Този почти нов за Бургас спорт започна да набира все по-голяма популярност. СК по „Бойни спортове”
[sociallocker id=5830]
развива и полуляризира самбо в нашия град. Създаден преди две години, клубът вече може да се похвали с редица постижения, медали, както и с все повече желаещи да практикуват този вид спорт. Близо 30 деца и мъже посещават залата и усъвършенстват уменията си по самбо.
Всъщност самбо, буквално означава –самозащита без оръжие. Това е бойно изкуство, боен спорт, разработен в бившия Съветски съюз, в който са включени най-добрите техники от националните видове борби на републиките на СССР: грузински, таджикски, узбекски, киргизки и други, както и техники от джу-джицу, айкидо, джудо, бокс, кендо.
„И въпреки, че самбо не е от олимпийското семейство , не е от най-популярните спортове, в Бургас виждам как все повече хора искат да тренират. Вярно, че липсват пари за реклама в нашия спорт, разчитаме на популярност в социалните мрежи, но ние от СК по Бойни спортове се стремим да наложим самбо в Бургас. Защото този спорт възпитава, калява и изгражда.”-казва мениджърът Йордан Георгиев.
Това, което в момента се стреми да направи Клубът е в бургаското спортно училище да бъде разкрита паралелка по самбо. „По този начин ще дадем сериозна заявка, че в бъдеще, световният шампион по самбо може да е от Бургас.”-казва още Йордан Георгиев.
Лично той се е запленил по този спорт преди няколко години, след като съдбата го среща с големите имена в самбото-Румен и Росен Димитрови, световните шампиони по бойно самбо и треньори на националния отбор.” Това са истински бойци, мъже, които милеят за този спорт, полагат изключително много усърдие и любов към самбото. Те самите са доказателство на максимата, че няма невъзнаграден труд. С това ме плениха и аз реших да се занимавам с този спорт. А сега искам в моя роден град Бургас да популяризирам самбото.”-казва Йордан Георгиев.
От 2014 година до сега СК по Бойни спортове има и спечелени медали и титли. „На състезанията по бойно самбо винаги сме си тръгвали с отличия. Най-голямото постижение на клуба е на Световното първенство през 2015 година, когато взехме два медала. А Георги Янчев стана вицешампион в категория до 93 кг. Георги Янчев беше и сред десетте най-добри спортисти на Бургас за 2015.”- допълва Йордан Георгиев.
Като мениджър на клуба, той се гордее с успехите на момчетата. Щастлив е, че желаещите да тренират този спорт се увеличават. Най-малкия, който прекрачва залата е на пет години, а най-възрастния е на 50. Жени все още не са се престрашили да се занимават със самбо. Иначе тренират хора със сериозни професии- полицаи, хора от правораздавателната и правоохранителната система, както хора от бизнеса.
За две години, откакто съществува клубът, Бургас два пъти е бил домакин на Републикански първенства и веднъж на Световна купа.
„И въпреки, че вървим в правилната посока, и ние в Клуба си имаме своите тревоги. Финансите са най-големият ни проблем. Аз и мои приятели успяваме да плащаме наема на залата. Имаме и субсидия от Община Бургас, но на практика парите за този спорт се оказват недостатъчни.”- споделя Йордан Георгиев.
Тъй като самбо не е олимпийски спорт, финансирането не е голямо. За миналата година клубът е имал две хиляди лева годишна субсидия и да използва безвъзмездно спортна зала в ПМГ. Тази година обаче СК по Бойни спортове вече провежда тренировките си в друг спортен център, на който се заплаща наем.
Тримата треньори се издържат от таксите. „Искрено се надявам да успеем с разкриване на паралелката по самбо в Спортното училище. По този начин ще можем финансово да обезпечим поне единия треньор.” –споделя Йордан Георгиев.
Мениджърът на клуба има огромно желание много скоро да направи състезание на името на двамата братя Росен и Румен Димитрови. „Те са докарали много голяма спортна слава за България. Чест ще е за мен, ако успея да реализирам намерението си и превърна в традиция такова състезание.”-казва още Георгиев. Той споделя, че другата голяма трудност пред самбото е липсата на голям брой състезание през спортната година.
„Когато няма състезание, няма и голяма мотивация за трениращите. На състезанията винаги можеш да видиш противника си, до какво ниво е стигнал, винаги можеш да си свериш часовника. Колкото повече състезания се организират, толкова повече желание и хъс за победа има у спортистите.”
Оказва се, че любимецът на поколения българи, големият артист Камен Донев тренира самбо и често е в компанията на националния отбор. Дори в някои от спектаклите си, на които събира над 10 хиляди души, показва хватки от този вид спорт.
„Това, на което искаме ние да научим децата в нашия клуб в Бургас, е да бъдат преди всичко хора, да бъдат достойни българи, да спортуват и да каляват духа и волята си.”- казва мениджъра Йордан Георгиев.
Следващото състезание, за което се подготвят бургаските спортисти е Републиканско първенство. От там Бургаският клуб очаква медали и едно достойно представяне.
А за всички родители, които все още се чудят на какъв спорт могат да запишат детето си, могат да посетят както залата по самбо, така и Фейсбук страницата на клуба.
Източник: faragency.bg
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК
[/sociallocker]