ЦСКА-София направи обзор на представянето на дублиращия си отбор през сезона дотук. Ето какво написаха „червените“ на официалния си сайт:
Дублиращият отбор на ЦСКА загатна за сериозен потенциал във Втора професионална лига през есента. Независимо че завършиха на 11-то място във временното подреждане, армейците се понравиха с офанзивен футбол, а при малко повече късмет, активът им от победи щеше да е по-изразителен. Червените бяха с един от най-младите състави в групата, но записаха 8 успеха, 6 равни и 7 загуби, при голова разлика 26-21.
На практика задачата пред тима е младите футболисти да бъдат развивани и обигравани в професионалния футбол и да са готови да се борят за място в представителния тим. Призовите места и класиране не са приоритет на всяка цена, но чрез добра игра и успехите на зеления терен, младоците се възпитават в манталитет на победители.
През лятото треньорският пост зае Владимир Манчев, който в движение сглоби боеспособен състав, разчитайки на най-талантливите юноши от старшата възраст, като същевременно бяха привлечени бивши армейски кадри на школата със стаж във втория ешелон. В тима се завърнаха няколко преотстъпени състезатели, а от първия отбор бяха използвани силни единици в нападение като Марк-Емилио Папазов, Иван Тасев и Йоан Борносузов. На вратата застана Марин Орлинов, който вдъхна увереност на по-младите си съотборници. Стражът записа 9 „сухи мрежи“ и спаси една дузпа.
Началото бе трудно, тъй като трябваше време окончателно да се стиковат армейските отбори за Втора и Трета лига. Ежеседмичният процес на „прехвърляне“ на играчи усложни работата на треньорския щаб и подготовката за мачовете, а обяснимо в първите официални срещи точките липсваха.
След 5-ия кръг обаче ЦСКА II направи впечатляваща серия от девет мача без загуба. Резултатите логично дойдоха, при това с радващ окото футбол и постепенно изграждащ се облик. До края на полусезона бяха записани още 2 победи и още толкова равенства, а дори трите инкасирани загуби не развалиха всеобщото мнение, че отборът несъмнено прогресира, а футболистите като единици разкриват и усъвършенстват своя потенциал.
Добрите изяви на талантите доведоха закономерно и до повиквателни в младежкия национален отбор за Йоан Борносузов, Марк-Емилио Папазов, Иван Тасев, Петко Панайотов, Росен Маринов и Георги Чорбаджийски.
Карето в нападение, съставено от Борносузов (8 гола), Папазов (7 гола), Живков (3 гола) и Тасев (2 гола) трудно беше спирано от съперниците, а приносът на четиримата се изразява в отбелязани 20 от общо 26 попадения за тима. Трябва да се отбележи, че като единици те не само вкарваха, но и изработваха головете помежду си с прецизни асистенции.
„Доволен съм от представянето ни, но и съм реалист и обективно смятам, че ни предстои още много работа занапред. Освен липса на опит, все още не можем да контролираме развоя на мачовете. Хубаво е все пак, че показахме постоянство в играта, остава да постигнем такова и в резултатите. Радващо е, че играчите вече схващат по-сложни тактически задачи. Нашата работа е да ги накараме да осъзнаят – като индивидуалности и като колектив, че нивото, динамиката, изискванията в професионалния футбол са доста по-различно от детско-юношеския“, сподели наставникът Владимир Манчев.
„Дори да не сме побеждавали във всеки двубой, играехме така, че всеки да се съобразява с нас. Стараехме се да сме водещи в играта, да нападаме, да бележим… Забелязах сериозно отношение и респект от страна на противниците към нас, което явно сме си заслужили с показаното на терена.“
„Задачите, поставени пред нас, са ясни – футболистите да се научат да играят футбол, отговарящ на марката ЦСКА. А именно – офанзивен и смел стил, с висока преса, със създаване на много положения… Паралелно с това, изключително важно е да създаваме играчи с характери и манталитет за ЦСКА, защото спортно-техническите качества са едно, но чисто психологически от тях зависи, с лична амбиция и упоритост, да се възползват от всеки шанс.“