Само комунистите са вадили Левски от Европа!

0
- -

Левски ще бъде наказан да не участва в европейки ските клубни турнири за един или два сезона. Това обяви изпълнителният директор на „сините“ Павел Колев, който уточни, че УЕФА ще санкционира клуба заради дълг от 2 200 000 лева към футболисти, служители и два клуба. Ако това стане факт, то Левски за първи път в историята си ще бъде изваден от турнирите от УЕФА. В 106-годишната си история клубът има две принудителни изваждания от Европа, но те са по политически причини, а в основата им е родната комунистическа партия, която диктува събитията и в спорта преди 1989 г.
Иначе рекордьор по изваждания от турнирите е ЦСКА. „Червените“ четири пъти са били лишавани от участие от УЕФА и два пъти от БКП.

Забраните за участие в евротурнирите за българските клубове

1968 година
Пражката пролет предизвиква соц бойкот

1968 година ще остане в историята с Пражката пролет, която разтърсва комунистическата система по онова време. Събитията в Чехословакия предизвикват сътресения и във футбола, които довеждат до неучастие на три родни тима в турнирите – софийските Левски, ЦСКА и Спартак. До скандала се стига, след като УЕФА тегли жребий, според който Левски трябва да играе в първия кръг с Милан. Централата обаче решава да тегли нов заради окупацията на Чехословакия, предизвикала огромно напрежението в Източния блок, а отборите от тази част на Европа да играят един срещу друг. Така „сините“ вече имат нов съперник – Ференцварош, а това важи и за останалите соц отбори. Веднага СССР разпорежда бойкот на турнирите под егидата на УЕФА. Така единствено Ботев (Пд) играе в Европа, но за Купата на панаирните градове, която няма нищо общо с централата в Нион. На софийските отбори е забранено участие, защото столицата няма статут на панаирен град.

1985 година
Скандалът за Купата порязва грандовете

Емблематичният скандал във финала за Купата на България през 1985 години предизвика много проблеми и в Левски, и в ЦСКА. Наред със смяна на имената и тежки наказания за част от футболистите – клубовете бяха лишени и от участие в евротурнирите. Решението беше на БКП, а не на УЕФА.

1993 година
УЕФА изхвърля Ботев (Пд) за корупция

През сезон 1993/94 г. Ботев (Пд) се изправя още в първия кръг за Купата на УЕФА срещу гръцкия гранд Олимпиакос, воден от носителя на КЕШ с Цървена звезда Люпко Петрович. „Канарчетата“ губят първата срещу в Пловдив с 2:3. В реванша „жълто-черните“ не играят слабо, но губят с 1:5 след ужасни индивидуални грешки. При четвъртото попадение Георги Донков влиза в спор със съдията и е изгонен. Минавайки покрай тъчлинията, доскорошният нападател на Левски, наплюва страничния съдия. Босовете на Ботев, които по това време са „боркерите“ Христо Данов и Христо Александров, пращат близкия си приятел Димитър Христолов да оправи нещата. Той трябва да се оправи със съдиите и делегата на двубоя, които да не описват в докладите си плюнката на Донков. Веднага след мача Христолов пресреща делегата и му предлага пачка долари още в тунела на стадиона. Наоколо обаче има и гръцки представители, които виждат всичко. Притеснени, че могат да бъдат изловени, италианците не само че описват плюнката на Донков, но вкарват в доклада си и действията на Христолов. Скандалът става огромен. Два дни по-късно за него споменава дори световната спортна библия „Гадзета дело Спорт“. От Ботев (Пд) излизат с обяснение, че не познават Димитър Христолов, а и той без това не е официална част от клубната управа. Този ход се явява спасителен и наказанието от УЕФА е една година изваждане от турнирите.

2008 година
Задължения към НАП замразяват „армейците“

ЦСКА е изваден от участие в евротурнирите заради необезпечени дългове на клуба към НАП. По това време шеф на „червените“ е Александър Томов, който преживява заря от камъни, плюнки и бутилки на „Армията“, след като феновете разбират, че УЕФА е отнела лиценза на клуба за Европа.

2013 година
Трансфер на Анисе праща „канарчетата“ в Европа

Тогава шефове на ЦСКА бяха Димитър Борисов и Иво Иванов, известни като Гърнетата. „Червените“ за поредна година имат тежки финансови неуредици и още по-тежка заплаха от УЕФА за наказание. Точка на спора – ще играе ли ЦСКА в Европа или не, слага трансфер на Абел Анисе от „Армията“ към Ботев (Пд). Парите по сделката стабилизират „червените“, а те пък от своя страна не се борят за мястото си в турнирите, спечелено на терена, за да го преотстъпят на „канарчетата“.

2015 година
И Локо (Сф) е аут заради дългове

Локо (Сф) също остана без лиценз за Европа, след като обяви фалит заради дългове към НАП през 2015 година. Задълженията на клуба не бяха големи, но тогавашното ръководство на клуба така и не се разбра с държавата да ги плати разсрочено. Така Локо (Сф), завършил на трето място в класирането, не игра в Европа за сметка на петия Берое.

2016 година
ЦСКА за пети път е отрязан, причината – фалит

След дълги години ходене по мъките и фанансови проблеми, ЦСКА обяви фалит през 2016 година и загуби лиценза си за турнирите. Това е петият път, в който „червените“ са аут от Европа, въпреки че са си спечелили място там на терена.

2017 година
От Нион не пускат новото „червено“ дружество ЦСКА-София

През 2016 година след сложно обединение, в което са замесени Чавдар (Етрополе), Литекс и ЦСКА, реално се ражда ново дружество, на което седалището е стадион „Българска армия“. Въпросният клуб е наречен ЦСКА-София, но в същото време кандидатства за евролиценз от името на Литекс. В крайна сметка от УЕФА не пускат новото „червено“ дружество в турнирите, защото то не е изпълнило условието да съществува повече от 3 години.