Футболната есен приключи преди дни, а от часове – и календарната. Всеки отбор обаче ще има с какво да запомни първия дял от сезона. В следващите редове ще опитаме да очертаем някои по-важни статистически акценти от видяното през есента, както и да маркираме някои от по-важните събития, които се случиха в 16-те тима от Първа лига.
ЦСКА-София
„Червените“ ще запомнят есента най-вече с първото място, на което не са зимували от вкарването си в елита. Саша Илич стана чужденецът с най-много победи като треньор на тима в рамките на един полусезон – 14. ЦСКА-София приключи есенния дял и с най-добрата защита – само с 9 допуснати гола. „Червените“ загубиха само два мача, но най-неприятните за феновете – от Левски и Лудогорец, а направиха и два хикса срещу трети противник с буквата „Л“ – 1:1 и 0:0 с Локомотив Сф.
Лудогорец
„Орлите“ от 2014 година не са били на мястото, на което ще дочакат пролетта сега – второто. Те бяха най-резултатният отбор през есента – вкараха 46 гола, но и това не стигна за върха. Шампионите бяха и отборът с най-малко поражения, като загубиха само от Локомотив Сф с 0:1 в „Надежда“. Есента ще се запомни най-вече с победата над Рома на Жозе Моуриньо с 2:1, която ще остане завинаги в историята.
ЦСКА 1948
За ЦСКА 1948 това бе най-силният полусезон в клубната история. Най-силно впечатление от играчите остави Ивайло Чочев, който се скъса да вкарва, въпреки че за поста, на който играе, това съвсем не е основно изискване. От резултатите за отбелязване е това, че отборът не допусна гол и в двата си мача срещу Левски, като при първия в Бистрица дори победи с 1:0, макар да игра над полувреме с човек по-малко.
ЦСКА 1948 не загуби и двата си сблъсъка с Лудогорец, като от всеки от тях измъкна точка. При тези хубави неща разялата между клуба и Любо Пенев изглежда нелогична, но с оглед близката история на треньора и престоя на неговите предшественици в този тим, изненадата хич не е голяма.
Локомотив Пд
Статистически „черно-белите“ са един от двата отбора без хикс у дома през есента. От играчите можем да отличим, че с най-голям принос за головете и победите беше Бирсент Карагарен, който вкара 6 гола и асистира за 4, като е далеч напред пред най-близкия преследвач. За отличаване е и наличието на бразилец във всяка линия от състава на „черно-белите“.
Славия
Славистите показаха много силна форма в домакинствата, като на техния „Александър Шаламанов“ загубиха само от Лудогорец. А толкова силна форма у дома е рядкост и никак не е типична за тима. Другият исторически и същевременно много приятен за фоновете на „белите“ факт е, че за първи път от сезон 1978/79 те направиха дубъл от победи над Левски.
Левски
„Сините“ изостанаха много от върха. Последните впечатления са най-трайни, а те показват 8 поредни шампионатни мача без победа, плюс отпадане за Купата. Всичко това събрано е равно на нулеви шансове за трофей още преди Нова година. Отборът расте спортно-технически и загуби много точки, без да е надигран, но това невинаги е силна утеха. Последните добри игри, придружени от добри резултати, вече се отдалечават доста сериозно за хората с по-слаба памет.
Черно море
При „моряците“ отдавна приоритет е борбеният футбол, себераздаването, но не и красотата в играта. Може би затова през тази есен не е учудващо, че те бяха отборът, на чиито мачове паднаха най-малко голове – 33 или средно по 1,83 на мач. Те са и единственият отбор в елита, при който средно те са под 2. Или иначе казано тотоманиаците не рискуват много като залагат „ъндър“ на мачовете на „моряците“. На всеки отбор му е трудно срещу Черно море, но на варненци доста години вече им липсва постоянство. Есента ще се запомни и с това, че феновете на „Тича“ се разделиха с големия си любимец – Матиас Курьор. Отвсякъде погледнато той си е легенда на клуба. Може и да се окаже, че не е окачил окончателно обувките на пирона, но със „зелено-бялата“ фланелка явно повече няма да го видим.
Локомотив Сф
Тук акцентът е ясен. Огромен скок в играта и развитието в сравнение с миналия шампионат. Едва ли скоро ще се случи в рамките на един полусезон, Локомотив Сф да победи Левски и Лудогорец и да не падне два пъти от ЦСКА-София. Със Станислав Генчев обаче „червено-черните“ го постигнаха. В историята влезе и резервният вратар Дамян Дамянов, който няма и минута игра, но вече има два жълти картона, получени все за реплики към съдиите от резервната скамейка.
Арда
Тимът от Кърджали бе този, който използва най-малко играчи през есента – само 21. Той беше и един от само двата тима в Първа лига, за които не бе отсъдена нито една дузпа през есента, като другият бе Славия.
Ботев Пд
„Канарчетата“ бяха отборът с най-малко равенства – само едно. Ще се запомни с ужасния старт в първенството, треньорските смени, като след края на есенния дял дойде раздялата и с Желко Копич. Другото, което ще се помни, е липсата на Тодор Неделев, заради ужасния пътен инцидент с националния отбор в Тбилиси. Отсъствието на любимеца на бултрасите със сигурност се отрази сериозно и влоши много резултатите на отбора.
Берое
Ужасна есен за тима, изпълнена с много проблеми. Имаше обаче един играч, който все пак се нагърби, пое отговорността и направи почти всичко добро за отбора – Абубакар Тунгара. Той вкара 9 гола за отбора, а всички негови съотборници – общо 7.
Ботев Bp
Историческите неща във Враца през есента бяха две. Положителното е, че нападателят на тима Венци Христов вкара гол за осми отбор в Първа лига, като с това се изравни с Исмаил Иса и Станислав Генчев. Христов направи това при победата на Ботев Bp над Берое с 2:0. Негативното е, че цели трима играчи на тима получиха червени картони още през първите полувремена на три от домакинските мачове на тима. При тежкото поражение с 0:4 от Лудогорец във Враца, Мартин Кавдански пък бе изгонен рекордно бързо за нарушение още в първата минута. ВАР-системата промени първоначално показания жълт картон в червен.
Септември
Тук за похвала е вратарят Димитър Шейтанов, който единствен дотук хвана две дузпи от началото на сезона. Ще се помни и нулевото равенство срещу Левски.
Пирин
„Орлетата“ записаха един от най-слабите полусезони в клубната си история. Все пак бяха единственият отбор, за който попаденията ги вкараха само българи. При гостуването им на Спартак Вн, което завърши 1:1, пък вкараха първия си гол след асистенция от тъч. Изпълни го Александър Дюлгеров, а се разписа Китан Василев.
Хебър
Първият полусезон в историята на тима без мач в Пазарджик. Затова и тимът, воден първо от Фулвио Пеа, после и от Владо Манчев, е най-слабият домакин. Събра само 5 точки от всичките си домакинства, които се играха на стадион „Васил Левски“ в София. Хвърли обаче и първата бомба в първенството. Това стана в първия кръг, когато победи Ботев Пд в Коматево с 1:0.
Спартак Вн
„Соколите“ единствени са с едноцифрено число точки и без победа като гост. След 13 години обаче са отново в елита, а успяха да не загубят варненското дерби на „Коритото“ срещу Черно море – 0:0, както и да не паднат от Левски – 2:2. Те бяха отборът, който допусна най-много голове – 38, а и срещу който бяха отсъдени най-много дузпи – 6.
„Мач Телеграф“