Бившият капитан на националния отбор и настоящ човек в щаба на кандидата за президент Димитър Бербатов – Стилян Петров, няма нужда от представяне. Той се съгласи да даде ексклузивно интервю за „Тема Спорт“.
Г-н Петров, правим това интервю сутринта след 17 ноември, която е паметна дата за българския футбол. Не е ли тъжно, че много българи, и в частност вие, се обърнахте срещу героите от „Парк де Пренс“?
– Жалкото и тъжното е, че когато растяхме и се формирахме като футболисти, ние имахме за идоли българи – Данчо Лечков, Емил Костадинов, Боби Михайлов и още много други. Но споменавам тези имена, защото това са хората, които визирате и които в момента са част от БФС. За съжаление, те забравиха много отдавна колко е важно младите ни футболисти да имат за идоли българи. Успяха да го потъпкат по най-лошия начин. С техните действия, начин на работа и най-вече комуникация показват, че са достигнали дъното, което е болезнено не само за нас, а за всички, които милеят за българския спорт.
Преди разговора казахте, че карате сина си на училище в България. Всъщност една от тезите на противниците ви преди конгреса бе, че не сте готов да управлявате, защото живеете в Англия. Бихте ли споделили какво образование имате от УЕФА, тъй като се твърдеше също, че не сте подготвен?
– Аз пътувам навсякъде. Моите задължения и начин на работа ми позволяват да го правя. Това е новият свят и така се работи навсякъде. Както във ФИФА, така и в УЕФА, така и във всички големи компании. Начинът на работа не зависи да си на едно място. Трябва да имаш възможността да се адаптираш, да пътуваш, а и работата в БФС не изисква да си само в България. Там е важна комуникацията. Всяка една федерация има различни длъжности, които изпълняват различни цели и тогава се изисква да пътуваш и представяш българския футбол пред света. Но сегашните управници не са запознати, че младите хора са мобилни и се адаптират към новото. В България е практика, че когато няма какво да изкарат срещу теб, а така бе и в предишни години с Любо Пенев и други, се вадят кирливи ризи и се гледа негативното. Аз съм магистър по спортен мениджмънт. Това е програма, която се провежда в УЕФА и допринася и дава шанс на бивши футболисти да изучат цялата материя, правилата и начин на работа на федерации, клубове, цялата система. Много отдавна излезе, че БФС е спонсорирал обучението на Стилян Петров. Истината е, че Борислав Михайлов нямаше идея за какво става въпрос. Аз поддържах връзка с Павел Колев, който е много умен и силен кадър, който искаше да подскаже на бившите футболисти, че има начин да бъдеш друг и полезен във футболната индустрия. Той предложи програмата и разговаряхме с какво мога да допринеса. Трябваше да мина през интервюта, да направя презентации и тогава точно Павел Колев, подчертавам – не Михайлов, а Колев, настояваше програмата да бъде заплатена от БФС. Аз не бях съгласен, но той ми каза: „За това, което си направил за българския футбол, остави на мен да разговарям това да се случи“. Колев не е вече в БФС, защото някои от хората там нямат интелектуалния капацитет, който той има. Така напуснаха и много други силни кадри.
При евентуална победа на следващия конгрес бихте ли работили с тези хора?
– Не. Ние нямаме допирни точки. Един човек може да работи с някого, когато имат общи идеи, визия, начин на комуникация. Те показаха, че не могат да комуникират с клубовете, с държавата… Това, което става, е много неприятно, но ситуацията ни принуждава да действаме по този начин. Ние имаме обещание към клубовете, не се водим от индивидуални и собствени интереси. Като футболист, като част от всички национални гарнитури мога да кажа, че съм видял и изстрадал. Те бяха мои идоли, но в момента не ги оценявам като футболисти. Като играчи те винаги ще останат сред най-добрите, но не успяха като ръководители. Те забравиха какви са ценностите на българския спорт и футбол.
Знаете ли, че много хора твърдят, че ако вие, а не Бербатов бе кандидатът за президент, щяхте да спечелите?
– Когато дойде такъв шанс, доста хора се хвърлят с главата напред, защото нашето его е много голямо. Такава позиция е много приемлива. Аз трябваше да преценя дали съм правилният кандидат. И след анализа реших, че има по-силен от мен. За да си президент на БФС, трябва да си постоянно базиран в България и 24 часа да следиш какво се случва, да комуникираш, да контролираш. Аз мога да съм част от екипа, да дам съвсем различни неща. Оцених, че не съм правилният човек за президент и затова проведохме разговор кое е правилното и кое не. Преценихме какви са силните страни на Бербатов, каква е визията му, как може да помогне, как иска да направи промяната. Създадохме силен екип, в който не е важно кой е първи, а какви са начините на работа и кой какви функции ще има. Явно сегашното ръководство няма такова мислене. Тяхното е застаряло и това си личи по начина им на говорене. Това, което съм виждал преди 20 години, за съжаление, не е мръднало. Футболът и светът са се променили към позитивно, а те са в застой.
Във вашата програма предимно се наблягаше на детско-юношеския и аматьорския футбол. Не смятате ли, че пренебрегнахте професионалния, където проблемите също са огромни. Имате ли решение за тях?
