Цанко Цанков: Атаката срещу мен е дошла от България, но аз няма да се откажа

0
canko cankov
- -

Бургаският плувец Цанко Цанков и неговият мениджър Николай Илиев планират да заведат съдебни действия срещу Международната асоциация по плуване в открити води (WOWSA). Причина за това е отказът на WOWSA да ратифицира рекорда на Цанков за преплуваните 108 км и 250 м без спиране в реката Дунав на 6 септември, с време 18:12:32 часа. Асоциацията обосновава решението си, че предоставените данни от екипа на плувеца са „непълни и манипулирани“. Освен това, WOWSA съобщава, че всички бъдещи постижения на Цанков ще бъдат отхвърлени за ратификация, което ефективно означава доживотно наказание от страна на асоциацията.

Цанков Цанко изрази разочарованието си по време на официалната пресконференция: „Лично мен ме боли, защото в основата на тези атаки стоят българи. Не американци или други, а българи. Няколко човека от България са изпратили мейл до Асоциацията за плуване в открити води, като в момента не можем да кажем техните имена. Винаги съм държал на честността и почтеността и когато те атакуват точно за това, на което най-много държиш, ето това не мога да приема“.

Както е известно, Цанков извърши две плувания в Дунав в рамките на две седмици. Първото, на 6 септември, бе преплувани 108 км, което е обявено за световен рекорд. Впоследствие се оказа, че румънецът Богдан Зурбагиу е преплувал 115 км през 2021 година. WOWSA изрази съмнения за манипулиране на данните и отказа да признае плуването на Цанков. На 19 септември Цанков извърши второ плуване от 120 км и 600 метра без спиране, което първоначално бе ратифицирано от Асоциацията за световни рекорди (OWR). На 4 октомври обаче OWR анулира рекорда, без официално уведомление до момента.

Цанков сподели: „По отношение на второто ми плуване имаме всички необходими данни, документи за разлика от първото плуване на 6 септември, когато нямахме резервен GPS. На второто плуване имахме три независими GPS системи. Нямахме желание да се обърнем към същата асоциация и изпратихме всички данни към Асоциацията на световните рекорди, която е втората най-голяма след Гинес. Те разгледаха всички данни от плуването и ми съобщиха, че плуването е проведено по всички правила и те ратифицираха моето плуване и ми издадоха сертификат за най-дългото плуване без прекъсване в река Дунав. От WOWSA веднага излязоха със стара информация, че не подкрепят второто ми плуване и знам, че са упражнили огромен натиск към Асоциацията на световните рекорди да премахнат рекорда. Но официално не са ме уведомили, че премахват рекорда. WOWSA не е някакъв ръководен орган, който е последна инстанция в нашия спорт. Няма тази тежест“ .

По време на пресконференцията главният съдия на първото плуване, Стефан Георгиев, се включи с обаждане и също изрази подкрепа за Цанков: „Бях абсолютен свидетел на плуването на Цанко, което се проведе по всички правила и в нито момент не се е хващал за лодката. Не мога да разбера защо тази частна организация се подигра с труда и постижението на един български спортист“ .

Мениджърът на Цанков, Николай Илиев, обясни: „В съобщението, което получихме от WOWSA пишеше, че са взели предвид всички факти. Ако е така, трябва да изискаш документи, с които да си наредиш пъзела дали плуването на 6 септември е било по правилата“.

Цанко Цанков и неговият екип изразяват недоволство от отношението на Международната асоциация по плуване в открити води (WOWSA) към техните постижения. Според тях асоциацията не зачита българските институции и не търси необходимата допълнителна информация, когато възникват въпроси за рекордите. Те подчертават, че въпреки предоставените данни, от WOWSA са отказали да признаят постиженията на Цанков, докато в други случаи, ратификацията е направена с оскъдна документация. Екипът на Цанков е убеден, че решението на WOWSA да отхвърли рекорда му е било взето предварително и че каквито и доказателства да предоставят, резултатът би останал същият.

Мениджърът на Цанков, Николай Илиев, посочва, че румънец е получил ратификация за преплуване на 115 км за 29 часа при изключително благоприятни условия, докато Цанков е постигнал много по-добри резултати при по-тежки условия, но неговото постижение не е било признато. Илиев подчертава, че те ще продължат да се борят срещу това, което смятат за несправедливост, и ще поискат срещи с министъра на спорта, премиера и президента, за да обсъдят казуса. Според тях проблемът не засяга само личната репутация на Цанков, но и тази на България.

Екипът категорично заявява, че няма да се откажат, независимо от пречките, и ще продължат да защитават постиженията си и името на страната./ БГНЕС