В четвъртък ЦСКА-София официално обяви назначението на Костадин Ангелов за шеф на школата, след като на практика в последните две години такъв липсваше. Ако съдим по коментарите под новината в социалните мрежи 50-годишният специалист е приет с оптимизъм и надежда от феновете. В последните две десетилетия той натрупа солиден треньорски опит, след като прекрати рано състезателната си кариера, а придоби и ръководни знания, изпълнявайки ролята на спортен директор във Витоша Бистрица. От 2021-насам бе технически наблюдател към УЕФА, като при представянето си сподели, че се е запознал отблизо с почти всички методики, налични в Европа. Сега обаче му предстои трудната задача да пренесе поне част от тях на „Българска армия“. Защото школата на ЦСКА-София се нуждае от тотална реформа. Или ако използваме лингвистичната стилистика от прякора на Ангелов, парадоксално измислен му от колеги, които му се подиграват, че иска да се развива – Лаптопа, то системата в червената академия се нуждае от преинсталация на целия софтуер. И дори в ЦСКА-София досегашният временен директор Добромир Митов да не е откраднал клубните флашки с цялата налична информация, тя едва ли ще е от голяма полза на бившия наставник на Ботев Пловдив. Защото детско-юношеската школа на червените в момента се намира в пълен застой.
„Искаме да прекратим корупцията и шуробадженащината в школата. Спортист се ражда в бедност, но ние трябва да предоставим условия, за да привличаме най-талантливите футболисти в България. Сега нямаме нищо. Не знам как се е работело тук. Уверявам ви, че талантите сами ще избират да дойдат в ЦСКА“, заяви Гриша Ганчев пред 5000 души на стадион „Българска армия“ през есента на 2015 г. Той изтъкна, че 15-годишният по това време Валентин Антов е единственият кадър на школата, който става за първия отбор. Бизнесменът обеща сериозни промени, като бе категоричен, че ще продължи добрата си практика от Литекс да създава млади футболисти, които да продава скъпо в чужбина. В действителност неговата академия в Ловеч роди куп играчи, наложили се в родни и чужди клубове, които до скоро съставляваха и гръбнака на националния отбор. Вече 8 години обаче това така и не успява да се пренесе в ЦСКА-София. И споменатият от Ганчев Валентин Антов и до днес е последният кадър на червената школа, наложил се в първия отбор. Като цяло в последните години малко млади родни играчи успяват да си проправят път в основния състав, а през изминалия сезон това стори единствено Християн Петров. Той обаче идва на „Армията“ на 15 години и не може да бъде считан за продукт, развит от академията на ЦСКА-София.
И ако приемем, че в жестоката борба за титлата с Лудогорец, който също няма свои юноши в първия тим, не е лесно да се налагат собствени кадри, е трудно да се намери оправдание, че отборите на ЦСКА-София не постигат никакви резултати и в юношеските първенства. През изминалия сезон съставът до 15 г. завърши пети, на 25 точки от шампиона Лудогорец, а тимът до 17 г., се представи дори още по-зле. Финишира на седмата позиция с изоставане от цели 37 точки от разградчани!
Благодарение на благоприятния формат в Югозападната Трета лига, ЦСКА-София II, воден от Стамен Белчев, завърши пети в крайното класиране, но същите момчета загубиха финала за купата на БФС до 18 г. от ЦСКА 1948 и пропуснаха да се класират за Младежката лига на УЕФА. Турнир, създаден през 2014 г., и от 2016-насам даващ право на участие на юношеския ни първенец, в който ЦСКА-София продължава нито веднъж да не е играл…
В обобщение – Костадин Ангелов поема школа, която се проваля гръмко и в двете основни направления – да създава играчи за първия тим и да постига резултати в юношеските първенства. Пред Лаптопа предстои сериозно преинсталиране и препрограмиране.
Мартин Костадинов/ „Тема спорт“