Отговорникът за Европа на ФИФА: Даваме 8 милиона долара на БФС за нови проекти! Отворени сме за разговори за националния ви стадион

0
- -

Елхан Мамадов е един от най-важните директори на ФИФА. След 15 години работа в структурите на Азербайджанската футболна федерация и УЕФА, от май 2022 година той е завеждащ отдела за асоциациите от Европа на световната централа. Той отговаря за програмата „Напред“ на ФИФА и разпределянето на средствата по нея във всичките 55 страни членки от Европа.

В началото на годината Елхан Мамдов даде обширно интервю за „Мач Телеграф“, в което говори за програмата „Напред“ и работата на БФС по различните проекти.

– Здравейте, г-н Мамадов. Благодарим за предоставената възможност да направим това интервю и да говорим за връзките между БФС и ФИФА и най-вече за проекта „Напред“. Може ли накратко да ни разясните каква е целта на тази програма?
– Първо искам и аз да благодаря за възможността да разясня на футболна България за този проект, както и за нашето взаимодействие с БФС. Той стартира през 2016 година, когато за президент на ФИФА бе избран Джани Инфантино. Именно той бе инициатор на тази идея, като целта беше да се оказва подкрепа на всички членки на ФИФА, защото парите, които нашата организация генерира, принадлежат на отделните асоциации. Това решение бе послание към всички, че ФИФА дава и изпълнява обещанията. То показа, че сме напълно отдадени към идеята. Нещата бързо бяха задвижени и придвижени напред. Съветът на ФИФА одобри проекта на конгреса тогава. Първо в действие влезе проектът „Напред 1.0“, той бе последван в следващия цикъл от „Напред 2.0“. Тези два цикъла бяха от 2016 до 2022 година. Гордеем се, че вече минаха два пълни цикъла. От 2023 година започна третият цикъл и „Напред 3.0“. Мога да кажа, че идеята е да подкрепим по всички възможни начини играта, да направим футбола наистина глобален. Проектът важи за всички 211 членки на ФИФА и е базиран на техните нужди и изисквания. „Напред 3.0″ е най-голямата спортна инвестиция. Ние подкрепяме напълно равнопоставено всички асоциации. За нас няма разлики между малките и големите членки, между развиващите се и развитите, за нас размерът на страните няма значение. Отнасяме се непълно еднакво към всички. Нашата дългосрочна визия е да намалим пропастта между отделните членки и да вдигнем нивото на конкуренция на терена. По този начин ние искаме да помогнем също така за намирането на таланти, които след това да представят своите клубове и страни и да блестят ярко.

– Вие изпреварихте моя следващ въпрос дали третирате еднакво България и, примерно, другите балкански страни като Румъния, Сърбия, Черна Гора и пр.
– Да, пак ще кажа. България получава същия финансов пакет, както и останалите 210 членки на ФИФА. Няма никаква разлика.

– Важният въпрос сега е как ФИФА следи разхода на парите?
– Има строга процедура. Ние получаваме предложенията от съответните членки на ФИФА и екип от експерти ги проучва. Проектите може да бъдат различни – за терени, за общи разходи, за дигитализация и пр. След като проектите бъдат разгледани от експертите, то биват предоставяни на Комисията по развитие на ФИФА. Ако тя ги одобри, след това съответните фондове се отпускат и парите се разпределят към проектите. Следващата процедура е да следим много внимателно как се усвояват тези средства. Има различни нива за проверка. Важна част от нея е годишният отчет. За нога използваме независими одитори, които пътуват до съответната страна и на място проверяват сметките и разходите. Ако има нещо съмнително, то тогава се прави нова проверка. Така процедираме навсякъде. Искаме да бъдем напълно прозрачни и сме точно такива. Искаме и страните членки да бъдат такива. Радостни сме, че всички те също се прозрачни и ни дават пълен достъп до всички документи.

– Всичко казано от вас е чудесно откъм финансовата страна, но искам да попитам дали ФИФА има крайната дума по отношение на проектите. Виждам, че за България е бил одобрен такъв за Видин. Този град никога не е бил сред най-футболните в България. Регионът – Северозападна България, е сравнително беден и очевидно такава инвестиция в град като Видин изглежда правилна от стратегическа гледна точка, но дали от футболна перспектива на е по-удачно инвестицията да е в градове с богата футболна традиция и история, където има повече деца, които могат да тренират и да се развиват?
– Да, разбирам какво имате предвид. Ние разглеждаме проектите, които получаваме. Ние не можем да бъдем експерти по всички 211 членки на ФИФА. Те са тези, които правят оценки и анализи, а след това решават къде да инвестират. В какъв сектор да инвестират – инфраструктура, организация или друго. Разбира се, като организация ние можем да даваме съвети и да правим оценки, но не можем от името на членките да решаваме къде да бъде инвестицията. Мнението на местните експерти е много важно за нас. Ние вярваме в тях. Разбирам логиката на вашия въпрос. За нас няма значение дали става въпрос за село, градче или град. БФС има своята визия за тази инвестиция и ние му имаме пълното доверие. Ако имаме въпроси, ние ги задаваме. Обикновено ние задаваме много въпроси, но не в името на бюрокрацията, а заради прозрачността.

