
Така, изненадващо или не, покрай похарчените милиони за селски стадиони – един от най-странните начини за инвестиране на еврофондове – кипи живот.