Играл на „Армията“ ще помага в латвийското разузнаване на ЦСКА-София

0
Снимка: cska.bg
- -

Близка Северна Македония или далечна Латвия. Това са двата варианта пред ЦСКА-София на първото стъпало в Европа. Струга приема Лиепая на 8 юли, реваншът е на 15 юли. На пръв поглед непознати имена, но само преди 2 години прибалтийците са отстранили сериозен съперник като Динамо Минск (1:1 и 2:1). Западните ни съседи пък са пълни дебютанти в Европа.

Със сигурност напоеният обилно с чужденци състав от Латвия изглежда по-сериозният от двата, но северномакедонците също не бива да бъдат отписвани. И в двата случая ЦСКА-София ще бъде изявен фаворит да продължи, въпреки че скорошната история помни напечени сблъсъци срещу корави съперници от Латвия.

ФК Лиепая завърши пети през 2020 г., но се класира за Европа като носител на Купата на Латвия, побеждавайки на финала Вентспилс с 1:0. Клубът е наследник на стария клуб Лиепаяс Металургс, който бе разпуснат през 2013 г. заради фалита на металургичния завод, осигурявал финансирането.

Дълго време президент на клуба бе Марис Верпаковскис, който има над 100 мача за националния отбор и кариера в отбори като Хетафе, Динамо Киев, Селта и други.

Прави впечатление, че в състава на Лиепая има легион от Беларус – четирима, всичките титуляри. Това са Веретило (бек), Гордейчук (крило) и опорните халфове Березкин и Бага.

Именно Бага ще бъде много полезен в разузнаването, тъй като през 2020 г. игра за БАТЕ при загубата с 0:2 от армейците в София в Лига Европа.

8 чужденци са титуляри, като капитан е бразилският таран Додо, а сред основните 11 има още черногорец, нигериец и сенегалец. Беларуската колония пък се допълва от треньора Молош (39 г.), който е роден в Минск.

Предимството на прибалтийците е, че първенството им тече по системата пролет-есен, а след изиграването на 13 мача Лиепая е чак четвърти (на 11 точки зад лидера РФС). Миналата година пък е завършил на 27 зад шампиона ФК Рига.

Град Лиепая е трети по големина в Латвия (68 хиляди души). Намира се на Балтийско море. ЦСКА-София ще бъде изявен фаворит срещу този съперник, но трябва да внимава, защото доста се поизмъчи при единствения си сблъсък срещу отбор от тази държава. През 2018 г. червените отстраниха ФК Рига след разменени победи с по 1:0 и 5:3 при дузпите.

Освен това обеца на ухото е друг скромен латвийски тим, който сравнително наскоро дори отстрани български в Европа. Литекс отпадна от Йелгава през 2015-а (1:1 като гост и 2:2 вкъщи).

ФК Струга е нов клуб, създаден преди само 6 години – през 2015-а, когато тръгва от най-ниската четвърта македонска дивизия. Отборът се изкачва в елита за първи път през 2019-а, когато печели титлата във Втора лига – Запад.

Заради скромната си история Струга е абсолютен дебютант в евротурнирите. До това историческо за клуба международно участие се стигна след завършването на трето място в първенството през 2020/21. Струга спечели 57 точки (15-12-6), изпреварвайки с две четвъртия Македония ГП. Изоставането от шампиона Шкендия пък бе 18 пункта.

За разлика от другия съперник Лиепая, който има куп чужденци, клубът от западната ни съседка залага предимно на местни момчета. Повечето от тях са македонци с албански имена, тъй като градът се намира само на 13 километра от границата с Албания. Иначе Охрид е едва на 13 километра от Струга, а заради липсата на лицензиран стадион евентуалният съперник на ЦСКА-София ще играе на националния стадион в Скопие.

Сред звездите на отбора са защитникът Клисман Цаке (албанец) и лявото крило Абдулхади Яхия (македонец). Капитан пък е бившият младежки национал Фламур Таири, който е халф, но така или иначе никой от споменатите не говори нищо на широката футболна общественост. През миналия сезон голмайстор на тима е бил миналият през Пирин Бл Мариян Алтимармаковски, но той вече не фигурира в състава на Струга.

Треньорът на македонците също е пълен анонимник – Сърджан Захариевски (47 г.). Като футболист той е бил в дубъла на Щутгарт, а после е част от състава на Металург Скопие, който през лятото на 2012 г. отпада драматично от Локо София в ЛЕ.

ЦСКА-София никога не е играл официални мачове срещу съперници от Северна Македония, а в исторически план след разделянето на Югославия македонци никога не са отстранявали българи. За разлика от националния отбор на западните ни съседи, който се класира на Евро 2020, клубният футбол в страната си остава на доста ниско равнище (39-о място в ранглистата на УЕФА от 55 държави)./ „Тема спорт“