Как всичко странно се повтаря. Преди митичната осмица с име Христо в българския футбол имаше друг
[sociallocker id=5830]
велик пловдивчанин с това име, който носеше същия този номер, символ на безкрайността, на екипа си. По нечия партийна приумица обаче той не отиде в тима на Краля Пеле и Кайзер Бекенбауер -Ню Йорк Космос, чиято фланелка за кратко облече и менторът на Стоичков – Йохан Кройф, но никой не може да оспори, че играеше футбол от Космоса. Времената обаче бяха други и роденият отвъд „правилната“ страна на Желязната завеса Христо Бонев, също както и Георги Аспарухов, така и не реализира докрай огромния си потенциал. Това съвсем не му създаде комплекси, не уязви високото му самочувствие в епоха, в която ко-лективистичният строй искаше да стъпче ярките характери като него.
За 70 години не наведе никога глава
пред властимащите, отстояваше своето мнение и остана верен за цял живот на родния си клуб -пловдивския Локомотив.
За тези, които не са имали щастието да го гледат на живо, ще обрисувам футболния му портрет: имаше невероятен дрибъл и неуловими финтове, бе снажен и елегантен в действията си, не спираше нито секунда да снове по терена, запазена марка му бяха смъкнатите чорапи, на които не се виждаха кори – бе толкова бърз в боравенето с топката, че защитниците дори не съумяваха да го сритат. Четеше играта с няколко хода напред и бе в състояние да даде изненадващ дълъг пас към съотборник както никой друг не го можеше в родния футбол. Умееше да бие фантастични преки свободни удари и въпреки че не беше чист нападател, бележеше гол след гол, кой от кой по-решителен. Действаше със самочувствие и бе истински лидер на отбора, на терена не признаваше авторитети. Спомням си как през 1972 г. на националния стадион „Васил
Левски“ извади от равновесие легендарния Джордж Бест, който го удари без топка при спряла игра, северноирландецът бе изгонен и България получи дузпа, която Бонев сам реализира.
Не бягаше от отговорност, когато другите се скатаваха по терена, просто не беше в кръвта му. Използваше целия арсенал от средства по пътя към победата, която желаеше по-страстно от всеки друг, дори хитростта му влизаше в ход. В световна квалификация с Франция през 1976 г. в София бе в основата на знаменит обрат от 0:2 до 2:2, а в 89-ата минута предизвика дузпа, за която най-известният френски тв коментатор в онези години Тиери Ролан не се стърпя да изтърси в ефир по адрес на съдията: „Мосю фут, вие сте мръсник!“. „Тогава други двама бяха предварително определени да изпълнят дузпата, но те се скриха в нашата половина – връща лентата на спомените Бонев. – И аз като капитан трябваше да поема отговорността, макар още невъзстановен от събарянето ми в наказателното поле. Не съжалявам, че поех отговорността. Съжалявам, че не успях.“ Петлите с младия Мишел Платини в състава си се радваха като малки деца, когато Бонев изпрати топката встрани от вратата, въпреки че успя да финтира вратаря Баратели. Изгубената точка впоследствие коства на националите участие на пето поредно световно първенство. Предишните две появи на най-големия футболен форум на планетата обаче до голяма степен се дължаха на неговите бляскави изяви. Разписа се 4 пъти в квалификациите за Мексико-70, вкара гол и при дебюта си на световно първенство в злополучния мач с Перу (от 2:0 до 2:3). Още в края на 60-те години на миналия век специалистите по света оцениха таланта му. Беше едва 22-годишен, когато от страниците на „Франс футбол“ прочутият италиански треньор Феручо Валкареджи възкликна: „Той е един от най-добрите халфове в света!“. Вестник „Туто спорт“ пък написа: „Бонев по нищо не отстъпва на нашите звезди Ривера и Мацола – той притежава качествата и на двамата в едно чудесно съчетание“. Тогава
Ювентус даваше мило и драго, за да го има в състава си
но такъв трансфер по онова време бе немислим.
В следващите пресяв-ки, за шампионата на планетата в Германия пред 1974 г., вече го призна цяла Европа, след като на терена в директен сблъсък на два пъти засенчи сиянието на великия Еузебио. Стадион „Луш“ в Лисабон още помни двете му попадения във вратата на португалците през 1973 г., дошли след негови фантастични пробиви за крайното 2:2, което отвори широко вратите пред националите за ново участие във финалите. „Тогава вече имах 26 гола за А отбора и надминах рекорда на Любомир Анге-лов-Старото, постигнат през 1940 г. По този случай получих телеграма от него. Поздравяваше ме с рекорда и ми пожелаваше да го задържа като него повече от 30 години. Още я пазя“, разказва Зума. Впоследствие головете му за националния тим станаха 47 и бе рекордьор на България в продължение на 36 години, преди през 2009 г. Димитър Бер-батов да постигне 48. С него по германските терени яростно преследвахме първата си победа на световни финали, която все ни убягваше. И бяхме на крачка от щастието, когато вложи толкова сила и страст при свой удар с глава срещу
Уругвай, след който дни наред налагаше с лед цицината, която му се появи. Евтин вратарски гол в края обаче уравновеси везните -1:1.
Момчето от Пловдив е родено специално, това разбират дори „, малчуганите от махалата, които му измислят прозвището Зума, заимствано от наименованието на бръмбарче от популярна навремето детска книжка. „Прякорът ми се роди още когато бях някъде 5-6-годишен. Тогава живеехме до стадион „Ботев“, там се намираше френският колеж. Оказа се, че когато съм играел, се чувало нещо като бръмчене: з-з-з-з-з“, разказва легендарната „осмица“. Трудно е днес да си представим, че Зума, също както Ицо Стоичков, можеше да бъде похабен за футбола с прибързана треньорска присъда: „Не става!“. Издаде я мастит специалист, който навремето водеше юношеските ни национали. „Момче, я си учи уроците, футболът не е за тебе“ – подобни думи са съсипали не една и две обещаващи кариери. Повярва му обаче националният селекционер Стефан Божков-Стевето, който не се уплаши да наложи 20-годишния талант в А тима през 1967 г., когато България имаше своята първа златна генерация.
Източник: в-к „Тема спорт“/ Любомир Серафимов
KotaSport.com честити юбилея на Христо Бонев, като му пожелава още дълги години здраве, щастие и късмет.
Снимка: gustonews.bg
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК
[/sociallocker]
Само дето головете на Зума са броени в официални мачове на националния отбор ,а не в контроли.Докато на Бербатов брояха и головете на тренировки на национала !!!Мачовете му са по същия начин ,никой не му е броял контролите ,ако се преброят и контролите и головете в тях май няма кой да го бие по мачове и голове за националния отбор !!! САМО ЛОКО !!! ЖИВ И ЗДРАВ ДА СИ ЗУМЕ,БЕЗ ТЕБ ЛОКОМОТИВ НЯМАШЕ ДА ГО ИМА !!!