Изминалата футболна есен беше изпълнена с исторически събития и рекорди. Всеки от 16-те тима в Първа лига постигна нещо уникално, което не му се бе случвало в историята, макар далеч не всяко постижение да е за хвалене. Някои бяха негативни, тъй като се касаеше за антирекорди.
Лидерът Черно море ще помни тази есен най-вече с първото място и тъкмо в този факт се крие уникалното. „Моряците“ никога досега не са зимували на върха.
Шампионът Лудогорец пък е втори, но пък е най-резултатният отбор в първенството. „Орлите“ имат 48 отбелязани гола, като никога досега не са вкарвали толкова много.
При ЦСКА-София има три постижения за отбелязване. Само едното от тях е положително за клуба, но пък не е уникално, защото се е случвало и друг път. А именно това, че „червените“ направиха най-дългата серия от поредни мачове без загуба – 15. Толкова бяха двубоите между двете им поражения от Лудогорец. Именно в тях се крие единият уникален факт. За първи път ЦСКА-София зимува с две допуснати загуби, като и двете са инкасирани срещу един и същ опонент.
Другото е, че при последния мач на „Армията“ в този му вид, ЦСКА-София допусна поражението с най-късния гол в своя дом. Лудогорец победи с попадение в 18-ата минута на добавеното време. Реално, ако мачът не бе прекъсван няколко пъти, минутата щеше да е 83-а, но пък събитията така се развиха, че голът влезе в 108-ата минута.
Локомотив Пд пък изравни, а в някои отношения и подобри най-силния старт в историята си. „Черно-белите“ допуснаха първата си загуба чак в 12-я кръг, точно както стана и в шампионския им сезон 2003/04. До въпросния 12-и кръг ходът на отбора дори в някои моменти бе по-добър по голова разлика, съпоставен с марша на тима, воден от Едуард Ераносян преди 20 години.
ЦСКА 1948 не е от много време в елита, но и този тим успя да запише исторически резултат, но с негативен знак. В предпоследното си домакинство отборът падна у дома с 0:3 от новака Крумовград, като това бе изравнено най-тежко поражение у дома от влизането в елита. С 0:3 тимът бе падал само веднъж от Лудогорец, но класическият резил от Крумовград със сигурност е по-унизителен от споменатата загуба от „орлите“.
Левски имаше възходи и падения, а едно от нещата, които не се бяха случвали досега, е в отбора да има петима бразилци, като всеки от тях да е вкарал поне един гол. Това стана факт в последния мач за годината – победата с 1:0 над Ботев Bp, когато първия си гол за клуба вкара Дарлан. Така той се присъедини към Рикардиньо, Роналдо, Уелтън и Цунами, които се бяха разписали преди него по-рано през сезона.
Арда пък записа серия от 13 поредни домакинства без загуба в елита, което също е невиждано постижение в историята на клуба. То започна да се кове в края на миналия сезон и продължи в началото на този. Серията приключи с класическата загуба с 0:3 от ЦСКА 1948. Преди този мач тимът на Тунчев бе падал у дома за последно през април с 1:2 от Лудогорец.
Ботев Пд пък ще помни този сезон с първата победа на обновения си дом – стадион „Христо Ботев“. След повторното му откриване на 20 април, завършило със загуба от Левски с 0:1, мачовете до края на предишния шампионат не стигнаха за първа победа там. Трябваше да се чака чак до 1 септември, когато бе победен тимът на Славия на Хосе Мария Бакеро с 3:1, за да има повод „бултрасите“ най-после да се усмихнат след триумф у дома на своите любимци.
Берое заради колонията южноамериканци в състава си изпрати полусезон без нито един българин да е вкарал гол за тима.
Крумовград ще остане в историята с това, че е първият дебютант в елита, който не само победи шампиона Лудогорец, но и му вкара 3 гола. Това се случи при успеха с 3:1 в първия кръг. Един от голмайсторите в този мач – Мартин Сораков – също влезе в историята. Той стана първият играч, който в един полусезон вкара гол на Лудогорец с два различни отбора, като и в двата мача беше победител. След това той се разписа и при успеха на Славия в Разград с 3:2.
При Славия спомените от есента са предимно лоши, като сред тях имаше и един антирекорд. За първи път в историята на клуба тимът загуби седем поредни шампионатни мача. Това се случи между 5-я и 11-я кръг, като последната от тях бе в най-старото столично дерби. Тогава Левски, останал още през първата част с 10 души, победи на „Овча Купел“ с 2:0.
Хебър от своя страна спечели първата точка в историята си срещу ЦСКА-София, стигайки до нулево реми в първия кръг. В предпоследния си мач за годината пък изхвърли за първи път в над вековното си съществуване Левски от турнира за Купата на България.
Локомотив Сф пък зацикли доста, като едно от измеренията на кризата бяха седемте поредни домакинства без победа – нещо без аналог в историята. А серията не е приключила и може да се удължи през пролетта.
При Пирин уникалното беше, че победите вкъщи и навън бяха еднакъв брой – 2:2, което е в разрез с традициите, които повеляват отборът да е много по-силен пред своята публика. През тази есен обаче разлика между собствения и чуждия терен почти не се усети като се видят точките.
Ботев Bp ще помни 2023-а като годината, в която пусна 18 гола срещу Лудогорец за три мача. През пролетта на миналия шампионат врачани паднаха с 1:8 в Разград, а през тази есен направиха две огледални загуби с по 0:5, като такива двойни погроми също не му се бяха случвали досега.
Последният Етър пък получи 7 червени картона, като толкова много за един полусезон историята на клуба също не помни.
Както се вижда, уникалните постижения, факти и рекорди са много, като някои може да придобият още по-внушителни измерения през пролетта.
Здравко Гюров/ „Мач Телеграф“