ЦСКА 1948 И Лудогорец достигнаха до днешния финал с решаващата роля на чужденците в своите състави. Във всяка фаза, в която участваха двата отбора преди да стигнат до битката за трофея, неизменно сред голмайсторите имаше играч, който не е българин.
И ако за Лудогорец това никак не е изненадващо и политиката по отношение на легионерите е една и съща от много години, то при тима, воден от Тодор Янчев, това бе доста по-трудно да се очаква и предвиди. Просто защото афишираната политика, поне допреди известно време, бе с приоритетно налагане на български играчи. И тя се спазваше почти неотклонно. Явно обаче и в този клуб се осъзна, че големи цели само с родни играчи не могат да се преследват успешно. Затова и постепенно започна привличането на чужденци. Много от тях вече са водещи фигури в състава. Става дума за контузените Евгений Сердюк и Джонатан Перейра, а към тях можем да добавим Парвизджон Умарбаев в халфовата линия, Елитон в центъра на отбраната, Сидклей на левия й фланг и още няколко никак нелоши чужденци като Октавио например. Доста от тях бяха и в основата на победите, които класираха тима за днешния финал. Евгений Сердюк се разписа срещу първите две препятствия – Севлиево и Берое, като аматьорският тим бе преодолян с 4:0, а гол тогава добави и Умарбаев. Педриньо вкара решителната дузпа в тежкия успех срещу Арда в Кърждали на четвъртфиналите, като пак той бе сред реализаторите и в първия полуфинал срещу Локомотив Сф. В същия двубой се разписа и сънародникът му Сидклей.
Що се отнася до Лудогорец, по пътя до финала вкараха цели 7 чужденци, като всеки от тях допринесе с по едно попадение. Контузеният в момента Рик направи това срещу Розова долина, а Игор Тиаго и Бърнард Текпетей осигуриха успеха срещу Левски на осминафиналите с 2:1. На четвъртфинала срещу Спартак Вн обратът от 0:1 до 2:1 дойде с голове на Кайо Видал и Шоу, а срещу другия варненски тим – Черно море, в първия полуфинал точни бяха Нонато и Пластун.
Справка в статистиката показва, че това е едва вторият финал в историята на турнира, в който и за двата финалиста във всяка фаза преди последната, неизменно вкарват чужденци. Така бе и през 2014-а, когато Лудогорец победи в Бургас Ботев Пд с 1:0. Той също бе решен от легионер – Роман Безяк. Тогава обаче регламентът улесни изпълнението на това условие. Просто мачовете бяха повече, тъй като и в най-ранните фази имаше реванши. Това спомогна да има повече голове, включително и от чужденци.
Първият отбор, добрал се по този начин до финал, е ЦСКА през сезон 2005/06. Тогава „червените“ удариха на финала Черно море с 3:1. Чужденецът, който се разписа в този мач за победителите, бе котдивоарецът Гийом Да Заади. Другите финалисти обаче – „моряците“, не разчитаха на чужденците да им решават прескачането на всяка фаза.
Още четири пък са мачовете за трофея, в които единият от двата отбора, които си го оспорват, е стигнал до големия сблъсък с голове на чужденци във всеки етап между 1/16-финалите и полуфиналите. Това са Левски през 2012/13, Лудогорец през 2016/17, както и ЦСКА-София през 2019/20 И 2020/21.
Остава да видим дали и в днешния финал главните герои ще са чужденци./ „Мач Телеграф“