– Когато се води кампания, се набляга на най-болните места. В програмата ни е заложено да се работи на всички нива. Не само в аматьорския, детско-юношеския, а и в професионалния, женския футбол, футзал – с абсолютно всички съпричастни. Много хора говорят как нямаме успехи с националния отбор, но е така не само с представителния тим, а и с гарнитурите до 21, до 19 години… Българският футбол не върви. Той е в застой и регресия, защото от БФС твърдят, че това не било тяхна работа. Всяка друга федерация излиза с програми и с подкрепа към клубовете, с взаимодействие с държавата за развитие на програми, училищен спорт… Но тук идва големият проблем, а именно, че и тези, които управляваха, а и тези, които ще управляват държавата занапред, са загубили доверие в това ръководство на БФС. Виждате, че прокуратура и съд водят постоянни дела срещу централата, а това не е позитивно. Не се залъгвайте от твърденията, които излизат от БФС, че УЕФА и ФИФА ги поздравяват. Никой не ги поздравява. Това е голяма лъжа. БФС отдавна е загубил респекта на световния футбол.
Може би разковничето при професионалния футбол е проблемът с тв правата. Имате ли конкретно решение, защото ако нямате такова, то е напълно реално един клуб да продължи да властва над всички.
– Разбира се, че има решение с тв правата, но БФС отдавна е прекъснал всякаква комуникация с всички. Живеем в свят, в който е достъпна информацията до всички примери и модели. Не забравяйте, че за да се промени едно такова нещо, ще се наранят доста хора, на които са направени обещания.
Готови ли сте да ги нараните?
– Разбира се. Но ние ще го направим в името на българския футбол, защото тв правата са съществена част от подкрепата към клубовете. Но не само това е проблемът. Те са много. Трябват програми, които да обучават допълнително талантите, съдиите, треньорите. Трябва работа и постоянство. Лошото е, че ние все още се бием само с едно положително нещо – националната база. Това е единственото положително нещо, а се видя, че начинът, по който играе националният отбор, е огледалното изображение на това как се е работило в детско-юношеския футбол през последните години. Те няма как да избягат от тази действителност. Опитват се, но времето им скоро ще приключи.
Като екип имате огромните симпатии от привържениците на Левски, но клубните шефове не дойдоха на срещите с вас и дадоха подкрепата си за Борислав Михайлов.
Въпреки това готови ли сте да ги потърсите, да отидете при тях и да чуете проблемите им?
– Ние поддържаме комуникация с всички, които искат. Много клубове стоят настрана, защото имат проблем с това да бъдат визуализирани и свързани с това, че разговарят с нас и търсят програмата. Все още го има този страх. Ние имаме симпатиите от почти всички фенски фракции в България и не само на Левски, защото заставаме с имената си и сме готови да се борим за доброто на футбола. В последните 6-7 месеца показахме, че сме много по-подготвени и структурирани от сегашното ръководство. И това се видя на конгреса. В последните години прокуратура и съд вървят рамо до рамо с БФС. Ето и сега – отказват се вписвания, променят се протоколи…
Ако имаше балотаж, щяхте ли да спечелите?
– Разбира се. Те очакваха, че ще стане като на предишните конгреси и ще бият със 150-200 гласа. Взеха много умно решение – да протакат и да проточват. Те знаеха, че ако имаше балотаж, приключваха още тогава. Те никога не се бяха изправяли срещу такъв екип, който беше подготвен и е готов да води борбата докрай в името на обещанията и ангажиментите, които е дал пред клубовете.
Има ли нещо, което може да ви накара да се откажете и кое ви дава сила?
– Не! Знаехме какво да очакваме. Ние сме няколко стъпки напред и това, което правим, се вижда от клубовете. Въпрос на време е. Те дадоха обещания, но месец след конгреса нищо не е спазено. Ние няма да работим като тях – с обяди, с даване на анцузи, топки и мрежи. Това е най-нормалното нещо и не бива да се приема като актив, а те се бият в гърдите с това.
Каква е оценката ви за националния отбор?
– Бил съм част от този отбор и знам колко е трудно и колко е важно назначението на човека, който ще го води. Прави ми негативно впечатление в изказванията на човека, който е начело, че толкова си можем и нямаме таланти. Това е постоянно. Това е извинението. Това е задължението на БФС. Българските национални гарнитури са обликът, който ни представя пред света. И когато той е негативен, това рефлектира върху БФС, а не върху клубовете, но явно и това не им е ясно. Това са го пропуснали. Не се изненадвам… Знаехме докъде ще стигнем особено след назначаването на Ясен Петров. Това много ме изненада. Може да попитате върху каква основа е назначен той. Какви са качествата му, методиката, идеологията. Ние показахме антифутбол. И това, че някой излиза и казва, че надграждаме и имаме позитивни моменти, е пълна заблуда. Футболистите реагират по начина, по който ги карат. Ние не видяхме никаква креативност. В последните години промяна имаше единствено при Петър Хубчев, който напусна и досега не излезе да каже защо. Тогава имаше промяна в поведението, в агресията. Почувствахме, че имаме човек с твърда ръка, държащ на принципите, който иска промяната. Ясен Петров е голямо разочарование.
Ивелин Попов попита Йордан Лечков за неговата класа. Как се чувстват играчите, когато отговорникът за националния отбор не спира да повтаря, че им липсва класа?
– Това отвращава футболистите. Виждате двама невероятни футболисти като Бербатов и Ивелин, които направиха страхотен тандем, но този тандем бе разбит много бързо. Г-н Лечков не заслужава моето внимание като ръководител, а не като футболист. Не искам да навлизам в полемика и разговори с него. Това е човек, който отдавна не слушам, защото няма адекватно мнение.
Ще съберете ли необходимите подписи, за да бъде следващият конгрес изборен, а не само отчетен.
– Ние вече ги имаме. Клубовете видяха, че сме готови да им помогнем, че те са важните и могат да определят бъдещето си. Ето един пример от Англия – само 4 седмици след сключването на сделката с Нюкасъл, клубовете поискаха оставката на местния шеф на футболната федерация и той я подаде. А у нас?