0
severna irlandiq balgariq
Снимка: facebook.com/northernirelandnationalteam
- -

Северна Ирландия ни лепна невиждан срам. Досега трикольорите не бяха губили с 5 гола разлика от противник от такъв ранг – тоест толкова слаб.

Националите за четвърти път загубиха точно с 0:5. Първият път е през 1949 година от Унгария. През 1965-а ни разбива и Белгия в световна квалификация. На Евро 2004 пък Швеция ни попиля със същия резултат.

Иначе за последно получихме 5 гола на 5 юни 2022 година – 2:5 от Грузия в Разград. На 11 май 2006 година на турнир в Япония пък Шотландия ни хързулна 1:5. Последната ни загуба с точно 5 гола разлика пък е от Япония на нейна земя – 2:7 на 3 юни 2016.

Най-пресният резил е срещу Англия в скандалната европейска квалификация на 14 октомври 2019 година насред София – 0:6.

Статистиката пък сочи, че за 22-ри път паднахме с пет или повече попадения разлика. Както е известно, най-голямото ни поражение е с 0:13 от Испания преди повече от 90 години – на 21 май 1933-а.

Тимът на Северна Ирландия само веднъж в историята си е побеждавал съперник с по-голям резултат – Уелс, на 1 февруари 1930. Иначе с по 5:0 е бил още Кипър (1971 г.) и Фарьорски острови (1991 г.). Предишният път пък, в който бе вкарал 5 попадения, е от 1995-а – 5:3 над Австрия. След 17 години национал на зелено-бялата армия реализира отново хеттрик след този на Дейвид Хейли срещу Лихтенщайн от 2007-а. Сега това стори Айзък Прайс, който на клубно ниво има едно попадение за година и половина с екипа на Стандарт Лиеж. 7 от титулярите на домакините бяха на възраст между 19 и 22 години…

Националите пуснаха 3 гола през първото полувреме, но това не е новост. Това се случи и миналата година срещу Унгария в Будапеща – 0:3…/ „Тема спорт“