Тодор Янчев е един от символите на ЦСКА този век и е футболистът с най-много мачове през настоящото столетие. Той бе и треньор на ЦСКА 1948, като логично е перфектният събеседник преди баража между ЦСКА-София и ЦСКА 1948. „Мач телеграф“ разговаря с бившия национал.
– Г-н Янчев, дали в началото на сезона някой си е представял, че ЦСКА ще играе бараж за Европа?
– Със сигурност не са много хората, които са мислели, че ЦСКА ще опре до бараж, за да се класира в европейските клубни турнири и че ще отпадне на 1/2-финал за Купата.
– В такъв случай може ли да кажем, че сезонът в провал или евентуално класиране в Европа ще осмисли сезона?
– Оценките винаги се правят, когато приключи всичко. Към момента ЦСКА все още има шанс за Европа, но самият факт, че се стигна до трето място, което не дава директна квота за Европа, защото Ботев спечели Купата, със сигурност не е най-желаният от феновете. Изводи ще се направят най-добре след края на последния мач и то от хората, които работят в клуба и са пряко свързани със случващото се в кухнята. Аз и да правя анализ, ще го направя като страничен наблюдател.
– Ако ЦСКА не вземе баража и „червените“, и Левски няма да играят в Европа. Това според вас заради слаба форма на тези два тима ли е, или заради по-високата класа на опонентите?
– ЦСКА трябва да си гледа своята къщичка. От клуба трябва да анализират и да си направят изводите защо не са постигнали целите, които са си поставили в началото на сезона. Същото важи и за Левски. Все пак е хубаво, че баражът предстои и да видим какво ще се случи там.
– Какво се обърка за ЦСКА през сезона, какво не стигна ма отбора, въпреки че направи скъпа селекция?
– Може би малко класа. Загубиха се много точки в много мачове. В директните двубои сме били само Левски.
– Сбърка ли ЦСКА с връщането на Ел Маестро?
– Това си е решение на ръководителите, които участват в управлението на отбора. Каквото и да говорим, стореното е сторено. Не съм в клуба и не мога да дам категорична оценка. Едно е да си гледаш мача отстрани, а съвсем друго е да участваш в самия процес. Тогава оценките, които даваш, са по-реални. Въпросът не е да си намираме повод да критикуваме.
– Колко голям проблем ще е за ЦСКА да не се класира в Европа?
– Ще има и финансови, и имиджови загуби, които ще понесе клубът. Минусите са много и не трябва да гледаме само финансовата част. Трансфери винаги се правят по-лесно, когато играеш в евротурнирите. Много са комплексни нещата, когато един отбор участва или не участва всяка година в евротурнирите!
– Срещу Локо Пд момчетата от школата направиха най-добро впечатление. Време ли в да получат повече доверие?
– Всичко зависи от целите, които ще бъдат поставени от ръководителите за новия сезон. Оттам вече ще се направлява и трансферната политика. Ако искаш да си конкурентен на Лудогорец и да гониш първото място, неминуемо ти трябва класа, а в много случаи се налага да си я купиш с привличането на качествени играчи. В последните години в директните мачове нямаме една победа, което е факт. Няма как да искаш да станеш шампион и да не можеш да биеш прекия си конкурент. Винаги, когато сме ставали шампиони, сме били един път или два пъти в директен мач конкурента ни за титлата. Предстоят много процеси в самия клуб. Новият сезон чука на вратата. Трябва да се прави селекция, да се сложи нов треньор, не знам, зависи какво ще решат ръководителите. Това са неща, които трябва да се свършат за краткото време, което остава. Ръководството трябва да вземе много важни решения в идващите 20 дни, след които трябва да се започне подготовка. Трябва да се привличат играчи, да се освобождават други. Кога ще дойдат, кога ще се сработят… има голям обем на работа, който трябва да се свърши за много кратко време.
– Именно срещу сегашния съперник ЦСКА се препъна за титлата през миналата година. Ще тежи ли това на играчите?
– Не би трябвало. Минала е цяла година оттогава. Ключово е, че психологическото предимство е на страната на ЦСКА 1948. Те като седми си извоюваха правото да играят бараж за Европа, а за ЦСКА има спад в емоционален план. Настроението се понижи още повече след 1/2-финала за Купата. Трябва да се борят за квотата си за Европа, а последните мачове не са усетили вкуса на победата, това всичко са минуси, които се трупат.
– ЦСКА 1948 пък играе с много подмладен състав. Тук ли е рискът за отбора преди подобен мач?
– Не бих казал. Там отдавна като политика се наложи налагането на млади играчи, за което не бяха инвестирани и малко пари от братята Найденови – младежки и юношески национали, които сега получават шанс за изява. Смятам, че тези млади играчи в 1948, за които говорим, се представят по един много добър начин и трупат опит на най-високо ниво.
– Развива ли се проектът „ЦСКА 1948″ в посока налагането на млади играчи, откакто Вие бяхте в отбора?
– Когато бях там, нещата стояха по малко по-различен начин. Имах задача да класирам отбора в Европа, което направих. Играхме финал за Купата, който за жалост не спечелихме, а паралелно с това трябваше да пращам играчи във втория отбор, за да спечели Втора лига. И тази цел се изпълни тогава. Не мога да кажа какво точно се е променило в тази посока, но се видя, че за първи път клубът направи няколко силни изходящи трансфера. Продадоха се няколко основни играчи от времето, в което аз бях. При тях има промени, които правят в движение, а от ЦСКА 1948 сами трябва да си дадат тази оценка.
– Напускането на Чочев ли попречи на ЦСКА 1948 да се класира в Топ 6?
– Не само неговото. Елитон, стълб в отбраната, замина за Турция. Неговият партньор в защита и национал – Симеон Петров – замина за Полша. Тук ще прибавим и друг национал в лицето на Георги Русев. Това е едно каре, което бе в основата на успехите, за които си говорихме преди малко. Допреди година и нещо, когато работех там, имаше оферти за Чочев, но тогава той не се продаваше на каквато и да е цена. Сега видяхме как от лятото на 2023 г. досега отборът се раздели с няколко ключови играчи.