В петък, 10 февруари, родното първенство ще бъде подновено с двубоя Ботев Пловдив – Локомотив София. Сблъсъкът е от 17:30 часа на базата на жълто-черните. Как ли ще изглеждат канарчетата? Отговорът на този въпрос е доста труден с оглед на факта, че през зимата в Ботев свършиха доста неща, но като че ли не и да подсилят отбора. Като за начало хърватският специалист Желко Копич бе заменен от португалеца Бруно Балтазар. Причина за рокадата бяха незадоволителните резултати – едва 10-о място в първенството и отпадане от купата. Новият треньор при представянето си се изпъна и заяви, че целта пред него е да класира отбора в евротурнирите. Хубаво е да си вярваш и да говориш уверено, но е добре и да знаеш на какво ще разчиташ. В началото на януари съставът, в който наистина имаше класни фигури, бе запазен. Тодор Неделев щеше да се завърне в тима за пролетния полусезон, а бе взет и обещаващият младок Красиан Колев. Вратата бе посочена единствено на оказалия се ненужен Димитър Тонев, който бе преотстъпен в Пирин Бл. Знаел ли е при представянето си Балтазар обаче какво ще се случи с отбора, който завари? Защото точно в този момент нещата изглеждат като с краката нагоре.
През миналата седмица Ботев се превърна в нещо като сергия на истанбулската търговска улица Капалъ чарши. Всеки можеше да иде пред нея, да си хареса нещо, да се попазари и в крайна сметка да си тръгне с нужното му. И така набързо жълто-черните се разделиха с цели четирима основни играчи. Първо багажа си събра ганаецът Емануел Току, на когото се разчиташе много в изминалата година и половина. След това в нидерландския Грьонинген под наем бе даден нападателят Елвис Ману, който през есента формира отличен дует с тарана Антоан Бароан. Ману се отчете със 7 гола. Той бе на крачка от Гьотеборг, но в последния момент сделката пропадна и отиде в Ниската земя. Преотстъпванията обаче тепърва започваха – стабилният полузащитник Реда Рабей и бързакът Мохамед Брахими потеглиха към руския Факел Воронеж. С отсъствието на това каре Ботев несъмнено ще е по-слаб в предни позиции през пролетта. През есента тимът вкара 26 пъти в 18 двубоя, но през пролетта ще му е доста по-трудно да намира път към противниковите мрежи. Трансфер отказа единствено Антоан Бароан, който веднага бе пратен „във фризера“. След бързите трансфери французинът бе „размразен“ и върнат в първия състав, но дали и той няма да стегне куфарите? Не е изключено и това да се случи. И да дойде пролетно пропадане, след дошлото някакво стабилизиране в края на есента.
Ботев се превърна в гара разпределителна – наред със заминаващите имаше и пристигащи. Вече загубихме бройката на това колко чужденци от свързани със собственика Антон Зингаревич клубове пристигнаха в Ботев. Кои ще са за дубъла, кои за първия тим – рано е да се каже. Защото първо ще трябва да им се вадят документи, а след това и да се картотекират.
През лятото в Локо трупаха позитиви заради успешната селекция. През зимата обаче се шумеше само около изходящите трансфери. Централният защитник Райън Бидунга и любимецът на феновете Бирсент Карагарен, който бе най-добрият на „Лаута“ през есента, потеглиха към ЦСКА 1948. Към Бистрица трябваше да потеглят Матеус да Силва и Джовани, но двамата все пак останаха. Зебли бе с единия крак в руски тим.
В крайна сметка той засега остава, но, както се казва, във всеки момент може да отлети. Преслав Боруков и Александър Василев обаче бяха изпуснати в Арда и Черно море без пари.
Черно-белите зимуват четвърти и имаха апетити за атака на евроквота. Сега обаче имат дефицит на играчи, като това на няколко пъти призна и треньорът Александър Томаш. Дори оттеглилият се от управлението на клуба Христо Крушарски подскочи след продажбата на любимеца му Карагарен и даде индикации, че ще се завърне в управлението. Защото според него участие на континенталната сцена ще донесе повече средства от един трансфер…
Селекцията по принцип се прави, за да подсилиш отбора. При градските съперници Ботев и Локо обаче явно бе за пълнене на касите. А с тази въртележка от напуснали тежкото ще е през пролетта. През която се предвещава отстъпване от позициите.
Янаки Димитров/ „Тема спорт“