Старши треньорът на Ботев (Враца) Сашо Ангелов е доволен от представянето на отбора след края на редовния сезон в Първа лига. Наставникът сподели пред „Тема спорт“, че ако трябва да постави оценка на тима по шестобалната система, то тя би била петица.
Г-н Ангелов, очаквахте ли Ботев Враца да има 31 точки в края на редовния сезон? Много или малко са те за вас и доближават ли се до това, което си бяхте поставили като цел в началото?
– Като точков актив нещата са добре, но е лошо, че сме преследвачи. Иначе реално за нас все едно шампионатът започва сега.
Започвате плейофите с домакинство срещу Витоша Бистрица на 1 април. Евентуален успех ще отвори разлика от тях в битката за второто място в групата на 9 точки. Това ли е ключовият момент за тима ви?
– Всички шест мача в групата са такива, но този наистина е двубой за шест точки.
Вие лично каква оценка бихте писали на Ботев Враца? Доближава ли се представянето на отбора до вашата философия за играта?
– По шестобалната система давам 5. Като за първа година в Първа лига се представихме много добре.
Кой е най-важният урок, който вие и отборът научихте през редовния дял и въобще в елита?
– Грешката при предишното ми пребиваване в Ботев Враца в елита бе, че исках да разчитам на футболистите, с които влязохме, а те нямаха тази класа. Затова сега си взех някои поуки.
Реално ли е Ботев Враца да се бори за седмото място и имате ли амбиции за участие на бараж за Лига Европа?
– Имаме абсолютно реални възможности да се гони това нещо. В нашата група битката е за второто място, докато в другата тези шест мача почти се обезсмислят. Там първи и втори ще са Локо Пловдив и Славия. Зависи само кой ще я спечели и кой ще остане втори. При нас интригата е за второто място – ние или Витоша Бистрица. Това може би е и единствената интрига в първенството. Може би и тази кой ще е втори и трети – ЦСКА или Левски.
Да разбираме, че ви се струва нереално Лудогорец да бъде догонен?
– В директните двубои ще си проличи кой и какво.
Колко важна беше ролята на Валери Божинов за представянето на Ботев Враца през есента?
– Вдигна класата, вдигна духа на отбора. То просто си пролича. Записахме четири поредни победи тогава. Голяма роля изигра.
Познавате го доста добре. Смятате ли, че взе правилното решение да премине в Левски, защото в Ботев Враца можеше да вкарва още и още, и да си помогне по-добре за евентуален трансфер в чужбина през лятото?
– Той дойде в Ботев Враца с ясната цел да рестартира кариерата си. Направи го, успя. Всеки прави нещата за добро и дано преминаването му в Левски да е за това.
През миналата година Верея влезе в първата шестица с 35 точки, а вие сега сте 10-и с 31. Смятате ли, че сега първенството е по-силно, по-оспорвано?
– Да, по-силно е. По-силно като точков актив обаче, важно е да го уточним.
Като стана въпрос за Верея, реално какъв е смисълът от тяхното съществуване в елита и как гледате на тези проекти, защото сега се очертава да влезе и Царско село? Амбиции има и ФК ЦСКА 1948 Сф, а реално големи футболни центрове като Благоевград, Плевен, Сливен ги няма на картата.
– Всеки, който има амбиции, нека да влиза. Но да се определя всичко на терена, а не нещата да се случват около него. Кой ги определя тези кръгове, правоъгълници, триъгълници?! Събират се на маси и решават кой, къде, как и защо. Това не е добре. Иначе, който има финансовия ресурс да влиза, нека го прави. Но по честния път. Не може да се лиши човек, който има амбиции, от правото да ги постига.
Много специалисти говорят за развитието на школите, за налагането на юноши. Какво е положението в Ботев Враца?
– Вижте, Черно море, ЦСКА, Левски, Лудогорец и Ботев Пловдив са отборите, които поддържат Първа лига в момента. И за в бъдеще ще е така. Те имат базите, кадрите, треньорите… Въпросът е да могат и малките отбори и градове да постигат това нещо. А то какво се получава? Едно дете на 12, 13 или 14 години от тези, малките клубове му харесва в Разград ли, в Пловдив ли, в София и то отива там да се развива. Все още не съм видял юноша на самия клуб в последните 10 години да захапе в първия отбор. Говоря главно за провинцията и изключвам тези тимове, които споменах по-горе. А по мое време гръбнакът на отборите си беше от школите. И затова имаше такива успехи. Друго нещо. По принцип в спортните училища са около 760 часа на година обучение. И ако аз съм имал толкова в училище, то съм имал още около 800 часа по площадките, сгуриите, поляните… Други занимания нямаше. А сега с две-три тренировки на деца и юноши в седмицата… Забрави да говорим за високо спортно майсторство.
Колко строг треньор сте към играчите?
– Така ли изглеждам…
Да, отстрани изглежда така. Може да ви е маска за респект?
– Нямам маски аз. Достатъчно строг съм. Колкото трябва. Такава ми е зодията (бел. ред. – близнаци), че може да съм добър и да съм лош – според ситуацията и хората срещу мен.
Има ли треньор, от когото да сте се учили най-много, от когото да сте попивали през годините?
– Първо, като футболист съм черпил много опит от всички треньори, с които съм работил. На момента не съм го осъзнавал, но то се е трупало. Второ, да сте чували да съм бил на специализация в доста чуждестранни отбори за разлика от други… Аз съм изкарал две-три години в Италия, през което време съм наблюдавал всички тренировки на Ювентус, Фиорентина, Лече, на велики треньори. Но никъде не съм го рекламирал и не съм се правил на велик. Годинките ми вече отиват към 50, достатъчно житейски опит имам. Може би от всичко това, събрано накуп, се получава нещо и от мен като треньор. Тук искам да вметна друго, което е доста интересно да се направи. Да се раздели примерно бюджетът на Левски – 10 милиона лева на 54-те точки, които имат. Да се види колко струват точките. Така и на Берое, на Черно море… Хайде разделете нашите 900 хиляди лева, 1 милион, на 31 точки. И ще видите колко се получава и за каква разлика става въпрос. Всеки гледа спортно-технически, но с какъв финансов ресурс разполага треньорът, никой не го гледа.
Ясно е, че Витоша Бистрица е с най-малкия бюджет…
– Не съм много сигурен дали е Витоша. Дали пък не е Ботев Враца… Но това са ни възможностите, с това разполагаме и се мъчим да правим нещо. Смятам, че то не е никак малко.