Когато темата е германски футбол, Илия Груев е един от най-подходящите събеседници. Вече повече от 20 години българинът живее и работи във федералната република, където първо направи кариера като играч, а след това навлезе и в треньорското поприще. Преди реванша между Айнтрахт и Левски в плейофите от Лигата на конференциите, както и преди трансфера на Йеспер Линдстрьом в Наполи, Илия Груев даде интервю за „Тема спорт“.
Г-н Груев, какво ви направи най-силно впечатление от двубоя между Левски и Айнтрахт в София?
– Въпреки че германците бяха фаворити в мача и нещата се развиваха по идеален начин за тях, Левски изигра много силен двубой и успя да затрудни максимално своя опонент. С добра динамика, с доминация през второто полувреме. За мен най-доброто, което сините направиха, беше ползването на фланговите си футболисти, които можеха да се надиграват един на един. А тази система на игра, която ползва Айнтрахт – 3-5-2, или както беше срещу Майнц в неделя 3-4-3, беше използвана отлично от Левски с неговото 4-3-3. При този вариант имаш преимущество по фланговете, защото са двама срещу един по крилата. Франкфурт се подсигуряваше със своите „осмици“, които излизаха да помагат на фланговите си играчи. Но това са големи разстояния, трудно се покриват и Левски се възползва по великолепен начин от тези пространства. Това говори за добре свършена работа и за добра стратегия за срещата.
Смятате ли, че Айнтрахт игра на максимума си в София?
– Левски просто не им позволи да го направят. Нека не забравяме, че това е едва трети официален мач за Франкфурт от началото на сезона. В София изпитваха проблеми. Имаха доста трудности да намерят своя игрови ритъм и неслучайно през второто полувреме Левски беше абсолютно доминантен и владееше инициативата. Футболистите на Айнтрахт имат голяма индивидуална класа, но според медиите в Германия след почивката само са се бранели, за да запазят резултата. В крайна сметка не успяха. Този резултат е добър за тях, защото като домакини ще имат предимство и ще се ползват от голяма подкрепа по трибуните.
Отваряте дума за приемането на играта от Айнтрахт през втората част в София. Основните критики в регионалните издания като „Франкфуртер Рундшау“ към Дино Топмьолер бяха свързани с изваждането на офанзивното каре и с прибирането в своята половина.
– Това не го виждам като голяма критика. Не съм чел регионалните вестници. Основно се информирам от „Кикер“ и „Шпорт айнс“. Все пак, когато тези футболисти не са толкова свежи, е нормално да се прибегне към нещо ободряващо. Айнтрахт не е в игровия ритъм, в който е Левски. В 90% от случаите, в който и да е мач, обикновено се вадят офанзивните футболисти, а не дефанзивните. От тази гледна точка не намирам смяната на атакуващите като голям проблем. Айнтрахт разполага с дълга скамейка и качество и тези смени не им развалиха играта. Напротив, даде малко повече свежест. Ще повторя – Левски принуди Франкфурт да се брани. Доминацията на Левски, която едва ли в Айнтрахт са си представяли преди мача, и авансът им в резултата ги накара да се приберат в собствената половина и да играят на контраатаки.
Очаквате ли в Германия домакините да вдигнат оборотите?
– Да. И то не защото не са искали в първия мач. Двата тима имат плюсове от изминалия уикенд, защото Левски отложи срещата си от първенството и съхрани сили. А Айнтрахт имаше нужда от двубой като този с Майнц в неделя, за да придобие още игрови ритъм. Много тежък мач за тях. Играха от 60-ата минута с човек по-малко, след като Кнауф беше изгонен. Направиха 4 промени в състава в сравнение с двубоя в София. Търсят свежест, но е факт, че в намален състав изравниха и имаха едно-две положения, с които можеха да обърнат мача. И то при положение, че имаше периоди от срещата, в които Майнц контролираха нещата тотално. Айнтрахт допреди изгонването на Кнауф доминираше в определени моменти и може би лека-полека започва да изгражда този облик на отбора, който се търси.
