Ето че мъчителната за футболисти и фенове зимна подготовка приключи. Всичко или почти всичко от нея скоро ще се забрави, защото най-важното – решаващите официални мачове – започват. И през тази зима обаче имаше какво да се види и какво да бъде запомнено. Въпреки че тя в по-голямата си част бе необичайно топла, повечето от отборите в елита не изневериха на традициите и предпочетоха да отидат на лагери в топли страни. Така постъпиха 13 от 16-те клуба в елита, а само три си останаха по време на цялата подготовка в България. Така постъпиха Черно море, Ботев Bp и Пирин Благоевград. От останалите цели 11 избраха Турция и още по-точно Анталня и намиращите се в нейния ареал Алания и Белея. Други два клуба – Левски и Ботев Пд пък предпочетоха перлата на Обединените Арабски емирства и въобще на целия Персийски залив – Дубай. За „канарчетата“ това бе втора поредна зимна подготовка там.
Всеки отбор, който предпочете да отиде в чужбина, игра срещу поне един съперник от бивша Югославия или бившия СССР. Породи се и една голяма дискусия – трябва ли да се играе с руски отбори, или не. Специално при Левски надделя второто мнение, като първата контрола – с Краснодар – бе отказана от съперника, а тези със Спартак Москва и Урал, бяха отменени по настояване на българския тим. Други наши отбори нямаха такива дилеми и проведоха мачовете си с руснаци – Локомотив Сф премери сили с Шинник Ярославъл, Ботев Пд със Спартак Москва, Арда с Динамо Москва, Берое с Рубин Казан, а Славия с Факел Воронеж и Оренбург. Всички мачове бяха спечелени от руските клубове с изключение на този между Славия и Оренбург, в който „белите“ се наложиха с 2:1.
Най-добри резултати показа Черно море. Трябва да отчетем, че освен обичайните проверки, които варненци си правят с регионални съперници, като Дунав и Добруджа, успяха да победят и друг традиционен за проверки противник – Фарул Констанца (1:0), който хич не бива да се подценява, тъй като е водач в румънското първенство.
Лудогорец обичайно показа добра форма и в контролите, като заради многото контузии, включително и две доста тежки на Рик Джонатан и Димиш Алмейда, шампионите отмениха спарингите с Динамо Киев и датския Вендисел.
ЦСКА-София пък необичайно за себе си, но вече традиционно със Саша Илич (така беше и през лятото) записа лоши резултати, като успя да победи само полския средняк и някогашно величие Гурник Забже. И при „червените“ се появи казус дали да играят с определени съперници, или не. Тук обаче не ставаше дума за руски, а за северномакедонски отбори. Основания за такава дилема имаше доста, тъй като персонално към България от тази страна има доста омраза в последните години. От ръководството на ЦСКА-София обаче не отмениха проверката с Македония Гьорче Петров, а двата отбора се снимаха преди мача с фланелки, на които бе изписано „Не на насилието“ и с това страстите по този казус се успокоиха.
ЦСКА 1948 пък не загуби от никого, но пък и сред съперниците нямаше много реномирани имена.
Левски беше на прекрасно място като Дубай, но пък плановете на Стоилов се пообъркаха малко след отпадането на трите проверки с най-силните противници, каквито бяха руските и най-вече Спартак Москва. Доколко това ще се отрази през пролетта е трудно да се каже, но не би трябвало да е съществено.
Левски и ЦСКА-София записаха по една минимална загуба от тимове от далечния изток – „червените“ от японския Санфрече Хирошима, а „сините“ от малайзийския Джохор. Последният споменат мач бе и единственият прекратен през зимата заради бой на терена.
Иначе май-много срещи изигра Септември – цели 8, най-малко Хебър – 4, като една проверка на тима от Пазарджик – срещу казахстанския Каспий Актау – пропадна. Това бяха я двата български отбора, които спечелиха най-малко мачове през зимата, само по два, но Септември е последен във виртуалното класиране, заради много повечето изиграни мачове и значително по-лошата голова разлика.
И така, зимата си продължава, но футболната зима приключи и дойде време за пролетния дял на сезона. Кой какви ги е свършил ще стане окончателно ясно през май./ „Мач Телеграф“