Дали помилването на Манчестър Сити не отбелязва края на Финансовия феърплей

0
- -

Дали помилването на Манчестър Сити не отбелязва края на Финансовия феърплей? Това е основната тема във водещите европейски медии, след като Спортния арбитражен съд в Лозана отмени наказанието на Манчестър Сити и клубът ще може да участва в Шампионска лига през следващия сезон.

Спортният арбитражен съд (КАС) оттегли двугодишната забрана на Манчестър Сити извън европейските клубни турнири, наложена на 14 февруари, 2020, за нарушаване на правилата на Финансовия феърплей. Това стана ясно от решението на КАС, в което се добавя, че „гражданите“ трябва да заплатят глоба от 10 млн. евро, вместо от първоначално наложената парична санкция от 30 млн. евро.

През февруари европейската футболна централа отсъди, че английският клуб е направил сериозни финансови нарушения в периода 2012-2016, поради което извади за две години тима от участие в евротурнирите и го глоби с 30 милиона евро. Ръководството на Сити веднага обжалва решението и заяви, че обвинението е несправедливо. След първоначално изслушване и отлагане на решението за понеделник, 13 юли, “гражданите” получиха отличната вест, че догодина отново ще са в най-престижния европейски клубен турнир.

„КАС разгледа обвиненията в нарушение на Финансовия феърплей и ги счете за неоснователни или погасени по давност. След внимателно преразглеждане, от Спортния арбитражен съд решихме да не налагаме толкова неприемливо наказание само заради факта, че от Манчестър Сити не са сътрудничили на разследването. Въпреки това, от Панела на КАС се взе решение клубът да плати значителна глоба, която бе намалена от 30 на 10 млн. евро“, се казва в изявлението на КАС.

Европейската футболна централа УЕФА не остана особено очарована от решението на Спортния арбитражен съд (КАС). „УЕФА взима предвид решението, взето от Спортния арбитражен съд за намаляване на санкцията, наложена на Манчестър Сити от Клубния финансов контролен орган за предполагаеми нарушения на регламентите на УЕФА за лицензиране и финансов феърплей. УЕФА отбелязва, че КАС установи, че няма достатъчно категорични доказателства в подкрепа на всички заключения на Клубния финансов контролен орган в този конкретен случай и че много от предполагаемите нарушения са давностни поради 5-годишния период, предвиден в регламентите на УЕФА“.

„През последните няколко години финансовият феърплей изигра значителна роля в защитата на клубовете и им помага да станат финансово устойчиви. УЕФА и Европейската клубна асоциация остават ангажирани с неговите принципи. УЕФА няма да прави повече коментари по този въпрос“, се казва в изявлението на Европейската футболна централа.