Бургаският футбол продължава да крета в низините. Нефтохимик е в незапомнена криза, като през новия сезон ще има два отбора, които ще се състезават с това име. Единият в Трета лига, воден от Анелия Златкова, другият в Б областна, управляван от СНЦ Нефтохимик 1962. И там цирковете ще продължат, най-вероятно.
Черноморец заяви амбиции, привлече Георги Чиликов като треньор, но неизвестните остават. През новия сезон в Трета лига – Югоизток отборът ще има два тима, които ще са тежки конкуренти. Става въпрос за Саяна и Несебър. Сезонът е още далече, но напрежение има. Още повече, че футболът в Бургас реално е в състояние на ступор. За тези, които не знаят, ступор е: състояние на обездвиженост и вцепененост, при което човек не може да мисли ясно, въпреки че е в съзнание. Липсват всякакви реакции, като тялото реагира само на болка. Нещо подобно се случва и в Бургас.
Най-голямата беда обаче е, че и двата големи клуба нямат стадиони. В последните години Черноморец игра в квартал Акациите, но там бъдещето е покрито с тъмни облаци и много неизвестни. Стадионът е част от капитала на ПСФК Черноморец, което е дружество в несъстоятелност. В момента там се разпорежда синдик и е въпрос на време да започне разпродажбата на имота. Не е ясно как точно ще се случи, но е явно неизбежно.
Стадион Лазур, който много бургазлии помнят с името Нефтохимик, е част от Спортс пропърти мениджмънт. Дружество, което по същество е приемник на ПФК Нафтекс. Говорим в чисто юридически и капиталов аспект. Към имота обаче има невероятни апетити. От години се говори за инвестиционни намерения за изграждане на голям суперлуксозен комплекс. Самите намерения се свързват с определени влиятелни кръгове в Бургас…
И зад двата стадиона наднича лика на Митко Събев, който е пряк участник в сделките по тяхното придобиване и експлоатиране, под различни форми. Историята е много дълга, за да я разказваме подробно. Факт е обаче, че и двата спортни обекта са застрашени от заличаване. В момента нещата се държат на косъм. Все пак крайните решения са свързани с промяна на ОУП-а на общината, а за това е нужно решение на местния парламент с голямо квалифицирано мнозинство. Местните политици явно все още не смеят да стигнат до подобни крайности. Но, кой знае…
Преди години беше лансират проект за изграждане на нов стадион в Бургас. Градски стадион, който трябваше да се намира до самия комплекс Меден рудник. Дори беше отреден и терен за този проект. Но години наред не се случва нищо. Бургас няма нов стадион, а другите два са в „храма на обречените“. Преди години имаше един великолепен филм с подобно заглавие с участието на Харисън Форд. Но да се върнем на темата. Защо Бургас няма нов стадион?
Може би трябва да попитаме и защо Бургас няма колодрум.
През общината преминаха милиарди левове в последните 15 години. През златните години на ГЕРБ средствата се отпуската лесно и бързо от държавата. Странно е, че за толкова години така и не се намери начин да бъде построен нов градски стадион. Не се и потърсиха възможности за спасение на двата исторически спортни мастодонти в Акациите и Лазур. За да бъдем точни Бургас разполага и със стадиони в Долно Езерово и Българово. Дори Черноморец има изготвена инвестиционно програма за този в Долно Езерово. Но това не е никакво решение на големия проблем.
В крайна сметка резултатът е пределно ясен и видим. В момента професионален футбол има в Бистрица, Своге и Крумовград, но в Бургас – не… Едва ли има какво повече да се добави…