– Следите ли внимателно как БФС промотира тази инвестиции, когато те бъдат завършени? Дали го прави по най-добрия начин? Може би не са много феновете в България, които знаят за тези инвестиции. Дали не е добра идея при откриването на тези обекти да присъства някоя световна легенда, която да запали любовта към играта на децата в съответните региони?
– Да, ако получим такова предложение, ние с удоволствие бихме помогнали за пращането на световно име, но искам да припомня, че българският футбол е дал толкова много велики играчи. Настина поканите към легенди е много добро средство да бъдат накарани момчетата и момичетата да са влюбят в красивата игра, но тук пак всичко опира до идеите и визията на БФС. ФИФА винаги е отворена за каквото и да е съдействие и подкрепа.

– Нека да поговорим за някоя от директните инвестиции на ФИФА. Виждам, че около 3 милиона евро са били отделяни само за мъжкия национален отбор на България. Това е близо една трета от цялата сума. Имате ли представа точно за какво са вложени тези средства?
– Тук трябва да направя едно уточнение. Програмата „Напред“ има две направления. Едното е за специфични проекти, а другото – за оперативни разходи. Всяка членка има такива разходи. Има още едно уточнение – не става въпрос само за представителния тим, а за всички национални отбори и всички нива, както и за женския национален отбор и този по футзал. Оперативните разходи включват пътувания, наставяне, подготовка, тренировки и пр.

– Един от одобрените проекти е стадион. Кой е този стадион? И когато става въпрос за България, големият проблем е националният стадион „Васил Левски“. Може би сте били там и знаете, че той не е модерен стадион. Той не е собственост на БФС. Опитва ли се ФИФА по някакъв начин да помогне за изграждането на нов национален стадион?
– Ако получим проект от БФС, който е подкрепен от правителството, ние във ФИФА с огромно удоволствие ще го разгледаме и спад това ще вземем съответното решения. Разбира се, за всяка страна е много важно да има национален стадион. Аз не съм запознат с подробностите относно собствеността на вашия национален стадион и не мога да дам конкретен отговор, но ФИФА е отворена към такива предложения. Пак казвам, ние се доверяваме изцяло на експертността на хората в съответната държава.

– Друга част от сумата по проекта е отишла за повишаване уменията на служителите в БФС. Може ли да дадете повече подробности?
– Ние работим много сериозно в това отношение. Например преди няколко седмици организирахме семинар за маркетинговите директори на членките на ФИФА. БФС бе представен много активно, което е чудесна новина. Бяха ни представени различните дейности на БФС по отношение на феновете.

– В съвременния футбол е много важно присъствието в социалните мрежи и дигитализацията. Смятате ли, че в БФС покриват добрите стандарти? ФИФА помага ли с курсове през програмата Forward за вдигане нивото на уменията на хората в БФС в това отношение?
– ФИФА следи внимателно процеса на дигитализиция на своите членки. Цифровият свят се развива изключително бързо. Ако има нужда да се вдигне нивото на умения на служителите на БФС и получим съответното предложение, ние с удоволствие бихме помогнали. Имаме експерти, които винаги са на разположение. Имаме специализиран курс за такива умения и предполагам, че представители от България са участвали. Много от нашите членки използват „Напред“ именно с цел дигитализация и увеличаване на присъствието в социалните мрежи.

– Ако трябва да направите оценка на сътрудничеството си с БФС, каква би била тя?
– Не мога да дам такава оценка. Нашата цел не е да правим оценки на членките, а да накараме момчетата и момичетата да играят футбол, да разширим семейството на ФИФА. Вече има мини терени, нормални терени на места, където не бяха чували за футбола. Това е причината да искаме да бъде във всеки ъгъл на планетата, да създаваме възможности за всички и да не чуваме извинения защо някъде не се интересуват от футбол. Вярваме, че играта наистина обединява хората.

– Сега започва новият цикъл на „Напред“. Знае ли се вече каква сума ща получи всяка членка?
– Новият 4-годишен цикъл започна през март 2023 година и България ще получи общо 8 милиона долара, както и всяка останала асоциация. Три милиона ща бъдат инвестирани в специфични проекти. Останалите 5 милиона са предвидени като оперативни разходи, за които ние получаваме отчети и извършваме независим одит. Мога да кажа, че вече сме получили няколко проекта за мини терени, но сумата не е усвоена изцяло. Все пак цикълът започна само преди 7-8 месеца, но БФС е достатъчно активен в това отношение. Има и процедуpa по разглеждането на предложенията, която отнема време.