Едно от основните притеснения на хората, свързани с Лудогорец, относно Павел Върба, е фактът, че той е работил много малко извън Чехия и Словакия, които бяха едно цяло до 31 декември 1992 г. Новият наставник на „орлите“ имаше кратък период начело на руския Анжи Махачкала, където напусна с абсолютно равен баланс от победи и загуби, както и отбелязани и допуснати голове. Но този престой в Дагестан не може да бъде окачествен като успешен. Бившият капитан на Левски Роман Прохазка сподели, че доскорошният му наставник във Виктория Пилзен Павел Върба ще преживее лингвистичен шок, когато влезе в съблекалнята на Лудогорец за първата си тренировка. Причината е ясна — там има бразилци, поляци, румънци, конгоанци, сенегалец и други… Изобщо богата палитра от езици и култури.
Справка на „Меридиан Мач“ в треньорската кариера на Павел Върба, която е доста мащабна, показва че той е работил с едва трима бразилци. По-малко, отколкото има в момента в Луцогорец – Марселиньо, Вандерсон, Сисиньо, Ренан и Рафаел Форстър. Въпросните кариоки са: Адауто, който вкара на Левски с екипа на Жилина. Ксандао, на когото Върба бе наставник в Анжи Махачкала, и Пауло Родригес във Виктория Пилзен. Последният обаче не записва мач под ръководството на новия треньор на Лудогорец и е пращан на няколко пъти под наем.
Извън чехите и словаците, с които Върба е работил, като цяло чужденците, които специалистът е тренирал, са основно от Балканския полуостров – 4 босненци, 2-ма хървати, 2-ма сърби, 1 албанец, 1 черногорец. Доста са и от бившия СССР – 8 руснаци, двама украинци, 1 арменец, 1 беларусин, 1 грузинец. Африканците са шестима — 1 от ДР Конго, 1 от Нигерия, 1 от Нигер, 1 от ЦАР, 1 от Гана и 1 от Бенин. В Анжи Махачкала Върба е работил с един холандец (Лоренцо Ебесилио), един австриец – Андреас Иваншиц и двама французи – бившият левскар Габриел Обертан и миналият през Черноморец (Бс) Яник Боли.
Има обаче две неща, които са много близки между Върба и Лудогорец. Първото са евроуспехите, а второто — че чехът е треньор, който обича офанзивния футбол. А от своето влизане в родния елит през 2011 г. „орлите“ винаги са играели подчертано офанзивно.