Кирил Десподов заяви преди четири дни, че вярва и се надява България да спечели 6 точки в предстоящите две световни квалификации. А те са гостуване в Литва и домакинство на Северна Ирландия. На пръв поглед напълно възможни са победите и в двата двубоя. А и след като направихме равенство при визитата си на европейския шампион Италия – значи нищо невъзможно няма, дори и за нашия тим, който ни поднесе доста разочарования в последните 20 години. Ако тези 6 точки се вземат, ще го докараме до решителен сблъсък за второто място в последния ни мач от програмата – гостуването на Швейцария. След това, което извършиха с нас „кръстоносците“ в София, нямаме повод за голям оптимизъм, но защо пък да не помечтаем. Със сигурност трябва за начало да се опитаме да стигнем до такъв решаващ двубой, пише „Мач Телеграф“.
На дневен ред е този с Литва. Прибалтийската държава беше в по-долна урна от нашата при жребия и срещу нея не можем да си поставим друга цел освен победата. Ако успеем да стигнем до трите точки, ще изпълним едно от задължителните условия за класиране на голям форум – победа и в двата мача над поне един съперник в групата. В тези квалификации шансове за дубъл ни останаха само срещу литовците, тъй като от всички останали противници вече загубихме точки. Винаги, когато сме се класирали на голям форум, сме успявали да стигнем до 100%-ова успеваемост срещу поне един противник.
Нормално и логично най-често това е бил най-слабият съперник в групата. И наистина, когато гониш високи цели, трябва да си безпогрешен поне срещу най-малките.
Българският национален отбор досега е правил дубъл срещу 9 съперника. Най-често два пъти в един цикъл сме удряли Люксембург. Това става в пресявките за първенствата през 1970, 1986 и 1998, като за всяко от тях това се оказа достатъчно, за да се класираме за финалите. В първите два случая те бяха в Мексико, като по пътя към страната на ацтеките нямахме пълен сбор точки срещу друг съперник. През 1998-а, когато бяхме сред участниците на Мондиала във Франция, освен Люксембург в квалификациите победихме два пъти и Кипър, за да си заслужим класирането.
Именно „петлите“ пък са най-силният съперник, когото сме побеждавали и като домакин, и като гост в световни квалификации. Логично и успехът над толкова силен отбор като тях остана завинаги в историята – донесе най-драматичното ни класиране – това за първенството в САЩ през 1994-а след феноменалния гол на Емил Костадинов в заключителните секунди на „Парк де Пренс“. В същите квалификации победихме два пъти и Финландия. Именно скандинавската държава е другата, срещу която имаме най-много дубъли заедно с Люксембург – по 3.
Общо три пък са квалификационните цикли, в които удряме два съперника и у дома, и на чужд терен. Освен за САЩ’94, така стана и за Франция’98, докато за първенството през 1982 година в Испания въпросните 4 победи не ни помогнаха. Тогава бием Албания и Финландия, но не стигаме до финалите на Пиренейския полуостров. Дублите ни в световни квалификации са общо 15.
Освен Франция няма друг световен гранд, който да сме удряли два пъти. Най-близко до средноевропейското ниво сред жертвите ни е Норвегия. Срещу тази страна печелим два пъти в пресявките за Мондиал’58 в Швеция, като именно това са и първите ни две победи в световни квалификации. Норвежците обаче тогава са непретенциозен противник.
Такъв е и тимът Литва сега, като остава да видим дали тази страна ще стане десетата ни „двойна“ жертва в световни квалификации.