Европа печели с количество на „Армията“, Америка – с качество

0
cska otbor 1
- -

В последните дни е особено актуално да се преброяват сблъсъците между отборите от Европа и Америка. На „Армията“ също има подобен контрапункт, където количеството е на страната на Стария континент. 10 са играчите от Европа, където попадат нидерландците Юрген Матай, Брадли де Нойер и Мено Кох, Махмутович от Люксембург, норвежците Дауда Бамба и Джонатан Линдсет, сърбинът Лазар Туфегджич, французите Амос Юга и Тибо Вион и арменецът Жираир Шагоян. Шестима пък са представителите на Америка – бразилците Бусато, Жеферсон и Маурисио Гарсес, хаитянинът Дюкенс Назон, колумбийците Браян Морено и Марселино Кареасо. И докато количеството е на страната на европейците, то демонстрираното качество е на представителите на Америка.

ЕВРОПЕЙЦИ

Юрген Матай

Капитанът на „армейците“ отбеляза голямо отстъпление през настоящия сезон. Често бърка при игра ек на ек с нападателите на съперника, не се пласира така добре и не ръководи прецизно отбраната. Умението му да бележи изневери – все още няма гол, но поне има три асистенции – за победите над Черно море, Спартак Варна и ЦСКА 1948. Носи основна вина и за първото попадение при загубата с 1:2 от Лудогорец. Причина за гафовете на Матай до голяма степен идва и заради желанието на Саша Илич да играе с трима в защита.

14 мача, 0 гола, 3 асистенции

Брадли де Нойер

Със сигурност сезонът на левия бек мина под знака на фантастичното му попадение с удар извън наказателното поле, донесло победата с 2:1 над ЦСКА 1948. Иначе определено няма кой знае какви поводи за хвалби.

12 мача, 1 гол, 1 асистенция

Мено Кох

През есента рухна железният имидж за кулите близнаци като голяма роля за това има и слабото представяне на Юрген Матай. Колебливото представяне и контузиите направиха така, че нидерландецът в голяма част от мачовете не бе на терена. Вкара за успеха над Славия с 2:0.

9 мача, 1 гол, 0 асистенции

Енес Махмутович

На родения в Косово бранител явно му е по-лесно да запише участие в националния тим на Люксембург, отколкото в ЦСКА-София. Добра се до 6 мача през сезона най-вече заради контузията и наказанията на титулярите.

6 мача, 0 гола, 0 асистенции

Дауда Бамба

27-годишният нападател тръгна прилично, но получи тежка контузия и замина за операция в чужбина. Вкара за успеха с 1:0 над Спартак Варна и даде асистенция за 2:0 срещу Славия.

5 мача, 1 гол, 1 асистенция

Джонатан Линдсет

Едно от най-качествените попълнения на ЦСКА-София през последните два трансферни прозореца, макар че цифрите не придават особен блясък на представянето му. Норвежецът игра силно и постоянно, еднакво добре в дефанзивен и офанзивен план. Като че ли е натоварен с повече функции в отбрана, отколкото в норвежкия си тим.

14 мача, 1 гол, 1 асистенция

Лазар Туфегджич

Въпреки че дошлият от Спартак Суботица халф не бе чакан с голям ентусиазъм, то той се представи прилично през есента. Има техника, но пък е прекалено мек. Липсва му и характер за мачовете с големите отбори. Има гол срещу Спартак Варна и асистенции срещу Берое (2), Септември, Хебър, Арда и Локо Пд.

16 мача, 1 гол, 6 асистенции

Амос Юга

Без блясък и без мач, който да подчертаем за силно представяне. За сметка на това стабилно представяне без груби грешки. Вкара при загубата с 1:2 от Лудогорец.

15 мача, 1 гол, 1 асистенция

Тибо Вион

Французинът определено направи силен сезон, след като бе пред освобождаване заради контузиите и безличното си представяне през миналия. Футболистът с най-много асистенции през сезона – 6, срещу Арда – два пъти, Берое, Славия, Лудогорец и Ботев Враца.

18 мача, 0 гола, 6 асистенции

Жираир Шагоян

Дойде натоварен с големи очаквания, но определено не ги оправдава до момента. Единствената му асистенция е за 4:0 срещу Хебър.

7 мача, 0 гола, 1 асистенция

АМЕРИКАНЦИ

Густаво Бусато

Изигра 16 мача за първенство, като записа впечатляващите 10 сухи мрежи и допусна осем попадения. Много силен сезон на Бусато, без сривове.

16 мача

Жеферсон

Приличен сезон за бразилеца, който на всичко отгоре бе ползван на няколко различни поста – централен защитник, ляв бек, дефанзивен халф. Единственото му попадение бе за 2:0 над Черно море.

13 мача, 1 гол, 0 асистенции

Маурисио Гарсес

Започна много силно сезона, но впоследствие се видя, че доста основателно не влизаше в плановете на Стойчо Младенов миналата пролет. Вкара 6 попадения – хеттрик на Арда, два на Берое и един на Славия. В последните си седем двубоя за първенство така и не успя да се разпише.

15 мача, 6 гола, 0 асистенции

Дюкенс Назон

Без съмнение хаитянинът се представи като най-силния нападател на „армейците“. Мощен и с добър завършващ удар Назон се разписа 6 пъти през сезона – два пъти срещу Хебър и по веднъж с Пирин, Ботев Пловдив, Арда и Берое.

15 мача, 6 гола, 2 асистенции

Браян Морено

Силен сезон на колумбиеца, който бе ползван не само на върха на атаката, но и на двата фланга. Техничен и бърз, разписа се седем пъти.

17 мача, 7 гола, 2 асистенции

Марселино Кареасо

Включи се сравнително късно през сезона, но учудващо бързо се аклиматизира и даде надежди за следващия сезон. Игра само в 7 мача, но според показателите е един от най-ефективните играчи в първенството с 3 гола и 3 асистенции.

7 мача, 3 гола, 3 асистенции

Заб.: Статистиката е за първенство

„Мач Телеграф“