Сезонът в родната „А“ група навлезе в решителния етап, що се отнася до изпадащите и една-две опции за евротурнирите, тъй като шампионът отдавна е предизвестен. Пустеещите трибуни на повечето от мачовете достатъчно ясно разкриват тъжната футболна реалност, в която зрителите предпочитат международната програма на телевизиите и… домашните залози онлайн. Особено като се има предвид, че абсурдната Наредба на БФС за елитната дивизия създава благоприятни условия за „точни резултати“…
Обосновани предположения
Този лаф бе пуснат в обществена употреба преди няколко години от тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов и досега си остана като нарицателно за неформални истини. А подобен ракурс е още по-възможен спрямо нашенския футбол. Особено в актуалната конюнктура, превръщаща значителна част от срещите в протокол. И как иначе, след като странният регламент, за който неотдавна стана дума в тази рубрика, не предвижда директно изпадане, а умопомрачителна кръстословица от групи и баражи, след които може да се окаже, че осем дни са по-важни от осем месеца?! Тоест – с два успешни мача някой от застрашените отбори като нищо е в състояние да изхвърли от елита съперник, трупал точки през цялата кампания.
Именно това обезценяване на регулярния актив за сметка на фамозните плейофи създава прекрасна среда за нагласени резултати. Както се знае – банката или тотото винаги печели, а някои от родните клубове откровено се издържат чрез криминални залози срещу себе си. Но как да им се сърдим, след като бизнес и спонсорство почти няма, стадионите са празни, а маркетинг звучи на китайски? При това положение единствените източници за доходи остават тв правата и „точните резултати“…
Ситуацията ще стане още по-драматична, след като изтече действащият договор за излъчване на мачовете, предвиждащ „комунистическо“ разпределение на рекламните постъпления. Разбирай – на всеки горе-долу по равно, с незначителни разлики. Не е далеч денят, когато ЦСКА и „Левски“, които осигуряват 80% от тв аудиторията, ще заявят претенции за дивиденти според приноса, и тогава ще настъпи краят на сегашната порочна уравниловка. Отгоре на всичко Системата в момента е контролирана от боса на един клуб, раздаващ пари на останалите. ..
Загубихме началото и края на номерата…
През пролетния етап окончателно загубихме началото и края на номерата на терена и край тъчлинията. Само няколко примера. Монополистът „Лудогорец“ в рамките на седмица демонстрира класа, като победи като гост ЦСКА и „Локомотив“ (Пд), независимо от съдийските аванти, и загуби от … „Дунав“ (Рс) на собствения си стадион?! В добавка към не по-малко сензационното реми с русенци на същото място преди месец. А така наречените „дракони“ от града край великата река три дни по-рано бяха загубили от ФК „Верея“ за купата, който от своя страна бе разгромен с 0:5 от „Локомотив“ (ГО), спечелил с 3:2 и като гост на държавния „Берое“, храненик на „Марица изток -2″…
В същото време изглежда, че общината в Бургас прави всичко възможно да се освободи от финансовото бреме покрай издръжката на местния „Нефтохимик“, който като нищо може да изгори на баража за оцеляване за сметка, да речем, на уж обречената „Монтана“, прегазена със 7:1 от кахърния „Ботев“ (Пд). Читалищната постановка придоби сюжета на фарс с оставката в 12 без 5 на треньора на „Локо“ (Пд) Едуард Ераносян, хвърлил кърпата след 0:5 на „Герена“. Подобна бе реакцията и на наставника на „Монтана“ Атанас Джамбазки, но кметът на града от северозапада Златко Живков не му разписа уволнението.
Колко струва един крак?
Може да звучи като конспиративна параноя, но предателският език на тялото в немалко случаи аргументира „обоснованите предположения“ по ЦЦ. Убеден съм, че мнозина от тв зрителите са останали изумени от импотентната, безволева, подозрително безлична и безразлична игра на баровците от „Лудогорец“ срещу бедните комшии от „Дунав“. Дори не е необходимо да се припомня, но само единият крак на новоизлюпения „българин“ Марселиньо струва повече от целия тим на сензационния наставник Веско Великов…
Да оставим обаче настрана виденията на „болните мозъци“, които, уви, винаги излизат прави. Системата чисто и просто не е адекватна, защото е лошо измислена и по всяка вероятност ще бъде променена още за следващия сезон. Хубаво, има идея да се активират конкуренцията и интересът до края на първенството, като се даде приоритет на турнирния елемент при плейофите. Наистина, какво по-добро от четири мача между ЦСКА, „Левски“ и „Лудогорец“ плюс битки в Пловдив и Варна? Да, ама не става при нивото и манталитета на нашенския футбол. Близо е до акъла, че при обезценената стойност на голяма част от сезона половината от елита ще се изкушава от залозите за лесни пари от „бяло“ и „черно“ тото. И защо да се хабиш по никое време, когато можеш да се спасиш за седмица в края на кампанията?
Бъдете сигурни, че странните на пръв поглед резултати ще продължат още месец и половина. А какво ли се крие в думите на доказан наставник като Ераносян, който отбеляза след оставката си в „Локомотив“ (Пд): „Чашата преля. Има неща, с които не мога да се преборя…“. И както винаги при подобни катаклизми в „чер-но-бялата“ зона под тепетата овакантеният пост временно ще бъде поверен на дежурния „буфер“ Христо Колев (Бащата), а сред потенциалните кандидати се споменават Сашо Станков и Нешко Милованович.
Посветените в бранша не са забравили, че не от вчера „Лаута“ е оборотно футболно казино. Доста преди хазартният бос Коко Динев да остави следа край Марица, редом до половин дузина знакови фигури от сивата хроника…
Източник: Георги Атанасов/ в-к „Уикенд“
Харесай Фейсбук страницата на KotaSport.com ТУК