Смяната на схема – плюс или бич за Лудогорец?

0
ivailo petev
Снимка: ludogorets.com
- -

Със сигурност решението на Ивайло Петев да излезе с трима в защита – Сонко Сундберг, Франко Русо и Оливие Вердон, в първия мач с Астана, разбуни духовете. На повечето хора отстрани този опит изглеждаше по-скоро неуспешен, но пък самият треньор след двубоя в далечен Казахстан заяви следното: „До голяма степен схемата с трима в защита се получи“.

Гледаме само и единствено сухите факти. Лудогорец загуби с 1:2, а с ръка на сърцето можем да кажем, че това е най-малкото, с което „орлите“ можеха да си тръгнат от „Астана Apeна“. Играчите на домакините, които не са кой знае каква класа, направиха няколко фрапантни пропуска. Ако Серджио Падt нямаше ден, Лудогорец вече можеше да се смята за отпаднал и да чака съперника от двойката Валмиера – Партизани Тирана.

По принцип в Разград никога схемата с трима в защита не е била на почит. Отборът постигна най-големите си успехи с 4-2-3-1 и всеки треньор трябва да се придържа към нея. Няколко успешни мача в историята на „орлите“ обаче са с трима в отбрана – Херо спечели срещу Брага в Португалия по този начин, Дамбраускас отстрани Олимпиакос също с тази схема, а Антони Здравков-Сухия взе точка от Леверкузен в Германия. Но това са много малко случаи за вече сериозната евроистория на Лудогорец. И в трите случая обаче „орлите“ се изправиха срещу по-класни отбори и трябваше да се измисли начин те да бъдат спрени. Имаше обаче и неуспешни опити. Като този на Дамбраускас срещу Цървена звезда в Разград, който в крайна сметка му изяде главата.

Лудогорец влезе като фаворит в двубоите с Астана и смяната на схемата точно в този конкретен случай е огромна изненада. Ясно е, че казахстанците играят със схема 5-4-1 и 3-4-3, на което заложи Петев, до голяма степен беше огледално. Явно треньорът на „орлите“, предвид изкуствения терен и дългото пътуване, искаше най-вече стабилност в защита. Но получи ли я? Тук отговорът е по-скоро не. Отново отбраната изглеждаше зле. Иначе класните отделно единици нямаха никакъв синхрон помежду си и може да се каже, че играта в дефанзивен план беше тотален хаос. Ако Астана бяха вкарали още във 2-ата минута, когато Вороговски удари греда, Лудогорец навярно щеше да понесе тежък шамар. Но и въпреки това хаосът продължи. С тази схема 3-4-3 се получи гигантска дупка между атака и защита, като двамата титулярни халфове Якуб Пьотровски и Клод Гонсалвеш тотално се губеха. Да, българският тим също направи пропуски, но тези на домакините бяха в пъти повече. Реално резултатът 1:2 в ущърб на Лудогорец не е толкова лош. Но с подобна игра на реванша в Разград шансовете за продължаване няма да са големи.

Ще завършим анализа си за схемата на игра на Лудогорец с любопитните думи на помощник-треньора на Астана Саид Ибраимов: „Аз лично се изненадах от схемата на игра. Лудогорец е водещ отбор, не знам какъв е бил замисълът на Ивайло Петев. Водещият отбор, отборът, който е еталон, трябва да се придържа към своята система. За мен е изненадващо, но треньорът си знае“.

Богомил Русев/ „Мач Телеграф“