Локомотив Пловдив остави зад гърба си прилична кампания. Тя можеше да е отлична, но… каквото сам си направиш, друг не може да ти го стори – е казал класикът. Та такава бе и ситуацията на „Лаута“. В един момент там всичко бе бяло и изглеждаше нереално. Но чисто по български идилията бе нарушена, а на повърхността излязоха доста черни краски. Локо Пд дълго време беше на евроколовоз, докато баш машинистът дръпна аварийната спирачка и го вкара в глух.
Стартът не бе мечтан – само 1:1 срещу градски съперник Ботев Пд в двубой на „Лаута“, който ще бъде запомнен с факта, че нямаше гостуваща публика заради реконструкцията на стадиона (б.а. – после така бе и с двубоя на „Колежа“). Но след това Локо на Александър Томаш заживя в собствена приказка – победа след победа и така 9 поред – рекорд в клубната история, както и серия от 11 двубоя без поражение. Черно-белите бяха на първо място във временното класиране, а феновете се щипеха невярващо. Тръгнаха и сравнения със сезон 2003/04, когато тимът бе отписван, но в крайна сметка завоюва първата си и единствена досега титла. Сега също избуяха блянове за златни медали. В тези двубои Локо играеше офанзивно, с високо изнесена защита, контролираше умело топката, думите „преса“ и „контрапреса“ не излизаха от репертоара, за да охарактеризират изповядвания футбол. В много от мачовете Динко Хоркаш сякаш заключваше вратата си. А дори и да допускаше попадение, нападението правеше така, че трите точки да влязат в актива на пловдивчани. В истински лидер се превърна Джовани. Той бе вся и всьо, като в един момент се превърна и в Мистър Първа лига – бе лидер по голове и асистенции в шампионата.
Като цяло Локо не изглеждаше да има твърде голям потенциал, скамейката бе къса. Но тимът на Александър Томаш се надскачаше и носеше постоянно вълнение на феновете. Оскъдната кадрова база обаче в един момент си каза думата. С експериментална защита, но с отказ от скъсване с наложения стил на игра Локо Пд бе разбит от ЦСКА-София. Домакините загубиха с 0:2 на „Лаута“, въпреки че резултатът можеше да бъде по-голям в полза на червените. Тимът се вдигна след крошето и направи трилър срещу другия вървящ над очакванията тим в елита – Черно море, с който извъртя 2:2 на „Тича“.
До края на септември нещата на смърфовете бяха „бели облачета“. Които обаче през октомври и ноември взеха да почерняват, докато не се превърнат в буреносни. На 2 декември Локо Пд дерайлира на „Георги Аспарухов“ – 0:3. След двубоя обаче двамата директори – изпълнителният Павел Колев и спортният Илко Пиргов, изнесоха скандални неща от кухнята и заплашиха с оставки. Те разкриха за забавени заплати, липса на пари за лагери преди двубоите, за уреждането на зимна подготовка, та дори и за екипи. И по-важното – за тотално разминаване и обтегнати отношения между съсобствениците Адам Сотков и Христо Крушарски. Наред с това алармираха, че най-добрите футболисти отказват да преподпишат договорите си и има реална опасност да бъдат изпуснати за минимални суми или директно без пари. Та тези неща обясниха и апатичната игра на „Герена“ и повдигнаха завесата защо в разговорите пред медиите за представянето на тима Александър Томаш правеше и някои вметки, които оставаха неразбрани от широката общественост – сега всичко бе обяснено.
Зимната пауза бе трудна. Средства бяха спестени от лагер, а бюджетът бе вързан с продажбите на Джовани, Алфа Конте и Георги Минчев. Акциите на Адам Сотков пък преминаха пак в ръцете на Христо Крушарски, който отново сам подкара Локомотив-а. При тези събития бе нормално да има катаклизми. Не стига, че ключови фигури бяха трансферирани, треньорският щаб получи забрана да пуска Динко Хоркаш, който отказваше да преподпише. Така на „Лаута“ сами се отказаха от услугите на избрания за Най-добър вратар в Първа лига за 2023 година. Въпреки трудното пролетно начало Томаш и компания пак вкараха отбора в релси, като заради сериозното разклащане на Левски дори в един момент се появиха надежди, че някак си ще бъде хванат евроколовоз. От зимната селекция пък блесна централният нападател Мичи Нтело, който с головете си срещу ЦСКА-София, Лудогорец и сините от „Герена“ прикова вниманието към себе си. По нареждане отвисоко обаче на пейката трябваше да седнат още двама от асовете – халфът Евандро и фланговият нападател Бубакар Дион. Така босът Крушарски сам дръпна аварийната спирачка – четвъртото място вече бе недостижимо, въпреки че в крайна сметка се оказа, че то не праща на бараж. Тези намеси в спортно-техническите процеси доведоха и до раздяла с Александър Томаш, въпреки че по-рано през пролетта шефът бе подписал нов договор с треньора.
Така завърши една кампания, която наистина можеше да бъде историческа за Локо. Бе вълнуваща, но в цялата черно-бяла общност остава горчивото усещане за „пропуснати ползи“. Затова и лятната пауза минава под знака на атаки от ултрасите към собственика. Какво се задава на хоризонта? Продажба на още ключови играчи и идване на Любослав Пенев. Ел Голеадор е доказал, че може да постига резултати. Но е редно да получи нормална обстановка за работа, за да бъде Локо отново сред челниците.
Янаки Димитров/ „Тема спорт“