Знаков юбилей за Илиан Илиев

0
ilian iliev
- -

Илиан Илиев ще достигне един забележителен юбилей в срещата срещу Септември днес – 400 мача като треньор в елита. В тази статистика влиза и една служебна победа – през сезон 2009/10 срещу Ботев Пд с 3:0. Тогава „канарчетата“ бяха извадени от първенството по време на зимната пауза, а по-късно фалираха.

От треньорите в елита в момента по-опитен от него е само Димитър Димитров.

Кариерата на Илиан Илиев започна в родния Черно море, където бе сезон и половина – 2004/05 плюс първата част на 2005/06. Преди да се завърне на „Тича“ той води Берое между 2006 и 2011 (2008/09 във Втора лига), Левски (2012/13), Локомотив Пд (2016) и Верея (есента на 2017). От началото на 2018-а до сега почти пет години и половина неизменно е начело на родния си тим. С Берое пък Илиев спечели единствения си трофей в треньорската си кариера до момента – Купата на България през сезон 2009/10. Тогава на финала в Ловеч бе победен Черноморец Поморие с 1:0. В по-ранните фази най-силният преодолян опонент бе ЦСКА с 1:0 на четвъртфиналите.

От досегашните 399 мача Илиан Илиев има точно 100 равенства. Победите са 159, а загубите – 140. Най-висок процент спечелени точки той имаше през пролетния дял на сезон 2015/16. Тогава водеше Локомотив Пд и записа 9 победи, 2 равенства и 2 загуби. Това прави 74,36% от възможните точки, което е малко над процент повече от актива му в Левски през сезон 2012/13.

Илиев може да се похвали с доста победи над най-силните клубове в България. През сезон 2018/19 например два пъти удари Лудогорец с Черно море на „Тича“. В редовния сезон успехът бе с 1:0, а в плейофите – 2:1. Седмица преди първия от тези два триумфа над „орлите“ той победи и ЦСКА-София на Любо Пенев на „Тича“ с 2:0.

Илиан Илиев има победи на „Герена“ срещу Левски с три различни отбора. През 2009/10 удари „сините“ с Берое с 1:0, с което на практика уволни тогавашния им треньор Ратко Достанич. През пролетта на 2016 година пък с Локо Пд той направи обрат срещу Левски на „Георги Аспарухов“ от 0:2 до 3:2. Заради този мач бе уволнен наставникът на „сините“ Стойчо Стоев, макар формално напускането да се случи след победата на Левски над Пирин в Благоевград с 1:0 в следващия кръг.

През сезон 2020/21 той уволни и трети треньор на „сините“ – Георги Тодоров. Този път с Черно море обърна Левски от 0:1 до 2:1 и то с човек по-малко. Още през първото полувреме при 1:0 за „сините“ бе изгонен синът му – Илиан Илиев-младши. През настоящия сезон пък отново победи „сините“ като гост макар и на стадион „Ивайло“ във Велико Търново.

Илиан Илиев е и последният треньор на Черно море и един от малкото такива изобщо, спечелил гостуване на ЦСКА-София. На 20 юли 2019 година „моряците“ биха с 3:1 на „Армията“, като и този мач доведе до треньорска рокада при загубилите – Добри Митов престана да бъде треньор на ЦСКА-София и бе заменен от тогавашния съветник Люпко Петрович./ „Мач Телеграф“