В сряда се проведе изключително „ползотворна и интересна“ среща между всички професионални футболни клубове и новото ръководство на БФС. Обсъдиха се важни въпроси, свързани с бъдещето на играта, и се взеха епохални решения. Уви, нищо подобно не се случи на събирането, а изводът от цялата безрадостна картина е липсата на някаква идея и желание за истинска промяна. Милионите привърженици на футбола у нас, за които поне на теория той все още съществува,
получават едно
голямо нищо
И тук изненадващо вината на БФС е съвсем минимална. Дори така наречената дискусия вече може да служи за вечно оправдание на Гонзо и компания. След като клубовете не искат и не могат, какво може да направи той?! И стигам до онзи изключително неприятен извод, който се налага от години – на футболните хора у нас не им достига интелектуален потенциал. И при отсъствието на този важен компонент всички желания за светло бъдеще са осуетени още в самото начало. След като удавникът не иска да се хване за последната сламка, за него не остава никаква надежда за спасение. А иначе е напълно ясно, че по сегашния начин не става. Още 10 или максимум 20 години ще продължи и ще настъпи естествен край. Няма как фалитът да се отлага безкрайно. Футболът е част от бизнеса и пазарната икономика, ако не печели – ще спре да съществува. Начинът с наливането в каца без дъно доказано води до неизбежното фиаско.
Напънала се мишката и родила едно малко баирче. Форматът на първенството в А група се видоизменя минимално с козметична промяна в плейофната фаза. И само в този аспект е налична някаква храна за коментар. Имаме първа четворка с мачове всеки срещу всеки, втора в същия вариант, а надолу осемте отбора ще продължат само с един мач помежду си. Добрата страна на промяната е в два аспекта. Връщат се двата мача на разменено домакинство и гостуване, което беше съществен проблем в следпандемичния вариант. Второто видимо подобрение е, че не седмият, а петият ще участва в баража за Европа. Няма как да се каже на черното бяло и да не се отчете, че конкурентният елемент е по-добре застъпен, защото всеки отбор в двете четворки ще има за какво да играе в плейофната част от първенството. И то при равни условия, а не по досегашния субективен начин.
И
веднага отиваме
на обратния полюс
с глупостта да се съберат осем отбора в потока на изпадащите. Това е тотална тъпотия и доказателството избожда очите – в групата ще попаднат няколко отбора, които на практика и теория няма да играят за нищо. А допускането на отбори без цели в потока пряко отвежда към практикуваното по нашите ширини даване на мачове. Има и реална панацея срещу този болест и тя се нарича редуциране на точките като тези от редовния сезон се делят на две. Практикуват го в Белгия, Австрия и Румъния и ефектът е поразително добър. Но както се вижда, подобна идея явно надхвърля доста интелектуалния потенциал на присъстващите на събирането.
Що се отнася до решението за разширението на Б група до 20 отбора, то тотално противоречи на предварителната заявка за връщане към вариант с две лиги на географски принцип. Идеята за административно вкарване на още два дублиращи отбора е безумна, каквото е и присъствието на досегашните два.
Обобщено, срещата между БФС и клубовете е дала доста минимален резултат. Темите телевизионни права и чужденци само са отбелязани като невъзможни за дискутиране. И това показва, че професионалните футболни клубове не искат да се случат жизнено важните за тях промени, които ще ги доведат до нормално съществуване. А щом не го искат, да се оправят както могат всеки поотделно. Това явно е кармата на вечната българска простотия. А специално темата колко и как гледа българинът местния футбол, ще я развия в друг анализ. Там лъжата е в колосални размери.
Жаклин Михайлов
Тема спорт