Сам отваряте дума за двубоя с Майнц. В тази среща имаше периоди от по 10 минути, в които Айнтрахт дори не можеше да излезе от първата третина.
– Да, затова и мачът беше много интересен за мен. И двата тима така и не взеха пълен контрол върху срещата. В определени моменти Майнц доминираше, след това Айнтрахт. Това показва, че отборите не са в оптимално състояние. Един сериозен европейски тим винаги ще иска да контролира мача. Не казвам, че няма да има фази, в които да се прибереш в собствената си половина, да вземеш глътка въздух, да се защитаваш добре и да търсиш възможността за контраатака. Но периоди от време от по 5-6 минути, в които си в собствената половина, а след това на свой ред съперникът е в тази роля, показват, че това не е все още класата и нивото, които Айнтрахт търси.
Важни футболисти като Себастиан Роде, Макото Хасебе, отсъстват от състава на Франкфурт. Нямаше ги и в първия мач. Халфът аут и за реванша. Коя липса можем да отличим като най-голяма?
– Роде е човекът, с който дава манталитета на този отбор. Със своите действия, със своето поведение, с командите на терена той е много важен. Хасебе също, независимо че скоро ще навърши 40. Но отсъствието на Роде ще се почувства много по-осезателно.
Наред с тях вече са уредени трансферите на Рандал Коло Муани и Йеспер Линдстрьом. Доколко би се отразило тяхното отсъствие в реванша с Левски?
– Да, все по-усилено се говори за тяхната продажба. За Линдстрьом имаше интерес от Наполи и Ювентус и затова според мен изобщо не игра в неделя (б.а. вчера бе продаден). Последната информация за Коло Муани е, че Пари Сен Жермен са предложили 70 млн. евро плюс един много талантлив млад футболист – Юго Екитике. Ако и двамата отпаднат за реванша в четвъртък, разбира се, че ще бъде голям минус за тях.
Къде виждате слабите страни на Айнтрахт, ако можем да говорим за такива?
– Не мога да кажа, че има футболист Х, който да е слабо звено. Левски успя да опази Рандал Коло Муани. Трябва да кажа, че в мача с Майнц страхотно впечатление ми направи Мармуш, който освен че отбеляза гола, беше и най-активният играч в редиците на Айнтрахт. И Левски трябва да внимава с него. Това е основното – надиграването по фланговете, което сините могат да направят и във втория мач, добре да се защитават и да правят силни контраатаки, защото имат бързи футболисти. И да използват прехода от защита в атака по добър начин. На който и отбор да оставиш пространства и не си добре подреден в защита, те чакат проблеми. Франкфурт не прави изключение.
На двубоя с Майнц в неделя, независимо че беше гостуване, феновете на Айнтрахт се чуваха много повече. Каква атмосфера очаква Левски на „Дойче Банк Арена“?
– Искам да поздравя феновете на Левски за това, което създадоха в София. Страхотна европейска атмосфера, с много публика, с много подкрепа. Нещо такова, даже в по-голяма степен очаква Левски във Франкфурт. Да не забравяме, че стадионът на Айнтрахт е един от най-добрите в Германия. Още повече, че няма лекоатлетическа писта и трибуните са максимално близо до терена. Атмосферата ще бъде много вълнуваща и с огромна подкрепа за домакините. Левски ще трябва да се абстрахира от това нещо и с увереност в собствените сили да даде най-доброто от себе си.
Какво да очакваме от реванша? Вече казахте къде са шансовете за Левски.
– Във Франкфурт сините ще имат много тежки моменти, но те трябва да ги преодолеят и оттам нататък да правят това, което умеят много добре. Харесват ми как са подредени в защита, как се подсигуряват при нападение, за да не допуснат контраатака. Трябва да кажа, че не съм гледал много мачове на отбора през този сезон. Успях да ги наблюдавам на живо с Шкупи в София и с Айнтрахт в четвъртък. Николай Костов и неговият екип имат много добра стратегия за мачовете. В същото време умеят да реагират, ако нещо от първоначалния замисъл не се получава. Вземат адекватните решения. И поздравления за тази работа и смело напред.