Новият треньор на ЦСКА-София – Томислав Стипич – може да е водил само треторазредни отбори в Германия, но неотдавна е изпуснал най-висококаратовото си назначение в страната на четирикратните световни шампиони. Според мултитиражното немско издание „Билд“ преди месец Стипич е бил близо до назначение в играещия във Втора Бундеслига Херта. Според „Билд“ назначението на Стипич е щяло да бъде изненадващо, но креативно решение за Херта, предвид последните му успешни периоди в Латвия.
Миналия месец треньорът е гостувал в подкаст в родината си, където говори за кариерата си. Той разкрива детайли от кариерата на един от най-големите хърватски таланти Ловро Звонарек, който е негов играч в Славен Белупо. 19-годишният футболист вече дебютира за Байерн.
„Ловро има много сходни черти с Модрич и двамата трудно могат да загубят топката. Но той е едно ниво по-офанзивен играч от Лука. Той има манталитет, ще издържи и на най-голямото напрежение“, разказва Стипич.
„Видях нещо специално в Ловро и имаше различни коментари от рода на: „Имаме десет пъти по-добри от него…“ Но по време на подготовката видях, че Звонарек е различен“, разкрива специалистът. Предвид желанието на ЦСКА-София да налага играчи от школата в първия отбор, което не се случваше достатъчно често през последните години, погледът на Стипич ще е много полезен за имплантиране на юноши в А тима.
„Когато беше на петнадесет години и половина, казах, че имам момче, което ще бъде новият Лука Модрич. На тази възраст той вземаше толкова бързо решения, имаше страхотно първо докосване, превземаше терен, използваше тялото си навреме в двубоите, имаше опасен удар и с двата крака. Всеки ден след тренировка той идваше в офиса ми и питаше: „Шефе, какво още мога да подобря в играта си.“ Аз го прегръщах, целувах го и му казвах: „Само слушай треньора си, имам план за теб!“ Той разкрива, че помолил бившия играч на Барселона Хефрен да го наблюдава две седмици и да му каже мнението си. „Много бързо ми каза, че може веднага да играе в първия отбор. Когато казах това в клуба, всички ме помислиха за луд“, разказва Стипич.
Когато специалистът напуска Рига, медиите в родината му къде на шега, къде сериозно, отбелязват, че може би му е време да се насочи към модния подиум.
Самият Стипич има доста интересни методи на работа, като през 2019 г. той организира за младежката формация на Айнтрахт Франкфурт кратък лагер със занимания по бокс.
„Много елементи и ценности, които са полезни и за отборните спортове, могат да бъдат пренесени от бокса. С противника се борите с всички позволени и никога нечестни средства – ударите под пояса са забранени. Ключовото за боксьорите е умението да се концентрират напълно. Ако само за миг не си внимателен, ще изпиташ последиците. По-високо ниво на концентрация свежда до минимум процента на индивидуалните грешки. Хандбалът също е полезен по отношение на физическия контакт или скоростта на действие“, обяснява Стипич.
В Славен Белупо специалистът пък нарежда на своите играчи да играят с тапи в ушите: „Целта е да играят това, което виждат и да развиват невербалната комуникация“./ „Мач Телеграф“