Иван Христов за филма за Гунди: Такъв филм в България от 1989 година не е правен!

0
ivanhristov
- -

Един от продуцентите на филма „Гунди – легенда за любовта“ – Иван Христов, говори ексклузивно пред Дарик радио и dsport във връзка с предстоящата премиера на филма, посветен на живота на една от легендите на Левски и българския футбол.

„Моята работа и на Андрей и целия екип е да сме чиста съвест, че това, което показваме е 100% истина. Усещам, че очакванията са много високи. Имам чувството, че филмът ще ги надмине, но се притеснявам от много време. Има неща, които мога да кажа и се подписвам с две ръце. След 1989 година такъв филм с такъв обем и мащаб не е правен. Филмът влиза в категория дълги. Филмът е над 2 часа, но под 3. Той е продукт на над 7-годишен труд. Нещото се превърна във филм, когато се включи режисьорът Димитър Димитров, който заедно с Емил Бонев направиха нашата идея в един сценарий. Георги Аспарухов е един от малкото хора, които са имали обувка с отливка на десния крак от Пума. Единици са били спортистите в световен мащаб“, разказа Иван Христов за процеса по заснемане на филма за Георги Аспарухов – Гунди.

„Над 7 години труд, около 2 месеца снимачен период. След него около година монтаж, звук и ефекти. Над 120 000 гледни точки на камарата, при средно около 500 за български филми. Всичко друго е магия. Филмът е магия. Сухата статистика е впечатляваща. Такъв филм в България от 1989 година не е правен“, допълни Христов за създаването на мащабната продукция.

Той каза, че филмът ще бъде в кината колкото време привлича вниманието на хората: „Филмът ще стои в кината, колкото е голям интересът – толкова. Смятам, че билетите ще бъдат изкупени за първите петък, събота и неделя. Няма живот на филма, животът му зависи от зрителския интерес“.

„Филмът се разказва за кариерата и живота на един международно велик българин, който е пробил Желязната завеса и е постигнал такива успехи, с които е изравнил България със световния футбол. Той е приел неземно висока оферта и цената, която е платил за тях. Филмът е историческа спортна драма. Това е един жанр, който в България не е правен. Филмът разказва колко е трудно на неговата съпруга, докато цяла България ѝ завижда. Филмът разказва как като станеш по-голям от системата – тя се обръща срещу теб, защото я е страх от теб. Ако трябва да определя Гунди с една дума, тя е „баща““, призна от сърце Христов.

Той разкри, че синът на Гунди – Андрей Аспарухов, се е разплакал, когато е видял трейлъра на филма: „Не мога да си представя какво чувства семейството на Гунди. Последно говорих с Андрей Аспарухов. Той каза, че е гледал трейлъра и се разплакал. Когато говорим за този филм трябва да кажем, че това не е филм за левскари, това е филм за България. Това не е филм за мъже, а и за жени и деца. Този филм е за цяла България“.

Продуцентът се надява ролята на филма като пример за подражание: „За добрия пример трябва да се грижи държавата. Ако имаш целеви средства, които са свързани с неща, които въздигат нацията – ще се вижда добрия пример. Този филм става за възраст от 5 години и няма крайна възраст на хората, които могат да го гледат. Филмът започва със запознанството на Гунди с Лита, но не мога да кажа къде завършва. На погребението на Гунди са присъствали по непотвърдени данни около 500 000 българи. На второ място е Георги Димитров с мобилизирани хора, а трети е Цар Борис III с около 100 000 българи“.

„Покрай филма за Гунди имаме и документален филм как заснехме филмът за Гунди. Величка Маркова беше на първия снимачен ден и тя видя себе си от преди много години, екипът я аплодира и това сме го заснели. По време на снимките докоснах Андрей и му казах, че това е един исторически ден. Художествена измислица няма. Присъства малка част творчество на сценариста и чаровни кино моменти, но цялата история е истинска и се базира на истински събития“, разкри още той.

„Във всеки филм финалът е специално място, няма да го разкривам. Имаме едни планове, които се надяваме да успеем да обявим следващия месец. Ще ги обявя пак в ефира на Дарик радио. Искаме да надхвърлим лимита на кино залите“, каза Иван Христов за плановете за представянето на филма.