Какво се случва с БГ талантите във футбола и защо кариерата им тръгва стремглаво надолу, след като излязат от юношеска възраст? Това е фундаментален въпрос за родния футбол, а отговорът му ще се окаже ключов за излизането от кризата на национално ниво, която ни тресе от времето на Христо Стоичков и компания с малки проблясъци, породени от триото Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов. Този отговор трябва да дадат родните клубове, а не да се чудят откъде да изнамерят поредния скапан чужденец, за да го изгонят след 6 месеца, а някъде да потънат десетки или стотици хиляди евро…
Да се върнем 12 години по-рано, когато националният отбор на България U19 се класира за финалите на европейско първенство. Нещо, което не бяхме постигали от 1986 г., когато звезда на старшата ни възраст, класирала се за голям форум, е великият Емил Костадинов.
Еуфорията през онази 2008 г. беше голяма. Тогавашният селекционер на U19 Михаил Мадански обяви преди финалите, които се играха в Чехия, че България е събрала в отбора си изключителни таланти, които имат бляскаво бъдеще.
На самото първенство младите „лъвчета“ се провалиха. Те попаднаха в група с Унгария, Германия и Испания. Паднахме от маджарите с 0:1, вторите ни отнесоха с 3:0, а „фуриите“ – 4:0. С други думи – три загуби и нито един вкаран гол. Има обаче смекчаващи вината обстоятелства. Срещу унгарците се представихме достойно и загубата не беше особено заслужена. Германия стана шампион, а в състава на Испания играха футболисти като Давид Де Хея, Сесар Аспиликуета, Жорди Алба и капитанът на Валенсия Даниел Парехо.
Да се съсредоточим обаче на нашите таланти, на които им се предричаше бляскаво бъдеще. Първо отбелязваме двама, които са само на 17 години или две години по-малки от изискването, а това значи, че определено те са най-големите надежди на БГ футбола по онова време. Става дума за крилото на Левски Александър Киров и нападателят Радослав Василев, който по онова време е част от английския Рединг. Първият е титуляр в мачовете с Унгария и Германия, а вторият започва от първата минута двубоите с немците и Испания. Към днешна дата Киров въобще не играе футбол, а Василев е част от Арда. Само да вметнем, че има още двама от онези момчета на Мадански, които приключиха рано-рано – Милчо Макенджиев и вратарят Петър Денчев – Шмайхела.
Даниел Златков, известен като БГ Роналдо, също е част от онзи отбор. И той се считаше за голям талант. Дори няколко пъти се спрягаше за трансфер в Левски, но в крайна сметка смени спорта. Златков стана ММА боец, но кариерата му приключи само след един доста комичен мач, който БГ Роналдо спечели по неясен начин. Сега той е част от аматьорския Вихрен от Сандански.
Като цяло може да се каже, че 90 процента от футболистите, играли на онова европейска първенство до 19 години, тръгнаха надолу след него и към днешна дата играят в пo-слаби и малки отбори оттогава.
Същото важи и за Михаил Александров, който обаче все пак направи стабилна кариера, преди да подпише наскоро с Арда. Халфът реално беше голямата звезда на онзи тим. По това време той тренираше в школата на Борусия Дортмунд и дори в Германия му връчиха награда за най-добър млад дрибльор.
Мишо не успя да бъде съотборник на Марко Ройс в представителния тим на германския гранд, но поне стана няколко пъти шампион на България с Лудогорец, а след това вдигна и титлата на Полша.