В ЦСКА-София взеха две нови попълнения от Южна Америка – Маурисио Гарсес и Браян Морено. Дали обаче двамата ще успеят да се аклиматизират и адаптират бързо, това е въпрос с повишена трудност. И двамата идват от далеч по-топли страни от България. Привличането им показа тенденция да се загърби последния тренд с взимането на играчи от Европа като Карло Мухар, Томас Лам, Карол Метс, Юрген Матай и Мено Кох. „Мач Телеграф“ се свърза с мениджъра Мирчо Димитров, който сподели впечатленията си от последните трансферни тенденции в ЦСКА-София и Първа лига.
„Не знам дали ще успеят да се адаптират бързо към условията в България. Практиката ми показва, че проблем номер едно често е в биологичния часовник. Това са 7 часа разлика. Необходим е един период от адаптация около 6-7 месеца, а ЦСКА има високи цели още този сезон, като тези двама играчи са ключови за плановете им. Имам контакти с бразилци и съм бил в Южна Америка. В един момент на работа сърцето просто заспива. Това е моето мнение за такива преходи. Факт е, че има и играчи, които се адаптират, а и плюс това медицината е вече много напреднала“, започна Димитров.
„Климатът има значение. В страна, която няма минусови температури, е различно, но човек така е устроен, че може да се адаптира навсякъде. Моето мнение е, че футболът се развива там, където има повече слънце. Това са ми наблюденията. В такива страни играта се практикува повече време, а и от повече хора. Те там от малки са с топката на улицата и играят. Както във всяка една професия, така и в тази, практиката е ключова.
Колкото по-дълго време си с топката, толкова повече навици изграждаш. Те са по-добри от нас и от европейския футбол като цяло, защото са изградили повече навици“, продължи той. Димитров коментира и факта, че в предишни години у нас играеха повече футболисти от Русия и бившите съветски страни у нас.
„На всички е ясно, че пандемията и икономическата криза се отразяват и на спорта. Тези страни имат труден период. В Южна Америка можеш да изкараш цялата зима по къси панталони и джапанки, а тук са необходими доста повече средства. Вероятно десеторно повече разходи.“
Импресариото коментира и тенденцията в предишните 3-4 прозореца на „Армията“ да взимат футболисти от Франция и Нидерландия:
„Причината е, че там има условия тези играчи да се подготвят и да тренират. Там се дава възможността да се практикува всеки спорт, включително и футбол. Повечето страни в Европа имат бази, школи и т.н. За да имаме и ние добра продукция трябват условия и бази, а такива няма. Няма школи, липсват спортните училища. Дори във водещите отбори у нас всичко се плаща. Пример е екипировката. Задължени са да си я закупят вместо да бъде осигурена от клуба“.